Bankalar alacaklarını satıyor

Son dönemde iki banka toplam 894.37 milyon TL alacaklarını toplam 35.76 milyon TL'ye sattı. Bu alacakların genellikle karma olduğunu ve hepsinin bir paket şeklinde satıldığını belirten Sözcü Gazetesi yazarı Murat Muratoğlu, "Paketin içeriğini bilemiyoruz. İçinde ne kadar şirket alacağı var ne kadar tüketici kredisi alacağı var bunu bilmiyoruz. Sonuç olarak bankalar artık umudunu kestiği alacaklarını satıyor" ifadelerini kullandı. 

Bankalar alacaklarını satıyor

Bankalar tahsili gecikmiş alacaklarını satmaya devam ediyor. Önceki hafta Yapı Kredi, 529 milyon 433 bin 283,67 TL tahsili gecikmiş alacağını, 16 milyon 322 bin TL bedelle Gelecek Varlık Yönetimi AŞ ve Hayat Varlık Yönetim AŞ’ye satmıştı.

Yapı Kredi’nin Kamuyu Aydınlatma Platformu’nda yer alan açıklamasında, “Bankamız Yönetim Kurulu’nun 18 Nisan 2019 tarihli kararı ile bankanın tasfiye hesaplarında izlenen, 28 Şubat 2019 tarihi itibarıyla donuk alacak tutar toplamı 529 milyon 433 bin 283,67 TL tahsili gecikmiş alacağın, toplam 16 milyon 322 bin TL bedelle Gelecek Varlık Yönetimi AŞ ve Hayat Varlık Yönetim AŞ’ye satılmasına karar verilmiştir.” ifadelerine yer verilmişti.

GARANTİ BANKASI DA SATTI

Garanti Bankası takipteki kredi portföyünde yer alan ve toplam anaparası 364.97 milyon lira olan tahsili gecikmiş alacak portföyünü 19.44 milyon liraya sattığını duyurdu.

Bankadan KAP’a yapılan açıklamada, kredi kartı, bireysel destek kredisi, kredili mevduat, ticari kredi alacağı, çek hesabı, sigorta alacağı ve masraf hesabı türündeki söz konusu tahsili gecikmiş alacakların Sümer Varlık Yönetim’e satıldığı belirtildi.

İÇERİĞİNİ BİLMİYORUZ

Sözcü Gazetesi Yazarı Murat Muratoğlu konu hakkında sozcu.com.tr’ye açıklamalarda bulundu. Bu alacakların hepsinin bir paket şeklinde satıldığını belirten Muratoğlu, “Bu alacaklar 3 yıl önceye de ait olabilir. 10 yıl önceye de bunun içeriğini bilmiyoruz. Bankalar umudunu kestiği alacaklarını satıyor. ” ifadelerini kullandı.

REUTERS- SOZCU.COM.TR