Seçim yenileme kararı TL’ye pahalıya mal oldu: Kayıpta Arjantin Pesosu’nu solladı

Lira, 1 Nisan’dan bu yana yüzde 9.7 kayıpla gelişen ülkeler arasında en kötü performansı sergiledi. Peso aynı dönemde yüzde 5.5 düştü.

Seçim yenileme kararı TL’ye pahalıya mal oldu: Kayıpta Arjantin Pesosu’nu solladı

Recep GENEL

Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK) İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminin tekrarlanmasına karar vermesi TL'nin ağır bir kayıp yaşamasına neden oldu. Seçim kararı ile birlikte artan belirsizlik ve ülkede demokrasi algısının yara alması para piyasaları baskı altına bıraktı. Merkez Bankası'nın fonlama faizini yüzde 24'ten yüzde 25.50'ye yükselterek örtülü faiz artışına gitmesi TL'nin güç toparlaması için yeterli olmadı. 31 Mart'ta yapılan yerel seçimlerden sonra ortaya çıkan belirsizliğin etkisiyle TL, o tarihten bu yana dolar karşısında yüzde 9.7 değer yitirerek gelişen ülkeler arasında en kötü performansını sergileyen para birimi oldu. Erken seçim kaygıları ile para piyasalarının dalgalandığı krizdeki Arjantin'in para birimi Peso ise aynı dönemde dolar karşısında yüzde 5.5 değer kaybı ile Türkiye'den sonra ikinci sırada yer aldı. Gelişen ülke para birimlerinden Brezilya Reali bu dönemde yüzde 3.3, Hindistan Rupisi yüzde 1.7 değer yitirdi. Başkanlık seçimlerinin yarattığı belirsizliği geride bırakan Ukrayna'nın para birimi Grivna ise dolar karşısında güçleniyor. Ukrayna Grivnası bu dönemde yüzde 3.1 değer kazandı. Rus Rublesi ise dolar karşısında yüzde 0.3 değer kazandı.

ARJANTİN DE SEÇİMDEN KORKUYOR

Türkiye ile büyük benzerlik taşıması dolayısıyla sık sık karşılaştırılan Arjantin, borç krizini atlatabilmek için geçen yıl mayıs ayında Uluslararası Para Fonu (IMF ) ile bir 50 milyar dolarlık bir anlaşma yaptı. Ancak kemer sıkma politikaları dolayısıyla halk sokaklara dökülürken, eylül ayında erken seçime gidilebileceği yönündeki kaygıların öne çıkmasıyla pesonun dolar karşısındaki kayıpları da arttı. Gelişen ülkeler arasında en kötü performansı sergileyen Arjantin Pesosu yılbaşından bu yana dolar karşısında yüzde 19.7 değer yitirirken, ikinci sıradaki TL aynı dönemde yüzde 13.7 kayıp yaşadı.

Peso ve lira kur şoku yaşayabilir

İngiliz finansal analiz kuruluşu Oxford Economics'in Baş Ekonomisti Evghenia Sleptsova ve ekibi, Türk Lirası'nın Arjantin Pesosu'yla beraber dünyanın en kırılgan para birimlerinden biri olduğunu belirterek, her iki ülkenin 3 yıl içinde bir kur krizi yaşama ihtimalini yüzde 70 olarak ölçtü. İngiliz Financial Times Gazetesi'nde yayınlanan makalede, yerli ve yabancı yatırımcıların TL'nin daha büyük sorunlarla karşı karşıya olduğuna dair hemfikir olduğu vurgulandı. MB'nin 40 milyar liralık ihtiyat akçesinin de merkezi yönetim bütçesine aktarılacağı yönündeki haberler endişeyle karşılandı. Serbest piyasada dolar 6.1000 liradan, Euro 6.8590 liradan güne başladı. Gün içinde döviz  kurları dalgalı bir seyir izledi. Dolar günü 6.002 liradan, Euro 6.7380 liradan tamamladı.