Sözcü Plus Giriş

Altın fiyatlarında son durum: İşte 9 Kasım güncel çeyrek ve altın fiyatları…

Altın en önemli yatırım araçları arasında yerini koruyor. Altın fiyatlarındaki son durum vatandaşlarca merakla araştırılıyor. Çeyrek ve gram altın kaç lira oldu, altın fiyatlarındaki güncel gelişmeler neler? İşte 9 Kasım altın fiyatları...

07:50 -
Altın fiyatlarında son durum: İşte 9 Kasım güncel çeyrek ve altın fiyatları…

Ekonomideki değişimler altın fiyatlarını doğrudan etkiliyor. Altın fiyatları hem yatırım yapmayı planlayanlar hem de yatırımları altında bulunanlar için önem taşıyor. Altın fiyatları geçtiğimiz aylarda yaşadığı yükselişin ardından son günlerde düşüş trendine girdi. İşte güncel altın fiyatları…

ALTIN FİYATLARI 9 KASIM

Çeyrek altın 9 Kasım tarihinde, 340,64 TL’den alınıp, 348,59 TL’den satılıyor.

Gram altın ise 214,35 TL’den alınırken, 214,41 TL’den satışa sunuluyor.

Yatırım için tercih edilen altınlardan olan Cumhuriyet altını 1.411,00 TL’den alınırken, 1.433 TL’den satılıyor.

Yarım altın ise 679,32 TL’den alınıyor ve 698,00 TL’den satılıyor.

Altın fiyatlarında son durum… Düşüşteki çeyrek ve gram altın fiyatları kaç lira oldu?

EKONOMİDE DÜN NELER OLDU?

1) MEGA PROJELER KARA DELİĞE DÖNÜŞTÜ

AKP’nin ‘Cebimizden 5 kuruş çıkmayacak’ diyerek müteahhitlere araç ve dolar garantisiyle yaptırdığı köprü, tünel ve otoyol gibi mega projeler bırakın kuruşu, daha şimdiden 44.5 milyar liralık koca bir kara deliğe dönüştü.

2) MOODY'S'DEN TÜRKİYE AÇIKLAMASI

Kredi derecelendirme kuruluşu Moody's, G-20 gelişmekte olan ülkeler arasında Türkiye ve Arjantin'in 2019'da daralmalarla karşılaşacağını belirtti. YEP'in Türkiye için büyüme beklentisi ise 2.3 olarak öngörüldü.

3) IMF'DEN 2019 TAHMİNİ

IMF, bu yıl yüzde 3,5 olacağını tahmin ettiği Türkiye ekonomisinde büyüme oranının, 2019 yılında yüzde 0,4'e gerileyeceğini ve 2020 yılında yüzde 2,6'ya toparlanacağını bildirdi.

4) VATANDAŞLAR DOLAR VE EURO ALDI

TCMB verilerine göre bireylerin kıymetli maden dahil yabancı para mevduat ve fonları 2 Kasım ile biten haftada 844.8 milyon dolar arttı. Vatandaşlar bu sürede 515 milyon dolar ve 164 milyon euro aldı. Kurumların ise yabancı para mevduat ve fonları 1 milyar dolar azaldı.

5) DOLAR NE KADAR OLDU?

Dolar/TL'nin son üç ayda yüzde 30'un üzerinde değer kazanmasının ardından test edilen en düşük seviye olan 5.3025'ten yönünü yukarı çevirirken bankacılar TL'deki değer kaybını kar realizyonlarına bağladılar. Bankacılar küresel piyasaların yakından takip edilmeye devam ettiğini bu kapsamda Türkiye piyasalarının kapanışının ardından açıklanacak ABD Merkez Bankası faiz kararının da yakından izleneceğini söylediler.

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more