Sözcü Plus Giriş

Otomotivde ÖTV ve KDV indirimi Mart ayı sonuna kadar devam edecek!

2019 yılına girmemize saatler kala yapılan açıklamayla otomobil ve hafif ticari araç alımlarında geçerli ÖTV ve KDV indirimlerinin 3 ay daha uzatılması sektörde umut ve heyecanla karşılandı. Özellikle 2018 yılında daralan pazara, yılın son iki ayında can suyu olan vergi indirimleri 2019 yılının ilk üç ayında da devam edecek ve yeni modellerin satışına da katkıda bulunacak.

Sozcu.com.tr
08:49 -
Otomotivde ÖTV ve KDV indirimi Mart ayı sonuna kadar devam edecek!

31 Ekim 2018 tarihinden itibaren yürürlüğe girmiş olan ÖTV ve KDV indirimleri satın alacağınız otomobilin ülkeye giriş fiyatı üzerinden yapılan 15 puanlık indirimi tüketiciye sunuyor. Motor silindir hacmi 1.6 litreyi geçmeyen, ÖTV matrahı 70 bin TL’nin altında olan araçlar için yüzde 45 olan ÖTV indirimi yüzde 30 olarak geçecek. ÖTV matrahı 70 bin TL ile 120 bin TL arasında olan otomobillerde ise yüzde 50 olan ÖTV oranı yüzde 35 olarak uygulanacak.

31ekimotograf2

Basit bir hesap yapmak gerekirse baz fiyatı 100 bin TL olan otomobilin ÖTV tutarı 50 bin TL, ÖTV’li fiyatı da 150 bin TL olsun. Bu aracın KDV tutarı ise 27 bin TL ve toplam ÖTV ve KDV’li fiyatı 177 bin TL olarak hesaplansın. Yapılan indirimler sonucunda ise aracın 50 bin TL olan ÖTV fiyatı 35 bin TL’ye, 27 bin TL olan KDV tutarı ise 24 bin 300 TL’ye düşüyor. ÖTV ve KDV’li fiyatı ise 159 bin 300 TL’ye geriliyor.

31ekimotograf

Otomotivde yapılan vergi indirimlerinden sonra yaptığımız röportajlarda ve görüşmelerde sektörün önde gelen isimleri ÖTV ve KDV indiriminin devam etmesinin özellikle 2019 otomobil ve hafif ticari araç pazarı satışları için yararlı olacağını belirtiyorlardı. Röportaj yapma fırsatı bulduğum ODD Başkanı E. Ali Bilaloğlu, vergi indirimlerinden sonra pazar tahminlerini 600-650 bin adet olarak güncellemişler, öncesinde ise 450-500 bin adet arasında olduğunu belirtmişlerdi.

İLGİLİ HABERİş konuşuyoruz 22. bölüm: Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) Başkanı Ali Bilaloğluİş konuşuyoruz 22. bölüm: Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) Başkanı Ali Bilaloğlu

Yeni yıla girmemize saatler kala ise Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamada ÖTV ve KDV indiriminin 31 Mart 2019’a kadar devam edeceğini açıkladı. Vergi indirimlerinin uzatılmasına sektörün önde gelen isimlerinden açıklamalar geldi.

Toyota Türkiye Pazarlama ve Satış A.Ş. Genel Müdürü Ali Haydar Bozkurt

Toyota Türkiye Pazarlama ve Satış A.Ş. Genel Müdürü Ali Haydar Bozkurt

Kasım ayının başında yürürlüğe giren ÖTV indirimi ve KDV düzenlemesinin sektörümüze olumlu katkılar yaptığını gördük. Zor bir dönemden geçerken böyle bir uygulamayı devreye almak hem sektörü hem de otomobil ve ticari araç almayı düşünenleri oldukça memnun etti. ÖTV ve KDV düzenlemesinin 2019 yılının ilk 3 ayında da devam edecek olması sektörümüze olan olumlu katkıyı devam ettirecektir.

Toyota olarak ÖTV ve KDV düzenlemesinin yürürlüğe girmesinden önce Ekim ayında tüketicilerimiz lehine olan indirim kampanyamızı devreye almıştık. Ocak ayında da Aralık ayı fiyatlarıyla bu kampanyaya destek vermeyi sürdüreceğiz. Kuşkusuz bu sayede bazı markalardaki mevcut stoklar eriyecek ve aynı zamanda satın almada tüketici lehine pozitif yararlar ortaya çıkacaktır.

OYDER Yönetim Kurulu Başkanı Murat Şahsuvaroğlu

2018 yılının ikinci yarısında başlayan büyük daralma %78'lere varınca vergisel önlemler alınmadan serbest düşüşü yavaşlatmak mümkün olamayacaktı. Devlet tarafından yapılan ve paraşüt görevi gören ÖTV ve KDV indirimi sayesinde sektör nefes almış, dolayısıyla düşüş hızı da yavaşlatılmış oldu. Ekonomimizin en büyük sektörlerinden bir tanesi olan otomotiv sektöründe uygulanan bu ÖTV ve KDV düzenlemesinin 3 ay daha uzatılması tüm sektör oyuncularının arzu ettiği bir destekti. Bu durum ise sektörümüzü temsil eden tüm derneklerimizin gösterdiği yoğun çabaların hükümetimiz nezdinde karşılık bulmasıdır.

