Adıyaman’da korkutan deprem!

Adıyaman'ın Samsat ilçesinde saat 03:34'de 5,1 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Depremde 13 kişi yaralandı. Depremde 200 küçükbaş hayvan telef oldu. Çevre illerde de hissedilen deprem büyük paniğe neden oldu. Deprem sonrası bugün okullar tatil edildi.AFAD: Saat 09.09 da merkezüssü Adrıyaman' ın Samsat ilçesi Yarımbağ köyü olan 4.0 büyüklüğünde deprem kaydedildi

Adıyaman’da korkutan deprem!

Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı Deprem Dairesi Başkanlığı’nın merkez üssünü Adıyaman merkeze 45 kilometre uzaklıktaki Samsat ilçesine bağlı Kırmacık köyü olarak saptadığı deprem, saat 03.34’te meydana geldi. Yerin 9.10 kilometre derinlikte olan deprem, Adıyaman’ın yanı sıra çevre iller Diyarbakır, Şanlıurfa, Gaziantep, Malatya, Kilis ve Kahramanmaraş’ta da hissedildi. Adıyaman’da, depreme uykuda yakalanan vatandaşlar, sarsıntıyla birlikte yataklarından fırlayıp, kendilerini dışarı attı. Samsat ilçesinde 2 ev yıkılırken, bazı evlerde ise hasar oluştu. Depremin merkez üssü olan Kırmacık köyündeki evler de hasar gördü.

İHA

İHA

VATANDAŞLAR, GECEYİ DIŞARIDA GEÇİRDİ

Yaşanan panik sırasında 13 kişi hafif yaralanırken, ilçede yıkılan bir evin zemin katındaki ahırda 200 küçükbaş hayvan telef oldu, bazı hayvanlar ise yaralandı. Depremin olduğu bölgeye AFAD, itfaiye ve sağlık görevlileri sevk edildi. Yaralılar, ambulanslarla Samsat Devlet Hastanesi’ne kaldırılarak tedaviye alındı. Ekipler, yıkılan ve hasar gören yerleşim yerlerinde hasar tespit çalışması yaparken, depremin ardından evlerine girmeye korkan vatandaşlar, dışarıda sabahladı.

SARSINTILAR SABAHA KADAR DEVAM ETTİ

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü ise depremin büyüklüğünü 5.1 olarak açıkladı. Depremin ardından bölgede artçılar sabaha kadar devam etti. Saat 07.11’e kadar büyüklükleri 1.0 ile 3.4 arasında değişen 32 artçı sarsıntı daha meydana geldi.

KAYMAKAM: CAN KAYBI GÖRÜNMÜYOR

Samsat Kaymakamı Sedat Sezik, AFAD ekiplerinin bölgede çalışma yürüttüğünü belirterek, “AFAD ekiplerimizin de bildirdiği üzere Samsat ilçemizin Kırmacık köyümüzde 5.1 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Ekiplerimiz müdahalesini şu an yapıyorlar. Arkadaşlarımız sahada, herhangi bir can kaybı görünmüyor. Hastanemize 13 hafif yaralı başvuru var. Tabi günün ışımasıyla birlikte deprem hasarını daha net bir şekilde görebileceğiz” dedi.

VATANDAŞLAR EŞYALARINI KURTARMA TELAŞINA GİRDİ

Depremin ardından vatandaşlar hasar gören binaların içerisine girerek, eşyalarını kurtarma telaşına girdi.
Vatandaşlar kısmen veya büyük kısmı yıkılan binalara girerek hayatlarını hiçe saydı. Vatandaşlar evlerinde bulunan eşyaları çıkartmanın telaşına düştü.
5.1 büyüklüğündeki deprem ile birlikte büyük panik yaşayan, artçı sarsıntılara aldırış etmeyen vatandaşlar eşyaları tek tek çıkarttı.

