Sözcü Plus Giriş

Bütün dünya uçan adamı izledi: Rekor denemesi suya düştü

Fransız mucit Franky Zapata, Flyboard adını verdiği uçan taşıtı ile bugün rekor denemesi yaptı. Az önce Fransa'nın Sangatte bölgesinden havalanan Zapata, Manş Denizi'ni geçerek İngiltere'nin Dover kentine iniş yapmayı hedefliyordu. Fakat Zapata'nın hayalleri kalkıştan kısa bir süre sonra suya düştü.

10:14 -

14 Temmuz’da Fransa’da Bastille Günü sırasında askeri korteje dahil olarak Fransız Cumhurbaşkanı Macron ve Almanya Başbakanı Angela Merkel önünde adeta uçarak şov yapan Fransız mucit Franky Zapata bugün hoverboard sistemi ile Manş Denizi’ni geçme denemesine başladı.

Zapata, Flyboard adını verdiği uçak kaykay sistemi ile 35 kilometre yol almayı ve 15-20 metre yükseliğe çıkmayı planlıyordu. Yakıt olarak 42 litre kerosene taşıyan Fransız mucit yolculuğun ortasında bir gemiye inerek yakıt ikmali yapmayı hedeflemişti. Saatte 140 kilometre yol alabilen Flyboard ile Zapata’nın uçuşunun 20 dakika sürmesi beklenirken Reuters başta olmak üzere uluslararası ajanslar mucidin hayallerinin suya düştüğünü duyurdu. Zapata kalkıştan kısa bir süre sonra Manş Denizi’ne düştü. Zapata’nın sağlık durumunun iyi olduğu açıklandı.

Ajansların son dakika haberinde ise Zapata’nın düşüş sebebi de ortaya çıktı. Yolculuğun ortasında yakıt ikmali yapmak için bir gemiye iniş yapmak isteyen Zapata’nın iniş platformunu ıskaladığı için suya düştüğü açıklandı.

 

Son güncelleme: 14:52 29.07.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more