Liselere giriş sistemi sil baştan yenileniyor

Yeni Milli Eğitim Bakanı’nın el attığı ilk konulardan biri liseye geçiş sisteminde yaşanan kaos oldu. “Böyle sistem olmaz” diyen Selçuk, sorunun giderilmesi için komisyon kurdu.

Liselere giriş sistemi sil baştan yenileniyor

Milli Eğitim Bakanı Prof. Ziya Selçuk, liseye geçiş sisteminde yaşanan kaosu sonlandırmak ve yerleştirmeler sonucu öğrencilerin açıkta kalmaması için acil olarak komisyon oluşturdu. Ayrıca, gelecek sistemde de köklü değişiklikler için daha sonra kapsamlı bir çalışma başlatılacak.

Eğitimde liyakat, kariyer ve adalet anlayışı içinde çalışacağını belirten Selçuk, liseye giriş sisteminde yaşanan sıkıntıların faturasının kendisine kesilmemesi gerektiğini belirtti. Selçuk, sorunların giderilmesi ve açıkta öğrenci bırakılmaması için çalışacağını kaydetti.

ATAMADA MÜLAKAT KALDIRILMALI

Öğrenci yerleştirme sistemi için “Böyle bir sistem olmaz” diyen Bakan, bunun düzeltileceğini söyledi. Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Talip Geylan, Genel Sekreter Musa Akkaş ve yönetim kurulu üyelerini kabul eden Selçuk'a eğitimin gündemindeki öncelikli konular ve sorunlar hakkında rapor sunuldu. Raporda yer alan önerilerden bazıları şöyle:

Yönetici atamalarındaki liyakatsizliğe son verilmeli, atamalarda mülakat kaldırılmalı.
 Tüm öğretmenler kadrolu olarak atanmalı.
 Öğretmenlere performans değerlendirme ve rotasyon sisteminden vazgeçilmeli.
 Kariyer basamakları ile ilgili yeni yasal düzenleme yapılmalı, zorunlu hizmet bölgelerindeki öğretmenlere tazminat ödenmeli.
 Okullarımıza ne idiğü belirsiz grup, cemiyet, vakıf ya da dernekler alınmamalı.
 Öğretmenlere 3600 ek gösterge verilmeli, hazırlık ödeneği tüm çalışanlara ödenmeli.
 Sendikal ayrımcılığın önüne geçilmeli.

Genel Başkan Geylan, “Bakanın, mülakat konusuna olumlu bakmadığı izlenimini edindik. Yönetici mülakatlarında yaşanan sorunların farkında. Kendi döneminde bu tür uygulamalarla eğitim çalışanları arasında huzursuzluğa izin vermeyeceklerini söyledi” dedi.

Loading...