Sözcü Plus Giriş

Dolar ne kadar oldu? (01.08.2018)

ABD'nin yaptırım tehdidiyle baskı altındaki dolar/TL, dün ABD'li rahip Andrew Brunson'ın ev hapsine itirazının reddedilmesi ardından yükselirken, bu sabah da 4.93 civarında hareket ediyor.

08:20 -
Dolar ne kadar oldu? (01.08.2018)

Yurt içinde Türkiye-ABD ilişkileri piyasalarda yakından izlenirken, piyasaların gözü bir yandan da dün başlayan ve sonucu bu akşam TSİ 2100’de açıklanacak olan Fed toplantısında olacak. Fed’in faiz oranlarını sabit tutması ve bu yıl iki kez daha artırıma gitmesi bekleniyor.

1 AĞU
09:27
1 AĞU
09:27
Dolar ne kadar oldu?
Dolar/TL 4.9284/4.9319 seviyesinde bulunuyor. Euro/TL ise 5.7579/5.7612'den işlem görüyor.

İntegral Yatırım Araştırma Uzmanı Eda Karadağ, Türkiye’ye yönelik risk algısının iyimser olmaması nedeniyle TL’de negatif ayrışmanın devam ettiğini, hala 320 baz puanın üzerinde olan CDS’lerin geri çekilmekte zorlandığını söyleyerek, “TCMB’nin geçen hafta faizleri sabit tutma kararı ardından dolar/TL 4.88’in üzerine yerleşti, geri çekilmeler sınırlı kalıyor. Piyasa yeni OVP’yi bekliyor, açıklanana kadar da oynaklık sürebilir. Piyasa artık daha somut şeyler beklediği için fiyatlara yansıtıyor. Yüksek enflasyon, cari açıkta bozulma, yeni kabinenin atacağı adımlar, diğer taraftan Rahip Brunson konusu ve ABD ile ilişkilerin nasıl seyredeceği hep piyasa için risk unsuru” dedi.

İLGİLİ HABER1 Ağustos 2018 güncel altın fiyatları: Bugün gram altın ve çeyrek altın fiyatı ne kadar oldu?1 Ağustos 2018 güncel altın fiyatları: Bugün gram altın ve çeyrek altın fiyatı ne kadar oldu?
Bu akşam açıklanacak Fed kararlarının izleneceğini ancak piyasalar üzerinde asıl etkili olanın Trump olduğunu söyleyen Karadağ, “TL’de bugün negatif ayrışma ve oynaklık devam edebilir. Dolar/TL’de 4.93’ün üzerine atak devam edebilir ancak olağanüstü bir şey olmadıkça 4.95 üzerine yerleşecek gibi değil. Aşağıda ise 4.90 ve 4.88 seviyeleri izlenebilir” dedi.Haber televizyonları, mahkemenin ABD’li rahip Andrew Brunson’ın avukatlarının ev hapsi ve yurtdışına çıkış yasağına yönelik itirazını reddettiğini duyurdu.

ABD yönetiminin en üst düzey isimleri, Brunson’ın serbest bırakılmaması halinde Türkiye’ye yaptırım uygulanacağı açıklamıştı.

Türkiye’ye yaptırım uygulanacağı açıklamasına sert tepki gösteren Ankara ise Washington yönetiminin “tehditkar bir dil” kullandığını belirterek bunun kabul edilemez olduğunu vurguluyor.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, dün yaptığı açıklamada, “ABD ile son günlerde aramızda bir gerilim var; ABD’nin tehdit dolu açıklamalarına şahit oluyoruz, Türkiye hiçbir tehdide prim vermez” diyerek, “Türkiye bu ortaklığın devamı için üzerine düşeni yaptı; bundan sonraki süreçte de rasyonel ve ilkeli duruşumuzu devam ettireceğiz. Türkiye kolay kolay gözden çıkarılacak bir ülke değil, Türkiye de alternatifsiz değil” dedi.

Dolar/TL ABD yaptırımlarına ilişkin devam eden endişelerle tarihi zirvesinin hemen altında işlem görmeye devam ederken, Brunson kararı dün Merkez Bankası’nın (TCMB)enflasyon raporundaki söylemlerinin yarattığı sınırlı iyimserliği de ortadan kaldırmıştı.

Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya bugün gerekmesi durumunda “tereddüt etmeden” sıkılaştırma yapabileceklerini söyledi. Ayrıca banka uzun süredir ilk kez ‘piyasanın tahminlerine yakın ve gerçekleşmesi mümkün’ bir enflasyon tahmin paylaştı. Banka daha önce tahminlerinin gerçekçi olmaması ile eleştiriliyordu. Bu iki gelişme gün içinde TL’yi pozitif etkilese de etki sınırlı kaldı.

Karar öncesi 4.90’lı seviyelerde işlem gören dolar/TL karar sonrası 4.9230’a kadar yükselerek tarihi rekora yeniden yaklaştı.

Sepet bazında TL 5.3459/5.3497, euro/TL 5.7637/5.7663 seviyesinde.

Tahvil/bono getirileri ise baskı altında kalmayı sürdürüyor. Gösterge 10 yıllık tahvilde bileşik getiri dün tarihi rekor olan yüzde 18.86’ya kadar yükselerek yeni tarihi rekorunu test ederken, iki yıllık tahvilde ise bileşik getiri yüzde 20.78’e kadar yükseldi.

REUTERS

Son güncelleme: 09:30 01.08.2018
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more