OYDER Yönetim Kurulu Başkanı Murat Şahsuvaroğlu

OYDER Yönetim Kurulu Başkanı Murat Şahsuvaroğlu

Otomotiv Sanayii Derneği (OSD) Yönetim Kurulu Başkanı Haydar Yenigün

2018 yılının son 2 ayında uygulanan ÖTV ve KDV indirimi teşviklerinin 2018 yılına damgasını vurduğunu hatırlatarak, “Sektöre derin bir nefes aldıran bu çok pozitif atılım, otomotiv sanayine olduğu kadar sektörün tamamına yaşam enerjisi verdi. Alınan bu isabetli kararların, 2019 yılının ilk 3 ayında da uygulamada kalacak olmasından ayrıca büyük mutluluk duyuyoruz. Söz konusu düzenlemeler, 2019 yılının ilk çeyreğine de büyük etki edecek ve özellikle ulusal pazar odaklı satışları destekleyen etkisiyle Türk otomotiv sanayinin üretim ve istihdam sürekliliğine derin nefes aldırmaya devam ettirecek çok pozitif bir gelişmedir” dedi.

Otomotiv Sanayii Derneği (OSD) Yönetim Kurulu Başkanı Haydar Yenigün

Otomotiv Sanayii Derneği (OSD) Yönetim Kurulu Başkanı Haydar Yenigün

Otomotiv sektöründe 2019 yılının ilk 3 ayında da devam edecek olan ÖTV ve KDV indirimleriyle ilgili görüşlerini paylaşan, indirimin 2018 yılının son 2 ayında olduğu gibi yeni yılın ilk 3 ayında da etkili bir momentum kazandıracağını belirtti.

Suzuki Genel Müdürü Ümit Karaarslan

Suzuki Genel Müdürü Ümit Karaarslan

 

Ümit Karaarslan, “2018 yılının son 2 ayına olumlu etki eden bu sektörel indirim ve teşvikler iyi ki olmuş diyoruz. Böylece pazarın ve sektörün daha fazla negatif etkilenmesinin kesinlikle önüne geçildi. Yeni yılda 3 ay daha bu teşviklerin devam edecek olması özellikle yeni bir araç almayı düşünen herkes için fırsatların devam edeceğinin net göstergesidir. Motosiklette ise 250 cc altı modeller için ÖTV indirim teşviği ayrıca sektöre canlılık katacaktır. Bununla birlikte 250 cc üzeri modellerde yapılacak kalıcı bir ÖTV indirimi pazarın büyümesiyle Türkiye'ye yatırım getirir düşüncesindeyiz” açıklamasında bulundu.

Renault Mais Genel Müdürü Berk Çağdaş

Renault Mais Genel Müdürü Berk Çağdaş

“MEMNUNİYETLE KARŞILADIK”

Kararı değerlendiren Renault Mais Genel Müdürü Berk Çağdaş, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın açıklamaları ile 31 Mart 2019’a kadar uzatılan ÖTV indiriminin devam etmesini sektör olarak büyük bir memnuniyetle karşıladıklarını belirtti. İndirimin sürmesinin, sektör oyuncularına olduğu gibi tüketiciye de verilen önemli bir destek olduğunu belirten Çağdaş, “Hükümetimize teşekkürü bir borç biliriz. Türkiye'nin lokomotif sektörlerinden otomotivde, Kasım – Aralık aylarında, tam zamanında yapılan ÖTV ve KDV indirimi ile sektörün çarkları dönmeye devam etti. Bu iki ayda verilen destek ile gerçekleşen ek satışlar sayesinde devletin vergi kaybı da önlenmiş oldu.

Enflasyonla topyekün mücadele kapsamında katkımızı 2019 yılında da sürdüreceğiz. En uygun fiyatlar ile müşterilerimize otomobil sahibi olma imkanı sunmaya devam edeceğiz. Güçlü ekonomi ve güçlü bir Türkiye için, sektörün öncü şirketlerinden biri Renault Mais olarak ülkemiz yararına üzerimize düşeni yapmak en büyük önceliğimiz. Hükümetimizin ekonomik istikrar ve güven ortamına yönelik aldığı her karara destek vermekten gurur duyacağız.'' ifadelerini kullandı.

İLGİLİ HABEROtomotivde ÖTV ve KDV indirimi 3 ay uzatıldı!Otomotivde ÖTV ve KDV indirimi 3 ay uzatıldı!
Son güncelleme: android-time 09:59 02.01.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more