Sözcü Plus Giriş

GetContact’a ilgi sürüyor, gelişmeler bir bir geliyor! Apple ve Google’dan GetContact kararı…

GetContact son günlerin en çok konuşulan uygulamaları arasında başı çekiyor. Özel hayatın gizliliğine zarar veren birçok uygulamaya tepkiler artıyor. Son olarak da GetContact uygulaması kişilerin rehberini toplaması ile gündeme geldi. Ardından Apple ve Google, App Store ve Google Play'den uygulamayı kaldırdı. Peki GetContact nedir? GetContact'tan numara nasıl silinir?

12:49 -
GetContact’a ilgi sürüyor, gelişmeler bir bir geliyor! Apple ve Google’dan GetContact kararı…

GetContact adlı uygulama yayınlanalı bir süre geçmiş olsa da ülkemizde son günlerde aniden popüler olmaya başladı. GetContact uygulamasını birçok kişi, rehberde kim nasıl kaydetmiş diye merak ettiği için kullanıyor. GetContact uygulaması tehlikeli mi? GetContact’tan numara nasıl silinir? İşte kimin nasıl kaydettiğini göstermeyi vadederek, tüm rehberinize erişen programın detayları…

APPLE VE GOOGLE’DAN GETCONTACT KARARI

Apple ve Google GetContact uygulamasını App Store ve Google Play’den kaldırdı. Android ve iOS kullananlar milyonlarca kişinin kişisel numarasını toplayan uygulamayı artık Google Play ve App Store’dan ulaşamayacak.

GETCONTACT TEHLİKESİ NE BOYUTTA?

Kim beni rehberine nasıl kaydetmiş? Bu soru Türkiye'nin gündeminde… GetContact, uygulaması ile başkalarının sizi telefon rehberine nasıl kaydettiğini görebiliyorsunuz. Ancak bu uygulamanın büyük bir güvenlik açığı da var. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) ‘GetContact' ve benzer uygulamalara karşı kullanıcıları uyardı. Toplumsal Bilgi ve İletişim Derneği Üyesi Ramazan Subaşı da “Kendi bilgilerinizin yanında, sizin rehberinizde kayıtlı olan kişilerin bilgilerini de istenmeyen üçüncü kişilerle paylaşmış oluyorsunuz” uyarısında bulundu.

Ramazan Subaşı, uygulamanın son dönemde popüler hale geldiğini ancak yaklaşık 4-5 yıl önce de benzer uygulamaların olduğunu kaydetti.  ‘GetContact' gibi uygulamaların gerçek kişilere ait telefon numaralarını topladığını vurgulayan Subaşı, “Her ne kadar Türkiye'de bununla ilgili bir yasa olsa da size reklam mesajlar gelmeye başlıyor. Kişisel bilginiz arkadaşınızın yüklediği bir uygulama sayesinde istemediğiniz birilerinin eline düşüyor” dedi.

GETCONTACT’TAN BASIN AÇIKLAMASI

GetContact internet sitesi üzerinden basın açıklaması yaptı. Uygulamayı geliştiren ve Türkiye'de faaliyet göstermekte olan şirketin yöneticisi, günlük kullanıcı sayısı 3 milyon, aylık aktif kullanıcı sayısı ise 20 milyonu aşan uygulamanın kullanıcı verilerini koruduğunu iddia ediyor. İşte o açıklama;

Türkiye'de Bulunan Kullanıcılarımız İçin Basın Bültenimiz
getvontact

GETCONTACT NEDİR?

İnternet ortamında özel hayatın gizlilğine zarar veren birçok konuya tepki gösterilirken, dünden beri GetContact rüzgarı esiyor. Peki nedir bu GetContact? GetContact uygulaması uygulamayı kuran kişilerin rehberindeki numaraları kendi havuzuna aktararak diğer sorgulama yapan kişilerle paylaşıyor. Rehber kopyalama sistemiyle, indirilen cihazdaki rehbere ve numaranıza ulaşan sistem bunları uygulamayı kullanan diğer kişilerle paylaşıyor. Uygulama sayfasından sorgulama bölümünden veri tabanından bulunan numaralar sorgulanabiliyor. Özellikle özel hayatın gizliliği noktasında büyük sıkıntılar doğurabilecek olan sistemde numaranızın hangi kaynaklara ulaştığı da bilinmiyor. GetContact numaranızı silme seçeneği de sunuyor ancak numara sistemden siliniyor mu yoksa sadece görünmez hale mi getiriliyor sorusunun cevabı verilmiyor.

GETCONTACT NUMARA SİLME NASIL YAPILIR?

Ücretsiz bir uygulama olan GetContact ve benzeri diğer uygulamaların en büyük gelir yöntemleri arasında ise zaten toplanan bu veriler yer alıyor. Oldukça kolay olan GetContact numara silme işlemi için sisteme eklenen Unlist özelliğini kullanıyoruz. Bunun için ilk olarak uygulama içerisinden hesabınızı silmeniz gerekiyor.

GetContact numara silme adımları;

GetContact Hakkında sekmesine giriş yapın. GetContact Hakkında sekmesine giriş yapın. Hesabı sil seçeneğini seçin.

Bu işlemlerin ardından GetContact hesabınızı silmiş oluyorsunuz. Ancak numaranız hala sistemde yer almaya devam ediyor. Numaranızı GetContact rehberden silme içinse Unlist özelliğini kullanıyoruz. GetContact Unlist sayfasını aşağıdaki linke tıklayarak açın. Açılan sayfada ilgili boşluğa numaranızı yazın. Unlist butonuna basarak işlemi tamamlayın.

GETCONTACT UNLİST

Son güncelleme: 15:42 29.03.2018
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more