Sözcü Plus Giriş

Göller susuz, yaşayanlar sorunlu!

Türkiye'de kuruyan göller dikkat çekiyor. Çevre örgütü A Platformu(Antalya Isparta Burdur Denizli Kaş Platformu) sözcüsü Hediye Gündüz, Türkiye’nin birçok gölünün 60 yıldır susuz olduğunu söyledi.

İsmail AKIN / Antalya
11:01 -
Göller susuz, yaşayanlar sorunlu!

2 Şubat “Dünya Sulak Alanlar Günü” nedeniyle bir açıklama yapan Gündüz, “Türkiye 1960'lı yıllardan itibaren ağır iş makineleriyle tanışmasının ardından göllerinin birçoğunu kurutmaya başlamıştır.”dedi.

Gündüz, adını göllerinden alan “Göller Yöresi”nde bulunan 65 gölden 35'nin kaybedildiğine dikkat çekti.

Göller Yöresinde Avlan, Karagöl, Manay, Kestel, Müren, Küçükgöl ve daha bir çok göl aynı yıllarda kurutulduğunu belirten Gündüz, “Bunlardan sadece Avlan gölü, çevrecilerin ve köylülerin mücadelesiyle 1997 yılında tekrar geri kazanılmıştır.”dedi.

YENİDEN OLUŞTURULMALI

Gündüz şunları söyledi, “Kurutulan göllerdeki en büyük sorun, kurutulmuş alanların mevcut durumudur. Kurutulan bir çok gölün üzerinde halen tarım yapılmaktadır. Ancak kurutulan alanlar, göl alanı olduğu için ilk 20-30 yıl iyi ürün alınsa da, göl yatağının killi olmasından ve hala toprak oluşumunun tamamlanmamış olmasından dolayı artık ürün almak çok zorlaşmıştır. Mevcut alanlarda tarım yapan köylülerin ise toprağa bağımlı olmaları nedeniyle, alanın göl olmasına razı olmak istememektedirler. Bu tür alanların tekrar göl olması için ivedilikle kanun çıkarılması ve üzerinde tarım yapan köylülere de alternatif geçim kaynakları sağlanması gereklidir.Bu durumda olan göllerin en başında Amik gölü, Kestel, Manay ve diğer göllerimiz gelmektedir. Amik gölünün ayrıca göl alanı üzerinden bir de havaalanı mevcuttur. Göl alanı üzerinden bu havaalanının taşınması ve gölün yeniden oluşturulması gereklidir.

amik

4/3'Ü KURUTULMUŞ

Göllerimizin bir bölümünde de göllerin bazen yarısı, bazen de 4/3'ü kurutulmuş veya kurumuştur. Bu durumda olan göller şu anda daha da büyük tehlikededir. Çok küçülmüş olan göl alanlarında yağmurun az yağması veya sularının tarımsal sulama için alınıyor olması gölleri riske atmaktadır.Bu durumda olan göllerimiz Burdur Gölhisar gölü ve Yarışlı gölü gibi bir çok gölümüzdür.

KURUMA RİSKİ İLE KARŞI KARŞIYA

Türkiye'de halen birçok gölde hızla kuruma ve su azalması yaşanmaktadır. Bunun en başındaki sebeplerden ilki iklim değişikliğine bağlı olarak yağışların azalmasıdır. Ancak, asıl büyük sebep gölleri besleyen su kaynakları üzerine baraj veya gölet yapılması ya da sularının sulama amaçlı olarak alınıp kullanılmasıdır. Göller oldukları her yerde doğal su deposu durumundadırlar ve bu depolar hiçbir masraf istemeden doğal halde tarımın ve iklimin sigortası durumundadır. Bu durumda olan göllerimizin en başında Burdur gölü, Eğirdir, Beyşehir, Eber gölü gelmektedir. Bu gölleri besleyen su kaynakları göllere yeniden geri verilmeli ve göller yaşatılmalıdır.

KİRLİLİK CİDDİ BİR SORUN

Gölleri kirleten etmenlerin en başında atık suların göllere verilmesi gelmektedir. Bunun yanında göl çevresinde yapılan tarımsal faaliyetler nedeniyle gübre ve tarım ilaçlarının yağmur suları veya başka etmenlerle göllere taşınması göllerde kimyasal kirlilik oluşturmaktadır. Kirlilik sorunu yaşayan göllerimiz; Tuz gölü, Eğirdir Gölü, Beyşehir gölü gibi göllerimiz ve daha niceleridir.

3-1

DOĞALLIĞI BOZULMUŞ

Şehir merkezlerine yakın göllerde veya yaylalarda birçok göl çevresinde yapılaşmalar görülmektedir. Bunun yanında Uzungöl ve Ankara Gölbaşı diğer adıyla Mogan gölü çevresi tamamen betonlaştırılarak doğallığı bozulmuştur.

BALIKLAR VE SU KUŞLARIN SAYISI AZALMIŞTIR

Türkiye'nin birçok gölünde bilgi ve bilinç eksikliği nedeniyle yabancı balık türleri göllere atılmış ve doğal balık türleri bir biçimde ya yokolmuş veya çok azalmıştır. Örneğin Eğirdir gölüne atıla etobur balık türü olan sudak, gölün kerevitlerini bitirmiştir. Göllerin su kuşları da en çok avcılık nedeniyle sorun yaşamaktadır. Göl alanlarında yaşam bulan su kuşları kaçak avcılık ve diğer nedenlerle sayıca çok azalmışlardır.Türkiye'deki bir çok kuşun nesli tehlike altındadır. Bu nedenle göl alanında avcılık denetimi yapılmadığı takdirde çok kolay av olmaktadırlar ve korunamamaktadırlar. Bizler 2 Şubat Dünya Sulak Alanlar gününde çok büyük sorunlar yaşayan göllerimizin sorunlarının bir an önce çözümlenmesini bekliyoruz.” dedi.

Son güncelleme: android-time 11:44 02.02.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more