Sözcü Plus Giriş

Polis, definecilere göz açtırmadı

İstanbul Çatalca’da, Osmanlı Dönemi’ne ait tarihi eserlerde iş makineleriyle kazı yapan 5 defineciyi suçüstü yakaladı. Bundan bir gün sonra ise ilçedeki farklı bir noktada kazı yapmaya giden defineciler, daha kazı alanına gidemeden gözaltına alındı.

Habip ATAM
12:25 -

İstanbul Emniyeti'ne bağlı Çatalca İlçe Emniyet Müdürlüğü ekipleri, Çatalca'da Kaleiçi Mahallesi'ndeki Osmanlı Dönemi'ne ait tarihi kalıntılarda bazı şüpheli kişilerin iş makinesiyle çalışma yaptığı ihbarı üzerine söz konusu adrese gitti. Ekipler, tarihi bir binada iş makinesi ile kazı yapan 5 şüpheliyi kıskıvrak yakalayarak gözaltına aldı. Tarihi sit alanında kazı yapan H.Y.(36), İ.Y.(35), İ.A.(41), M.K.(48), M.G.(58) gözaltına alınarak Çatalca İlçe Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldü.

polis-definecilere-goz-actirmadi-4

KAZAMADAN POLİS YAKALADI

Bu olaydan bir gün sonra, Osmanlı Dönemi'ne ait kalıntıların bulunduğu Ferhatpaşa Mahallesi'nde denetim yapan ekipler, şüphelendikleri bir aracı durdurdu. İki kişinin bulunduğu aracı arayan polis, bir jeneratör, hilti ve bazı kazı malzemelerini yakaladı. Şüphelilerin define aramak için gece yarısını bekleyecekleri ve bu nedenle Çatalca'ya geldikleri anlaşıldı.
Yakalanan 7 defineci hakkında “2863 Sayılı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu'na Muhalefet”ten işlem yapıldığı öğrenildi.

Son güncelleme: 15:23 12.11.2018
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more