Sözcü Plus Giriş

‘Sevgi yolunu’ sevgisizlik bitirdi

Muğla’daki dünyanın en uzun ağaçlandıran olan 80 yıllık okaliptüs ağaçlarıyla kaplı Sevgi Yolu’ndaki manzara insanoğlunun doğaya karşı acımasızlığını bir kez daha gözler önüne serdi. Adeta masal diyarından bir köşe olan Sevgi Yolu’ndaki ağaçlara asılan tabelalar, yazılan sloganlar yüzünden Sevgi Yolu artık korku filmlerinin sahnelerine dönüştü.

Mustafa SARIİPEK / Muğla
11:51 -
‘Sevgi yolunu’ sevgisizlik bitirdi

Muğla'nın Ula ilçesi Akçapınar Mahallesi'nde bulunan sevgi yolunun ilk adı “Sultan Süleyman” yoludu. Ardından “Cumhuriyet” sonra “Sevgi Yolu” olarak değiştirildi. Yerli ve yabancı turistlerin uğrak yerlerinden birisi olan bu yolun son dönemde cazibesi ise sona erdi.

Foto: Mustafa Sarıipek- SÖZCÜ

Foto: Mustafa Sarıipek- SÖZCÜ

KİMİ SEVGİLİSİNİN İSMİNİ KAZIDI KİMİ İSE TUTTUĞU TAKIMIN ADINI

Okaliptüs ağaçlarının üzerine sevgililerin isimlerini, tuttukları takımları ve hatta çeşitli sloganlara kadar çeşitli söz ve simgelerin kazındığı gözlendi. Kiralık ev ve iş yeri ilanları, çevrede yapılacak etkinliklerin afişleri de ağaçların üzerine asıldı. Görüntü kirliliği artınca tur şirketleri de bölgeye turist getirmemeye başladı.

Foto: Mustafa Sarıipek- SÖZCÜ

Foto: Mustafa Sarıipek- SÖZCÜ

İLK AĞACI DİKEN SÜREYYA AMCA İSYAN ETTİ

Doğaya olan ilgisizlikten yakınan 87 yaşındaki Süreyya Bodur “Kimsede özellikle doğaya karşı ne saygı ne de sevgi kaldı, çok üzülüyorum” diyerek yaşananlara isyan etti.

Yöre insanı 87 yaşındaki Süreyya Bodur, ağaçların dikiminde yer aldığını ve yolun her karışında emeği olduğunu belirterek şöyle konuştu: “Buranın ilk adı Sultan Süleyman Yolu'ydu. Sonra Cumhuriyet yolu oldu. 1930 yılında çapalarla yaptık bu yolu. Taşları at arabasıyla getirip tüm köylülerle imece usulüyle yaptık. 1938'de de Vali Recai Güreli'nin büyük de büyük desteğiyle bu ağaçlar dikildi. Arka yol yapılınca da buranın trafiği azaldı ve turistler akın etmeye başladı. Adı da Sevgi yolu oldu”

Foto: Mustafa Sarıipek- SÖZCÜ

Foto: Mustafa Sarıipek- SÖZCÜ

“SEVGİ YOLU, SEVGİSİZLİKTEN BİTTİ”

Yolun şu andaki haline çok üzüldüğünü belirten Bodur, “Yeni bir yol yapılınca burası turistik yol oldu. Turistleri hava alanından getiren otobüsler onları ilk olarak buraya sokarlardı. Herkes hayran kalırdı. Son zamanlarda ağaçlar ilan tahtalarına dönünce artık kimse de gelmez oldu. Ne yazık ki biz güzellikleri korumasını bilmiyoruz” şeklinde konuştu.

AĞAÇLAR, 80 YIL ÖNCE DİKİLDİ

1938 yılında dönemin Muğla Valisi Recai Güreli tarafından bataklık olan bölgenin kurtulması amacıyla dünyanın en uzun ağalarından olan ve boyu 100 metreyi geçebilen 700 okaliptüs ağacı dikildi.
Zamanla büyüyerek gelişen ağaçlar, dallarıyla yolun üstünü kapattı. Yol, doğa fotoğrafçıları başta olmak üzere yerli ve yabancı turistlerin uğrak yerleri arasında bulunuyordu.

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more