CHP’de sular durulmuyor! Marmaris belediye başkanı ve ilçe yönetimi istifa etti

CHP'de İzmir'in de aralarında bulunduğu 150 adayın belirlendiği MYK ve PM toplantılarının artçı tepkileri ilçe örgütlerinde sürüyor. PM toplantısı sürerken twitter hesabından istifa ettiğini duyuran CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, kısa bir süre sonra istifasını geri çekti. Bir istifa haberi de Marmaris ilçe yönetiminden geldi. İlçe başkanlığı, 'iradelerinin hiçe sayıldığını' öne sürerek yedek üyelerle birlikte istifalarını duyurdu. Bu süreçte sessizliğini koruyan Marmaris Belediye Başkanı Ali Acar da CHP'den istifa edip DSP'ye geçti. CHP MYK’dan belirlenen ilçe adaylarıyla, Mersin Büyükşehir Belediyesi’ni kazanamayacaklarını düşünen yaklaşık 150 partili de, seçim bürosu önünde toplanarak genel merkezin kararını protesto etti.

CHP’de sular durulmuyor! Marmaris belediye başkanı ve ilçe yönetimi istifa etti

CHP MYK'nun aday olarak  belirlediği Marmaris Belediyesi'nin mevcut Belediye Başkanı Ali Acar Parti Meclisi'nden (PM) veto yiyince ortalık karıştı. Ali Acar yerine Mehmet Oktay'ı aday gösteren PM'nin aldığı kararı, antidemokratik bulduklarını belirterek istifa eden Marmaris CHP İlçe Yönetiminin ardından Başkan M.Ali Acar'da resmen istifasını açıkladı.

Marmaris Belediye Başkanı Ali Acar

Marmaris Belediye Başkanı Ali Acar

Acar'ın CHP Muğla İl Başkanlığı ile CHP Genel Merkeze gönderdiği istifa dilekçesi şöyle:“31 Mart Mahalli İdareler Seçimi öncesinde partimizin aday belirleme süreci Marmaris açısından son bulmuştur. Verilen kararın Parti yönetimine ve halkımıza hayırlı olmasını dilerim.Ben ve ekibim, 2014 yılından bu yana Büyükşehir Yasası'nı bahane ederek Marmaris ve diğer turizm merkezlerini görmemezlikten gelen, her türlü baskıyı uygulayan, bezdirme yöntemini seçen ve nihayetinde bu amacına ulaşan il örgütü ve büyükşehir belediye yönetiminin parti yöneticilerimizi ikna etmiş olduğunu anlamış bulunuyoruz. Üzüntümüz odur ki bu süreçte genel merkez yöneticilerimiz ne yıllardır belediye başkanları için hazırladığı çalışma grafiklerini ve başarı ölçütlerini, ne yaptırdığı anketleri, ne önseçim taleplerini dikkate almış ve kent yönetimini kişisel istekleriyle doğru orantılı algılayan büyükşehir yönetiminin isteğini geri çevirememiştir. Bu süreçte bize düşen “istenmeyen adam” payesi olmuştur. İstenmediğimiz yerde durmayacağız ve yalnızca Marmaris'in değil, Muğla'nın “tek adama” teslim edilişine seyirci kalmayacağız. Ülke genelinde “tek adama” karşı çıkan parti yönetimimizin Muğla'da “tek adama” onay vermesi bizi derinden üzmüş ve bu anlayışla yolun sonuna gelinmiştir. Bu düşüncelerle yıllardır emek harcadığım partimden istifa ediyorum.”

son-dakika-chp

Yeni istifalar yolda

Başkan Ali Acar'ın istifasıyla yeni istifaların da geleceği sinyallerini verdi. Bugün saat 15'de basın açıklamasıyla istifasını duyuran Acar'dan ayrı olarak kendisini destekleyen ve içlerinde belediye meclis üyelerinin de bulunduğu bin kişinin istifa edeceği de edinilen bilgiler arasında.

Yeni adresleri DSP

Öte yandan istifacıların, önümüzdeki günlerde DSP çatısı altında toplanacağı, CHP'den ayrılan ve ayrılacaklarla birlikte 1500 kişinin DSP'ye geçeceği, Ali Acar'ın da bu partiden Belediye Başkanı Adayı gösterileceği öğrenildi.

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu istifasını geri çekti! İlginizi Çekebilir CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu istifasını geri çekti!

 

Son Dakika... CHP'li vekil PM'deki görevinden istifa etti İlginizi Çekebilir Son Dakika... CHP'li vekil PM'deki görevinden istifa etti CHP örgütlerinde protesto sesleri İlginizi Çekebilir CHP örgütlerinde protesto sesleri