İzmir’de facia! 22 ölü, 13 yaralı

İzmir'de kasasında Yunanistan'ın Samos Adası'na gitmeyi planlayan yabancı uyruklu göçmenlerin bulunduğu kamyon, sürücüsünün kontrolünden çıkarak, dere yatağına uçtu. Kamyonun ters döndüğü korkunç kazada, 22 göçmen öldü, aralarında sürücünün de bulunduğu 13 kişi yaralandı. Kamyon şoförü Mustafa Y.’nin ’C sınıfı’ ehliyeti yerine ’B sınıfı’ ehliyete sahip olduğu ve çeşitli suçlardan poliste suç kaydının bulunduğu belirlendi. Menderes Cumhuriyet Başsavcılığı sürücü için gözaltı kararı çıkarttı. Öte yandan "B" sınıfı ehliyete sahip olan sürücünün hastaneye "yüksekten düştüm" diye kayıt yaptırdığı öğrenildi.

İzmir’de facia! 22 ölü, 13 yaralı

Katliam gibi kaza sabah saatlerinde, İzmir’in Gaziemir ilçesinde, Adnan Menderes Havalimanı yakınlarında meydana geldi.

FOTO: AA

FOTO: AA

Ege kıyısından tekneyle Yunanistan’ın Samos Adası’na geçmek üzere insan tacirleriyle anlaştıkları öğrenilen yabancı uyruklu göçmenlerin kasasında bulunduğu kamyon, Menderes ilçesi yönüne giderken, virajı alamadı. Savrulan kamyon, karşı taraftan bariyeri aşarak, Değirmençayı Deresi yatağına uçup, ters döndü. Kasadaki, aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu göçmenlerin bazıları etrafa savruldu, bazıları da kamyonun altında kaldı.

FOTO: AA

FOTO: AA

İhbar üzerine kaza yerine çok sayıda sağlık, arama- kurtarma ekibi sevk edildi. Kaza yerine geldiklerinde korkunç manzarayla karşılaşan ekipler, 22 kişinin yaşamını yitirdiğini belirledi. Ağır yaralı olan 5 kişi ise ambulanslarla hastanelere sevk edildi. Yaralıların arasında kamyonun sürücüsünün de bulunduğu öğrenildi. Kamyon şoförünün, tedavisinin ardından ifadesinin alınacağı, olayla ilgili soruşturmanın buna göre sürdürüleceği bildirildi.

İlk belirlemelere göre, Yunanistan’ın Samos Adası’na geçmek üzere insan tacirleri ile anlaşan yabancı uyruklu göçmenlerin, İç Anadolu Bölgesi’nden kamyonla alındıkları, Menderes ilçesi sahilinden tekneye binmeyi planladıkları öğrenildi.

GÖRGÜ TANIĞI KONUŞTU

Kazanın görgü tanığı Mehmet Eker, olay yerinden aracıyla geçerken, yol kenarında yaralı birini gördüğünü söyledi. Eker, “Ben sabah saatlerinde, Konak’a doğru gidiyordum. Köprü üzerinden geçerken, yol kenarında biri, aracımı durdurmak istedi; ama ben durmadım önce. Sonra az ileride durdum. Camı açtım, ‘Kaza yaptım, yaralıyım. Beni Yeşilyurt’taki hastaneye götür’ dedi. Ben de o yöne değil; Tepecik’teki hastaneye götüreyim, dedim. Kabul etmedi. Sonra ‘İleride polis var, istersen onlara söyleyelim; aracı çekerler, mağdur olmasın’ dedim. ‘Tek yaralı benim, beni ileride bir taksiye bindir’ dedi. Ben de Karabağlar’da taksiye bindirdim. Yaralı durumdaydı, kendisi aracın şoförüymüş. ‘Tekim’ dediği için ben de kaza yerine bakmadım” dedi.

Mehmet Eker’in bahsettiği yaralının, kazadan yaralı kurtulan kamyon şoförü Mustafa Y. olabileceği belirtilirken, kazayla ilgili soruşturma sürdürülüyor.

KAMYON SÜRÜCÜSÜ: ÖNÜME BEYAZ ARAÇ ÇIKTI

Kazadan yaralı kurtulan kamyon sürücüsü Mustafa Y. (35), hastane polisine verdiği ilk ifadede, ’09’ Aydın plakalı kamyonu ile saat 03.00’te Söke’den yola çıktığını, Sazlıköy’ü geçtikten sonra mültecileri kamyona aldığını ve yakıtı olmadığı için Selçuk otobanına girdiğini, kazanın olduğu Kısıkköy bölgesinde ise önüne beyaz aracın çıktığını, çarpmamak için ani hareket yaptığını ve kavşakta kontrolü kaybederek, dereye uçtuğunu söyledi.

 

SÜRÜCÜ SABIKALI ÇIKTI

 

Kazada ölenlerin 19’u olay yerinde, 3’ü ise kaldırıldıkları çeşitli hastanelerde hayatlarını kaybetti. Kamyonun, iki gün önce dört günlüğüne bin liraya kiralandığı, kamyon şoförü Mustafa Y.'nin 'C sınıfı' ehliyet yerine 'B sınıfı' ehliyete sahip olduğu ve çeşitli suçlardan poliste suç kaydının bulunduğu öğrenildi.

Şoförün uyuduğu iddia edildi

Öte yandan olay yerinde hiç fren izi bulunmadığı ve şoförün uyuduğu iddia edildi. Ancak şoför Mustafa Y. (35), ifadesinde 09 Aydın plakalı kamyonu ile saat 03.00’te Söke’den yola çıktığını, Sazlıköy’ü geçtikten sonra mültecileri kamyona aldığını ve yakıtı olmadığı için Selçuk otobanına girdiğini, kazanın olduğu Kısıkköy bölgesinde ise önüne beyaz aracın çıktığını, çarpmamak için ani hareket yaptığını ve kavşakta kontrolü kaybederek, dereye uçtuğunu söyledi. Yunanistan’ın Samos Adası’na geçmek üzere kaçakçılarla anlaşan düzensiz göçmenlerin, İç Anadolu Bölgesi’nden kamyonla alındıkları, Menderes ilçesi sahilinden tekneye binmeyi planladıkları belirtildi. Menderes Cumhuriyet Başsavcılığı kazaya ilişkin soruşturma başlatırken, sürücü Mustafa Y. için de gözaltı kararı çıkarttığı öğrenildi.

Hastanede “yüksekten düştüm” demiş

Sürücü Mustafa Y.’ın ticari taksiyle geldiği Sağlık Bilimleri Üniversitesi Bozyaka Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Servisi’ndeki görevlilere “yüksekten düştüm” dediği, bunun üzerine önce travma servisinde tedavi altına alındığı ancak daha sonra kaza yaptığını belirtmesi üzerine yoğun bakım ünitesine sevk edildiği öğrenildi. Şu anda beyin ve sinir hastalıkları servisinde tedavi altında bulunan Mustafa Y.’ın 2 ayağının kırık olduğu belirlendi.

AJANSLAR