Yılbaşı gecesi kar yağacak mı? Yılbaşı gecesi için hava durumu uyarıları…

Bir yılı daha geride bırakırken yeni bir yılın heyecanını yaşıyoruz. Yılbaşı gecesine plan yapmak isteyen vatandaşlar hava durumunu merak ediyor. Son birkaç gündür yurdu etkileyen soğuk ve karlı hava dalgası yılbaşı gecesi birçok şehirde etkisini kaybedecek. Yeni yıla İstanbul yağmurla, İzmir rüzgarla girerken Ankara'da hafif kar yağışı görülebilir.

Yılbaşı gecesi kar yağacak mı? Yılbaşı gecesi için hava durumu uyarıları…

Yarın gece tüm dünya 2019’u geride bırakarak 2020 yılına giriş yapacak, yeni yıl kutlamalarına dair planlar yapan vatandaşlar hava durumuna göre programlarını şekillendirmek istiyor. Türkiye’de bugün özellikle Akdeniz Bölgesi’nin kuzeyinde yer alan şehirlerde yoğun kar bekleniyor. Niğde, Konya ve Karaman bugün kuvvetli kardan etkilenecek. Yarın ise yurt genelinde kar etkisini azaltıyor.

YILBAŞI GECESİ KAR YAĞACAK MI?

Yeni yıla girerken klasikleşen kar görüntüsü bu sene birçok şehirde gözlenemeyecek. İç ve yüksek kesimlerde yaşanacak hafif kar yağışları haricinde yoğun bir kar yağışı beklenmiyor. Başkent Ankara’da yılbaşı gecesi hafif şekilde kar görülebilir. İstanbullular ise yeni yıla yağmur ve rüzgarla girecek, hava sıcaklığı 7 derece civarında olacak. İzmir’de parçalı bulutlu bir hava bekleniyor ancak rüzgar yer yer kuvvetlenecek.

BUGÜN FIRTINA VE YOĞUN KAR YAĞIŞINA DİKKAT

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere göre: Ülkemiz genelinin parçalı ve çok bulutlu, Marmara, Ege, Akdeniz, İç Anadolu, Artvin’in iç kesimleri hariç Karadeniz, Doğu Anadolu'nun batısı ve Güneydoğu Anadolu ile Erzurum, Muş, Bitlis, Hakkari ve Şırnak çevrelerinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Ülkemizin kıyı kesimleri ile Güneydoğu Anadolu'da yağmur ve sağanak, yağış alan diğer yerlerde karla karışık yağmur ve kar şeklinde görülmesi beklenen yağışların; Antalya il geneli ile Osmaniye, Kahramanmaraş ve Adıyaman çevrelerinde kuvvetli (21-50 Kg/m2) sağanak, Antalya il merkezi ile Adana ve Mersin çevrelerinde çok kuvvetli yer yer şiddetli (51-100 Kg/m2) sağanak ve gök gürültülü sağanak, Konya ve Karaman çevreleri, Niğde’nin ve Kayseri’nin güneyi ile Orta ve Doğu Akdeniz’in iç kesimlerinin 1000 metre üzeri rakımlı yerlerinde yoğun kar (20 cm. üzeri)şeklinde olacağı tahmin ediliyor. Rüzgarın; Marmara ve Kuzey Ege kıyılarında kuzey ve kuzeydoğu yönlerden fırtına ve yer yer kuvvetli fırtına (70-100 km/saat) şeklinde esmesi bekleniyor.

KONYA’DA 6 İLÇEDE, KARAMAN’DA 3 İLÇEDE KAR TATİLİ

Konya’nın Hadim, Taşkent, Ahırlı, Bozkır, Akören ve Güneysınır ilçelerinde yoğun kar ve olumsuz hava koşulları nedeniyle eğitime bir gün ara verildi.

Alınan bilgiye göre, Ermenek, Sarıveliler ve Başyayla ilçelerinde dün başlayan ve aralıklarla devam eden yoğun kar yağışı ve buzlanma nedeniyle okulların bugün tatil edildiği duyuruldu.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...