GEÇEN YIL 5.5 BÜYÜKLÜĞÜNDE DEPREM OLMUŞTU

Adıyaman’ın Samsat ilçesinde geçen yıl 2 Mart’ta meydana gelen Richter ölçeğine göre 5.5 büyüklüğünde depremde çok sayıda ev yıkılmıştı. Yapılan hasar tespit çalışmalarının ardından ilçe merkezindeki yapıların yüzde 78’inin, köylerdeki yapıların ise yüzde 69,5’inin ağır hasarlı olduğu belirlenmişti. İlçede, evleri yıkılan çok sayıda vatandaş, halen konteyner ve çadırlarda barınıyor

İHA

İHA

BAŞBAKAN’DAN DEPREM AÇIKLAMASI

Başbakan Binali Yıldırım; “Adıyaman Samsat’ ta meydrana gelen depremden dolayı vatandaşlarımıza geçmiş olsun diliyorum. Can kaybımız yok, bazı binalarda hasar var. Bunlarla ilgili Başbakanlık gerekli çalışmaları başlattı. Hasar tespitleri. ve yapılması gereken yardımlar konusunda harekete geçilmiştir” dedi

DEPREMDE ZARAR GÖREN EVİN ALTINDA KALAN 200 KÜÇÜKBAŞ HAYVAN TELEF OLDU

Merkez üssü Samsat'ın Kırmacık köyü olan ve sabaha karşı saat 03.34'de meydana gelen depremde Samsat ilçe merkezi Yavuzselim Mahallesinde Hacı Berk'e ait iki katlı ev yıkıldı. Ahır olarak kullanılan evin alt katında bulunan 200 küçükbaş hayvan yıkılan evin altında kaldı bunlardan sadece 3’ü canlı olarak kurtarılabidi.

Vali Kalkancı’dan depremle ilgili açıklama

Adıyaman Valisi Nurullah Naci Kalkancı, Samsat merkezli 5.1 büyüklüğündeki depremle ilgili açıklamada bulundu.
Depremin merkez üssü olan Samsat ilçesinde incelemede bulunarak ekiplerden bilgi alan Adıyaman Valisi Nurullah Naci Kalkancı, can kaybının olmadığını, Samsat ilçesinde 19 kişinin hafif şekilde yaralandığını söyledi.
Hayvanları enkaz altında kalarak telef olan Hacı Berk'in yıkılan evine giderek vatandaşlarla konuşan Vali Kalkancı daha sonra gazetecilere açıklamada bulundu. Kalkancı, “Gece saat 03.34'te meydana gelen deprem ile uyandık. O andan itibaren Kandilli ile doğrudan temasa geçtik. Burada deprem sadece Samsat ve köylerinin yanı sıra Adıyaman merkez, Kahta ve Gerger ilçelerinde de hissedilebileceğini düşünerek emniyet ve jandarmaya talimat verdim. Yarım saat içerisinde can kaybının olmadığını anladık. Samsat'ta 2 Mart 2017 yılında meydana gelen deprem ciddi bir mağduriyet oluşturmuştu’ dedi.

BAKAN’DAN AÇIKLAMA 

Sağlık Bakanı Ahmet Demircan, “Adıyaman’daki depremden 39 kişi etkilendi, 35 yaralının tedavisi sürüyor. Ağır bir hastamız görünmüyor” dedi. Demircan, Bakanlıkta düzenlenen bir programın ardından basın mensuplarının gündeme ilişkin sorularını yanıtladı. Demircan, dün Adıyaman’ın Samsat ilçesinde meydana gelen 5,1 büyüklüğündeki depremden 39 kişinin etkilendiğini belirterek, “35 yaralının tedavisi sürüyor. Ağır bir hastamız görünmüyor” açıklamasında bulundu.

ARÇI SARSINTILAR SÜRÜYOR

Bu arada bölgede artçı sarsıntılar devam ediyor. Bugün saat 07.11’den 11.25’e kadar en küçüğü 1,5, en büyüğü ise 3,6 büyüklüğünde olan 11 artçı deprem daha yaşandı.

Böylece 5.1 büyüklüğündeki depremin ardından bölgede meydana gelen artçı depremlerin sayısı 43’e yükseldi. 

Foto: İHA

Foto: İHA

adiyaman-2 adiyaman-3 adiyaman-4

 

Foto: İHA

Foto: İHA

 

Foto: DHA

Foto: DHA

Foto: DHA

Foto: DHA

Richter Büyüklüğü’nün Tanımı

3.5’den küçük
Hissedilmez ama kaydedilebilir

3.5 – 5.4
Küçük depremlerdir, hissedilmekle beraber nadiren hasar görülür

5.4 – 6.0
İyi tasarlanıp imal edilmiş binalarda hasar görülmez iken kalitesiz binalarda yıkıcı olabilir

6.1 – 6.9
Merkez üssünden 100 km mesafeye kadar bölgelerde yıkıcı olabilir

7.0 – 7.9
Büyük deprem, büyük alanlarda ciddi hasara neden olur

8 ve üstü
Çok büyük deprem, yüzlerce kilometre çapında bölgede felakete neden olur

İHA

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...