AKP Sözcüsü Çelik’ten seçim açıklaması!

YSK'nın iptal ettiği İstanbul seçimiyle ilgili açıklama yapan AKP Sözcüsü Ömer Çelik: "Yaptığımız işten eminiz. YSK kararını verdi, vatandaşa gideceğiz. Milletimiz kararını verecek biz de bütün yöneticiler, siyasetçiler olarak 'başımızın üzerinde yeri var' diye selamlayacağız. 23 Haziran'da berrak bir seçim sonucu ortaya çıkacak" dedi.

AKP Sözcüsü Ömer Çelik, partisinin MKYK toplantısının ardından açıklamalarda bulundu. İstanbul seçimlerine değinen Çelik, “YSK’nin kararı milli iradenin bir kez daha hakem tayin edilmesidir. Demokrasinin en büyük zenginliktir. Türk demokrasisi gururlu ve onurlu bir demokrasidir, bedeli ödenmiş bir demokrasidir. Bedeli ödenmiş bu demokrasiyi ülkemizin en büyük zenginliği olarak görüyoruz.” dedi.

“BERRAK BİR SEÇİM OLACAK”

23 Haziran’da berrak bir seçim yapılacağını iddia eden Çelik, “Yaptığımız işten eminiz. YSK kararını verdi, vatandaşa gideceğiz. Milletimiz kararını verecek biz de bütün yöneticiler, siyasetçiler olarak ‘başımızın üzerinde yeri var’ diye selamlayacağız. 23 Haziran’da berrak bir seçim sonucu ortaya çıkacak” ifadelerini kullandı.

Son dakika... YSK'dan flaş 23 Haziran kararı! İlginizi Çekebilir Son dakika... YSK'dan flaş 23 Haziran kararı!

YSK’nin verdiği karar sonrasında ortaya çıkan tablonun içeride ve dışarıda tartışılmaya devam ettiğini dile getiren Çelik, bunun bazı ülkelerde birinci gündem maddesi olduğunu aktardı. Çelik, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Türkiye’deki her meseleden kendilerine bir iş çıkarmaya çalışan bazı siyasiler, bu konuyu da gündemlerine almışlar. Tabii ABD ve Avrupa ülkelerinden YSK’nin kararına ilişkin çeşitli değerlendirmeler görüyoruz. Herkes dünyanın her yerindeki seçimle ilgili değerlendirmesini ortaya koyabilir ama herkese uyarımız şudur, kimsenin değerlendirmesini ortaya koymasına bir diyeceğimiz yok ama bazı hususlara dikkat edilmesi gerekir. Birincisi Türkiye’deki seçim süreçleri ve sonuçlarına müdahale gibi algılanabilecek açıklamalardan kaçınmak, kullanılan dile özen gösterilmesi gerekir. İkincisi, bazı basın organlarında özellikle dışarıda öyle bir yorum yapılıyor ki sanki seçimin tekrarlanması demek, bir ülkede demokrasinin yokluğu anlamına geliyormuş gibi… Tam tersine, demokrasinin olmadığı ülkelerde seçimler tekrarlanmaz.”

“SADECE DEMOKRATİK ÜLKELERDE…”

Seçim sonrası itiraz müessesinin sadece demokratik ülkelerde olduğunu vurgulayan Çelik, “Bu konularda yeterli bilgi sahibi olup propagandadan uzak şekilde özellikle de siyasi tarafgirlik içerisinde olmadan değerlendirme yapılması her zaman saygıyla karşılanır ama onun ötesindeki açıklamalar, Türkiye’deki seçim süreçleri ve sonuçlarına müdahale gibi açıklamalar tabii ki saygıyla karşılanmaz.” dedi.

AVRUPA KONSEYİ AÇIKLAMASI

Bilgi eksikliğinden kaynaklanan ya da kasten, propaganda amaçlı açıklamalar bulunduğunu, bunların bilinen çevrelerden geldiğini aktaran Çelik, Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi’nden bir heyetin 31 Mart seçimleri için Türkiye’ye geldiğinde, Türkiye’deki seçim sürecinin sağlıklı işlemesinden ve YSK’nin yetkinliğinden ne kadar etkilendiklerini ifade ettiklerini anlattı.

Türkiye’nin seçim yapma kapasitesinin dünyanın pek çok ülkesinden fazla olduğunu vurgulayan Çelik, YSK kararının mazbatayı birinden alıp diğerine vermek şeklinde bir rol oynamadığının altını çizdi. AA

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...