Sözcü Plus Giriş

Toyota ve Subaru’dan ortaklık!

İki Japon otomotiv devi Toyota ve Subaru orta ölçekli ve tamamen elektrikli bir model üretmek için ortaklık yapacaklarını açıkladılar. Yüzde 100 elektrikli olacak olan bu model, iki markanın sahip olduğu güçlü yanlarından oluşturulacak!

Sozcu.com.tr
15:36 -
Toyota ve Subaru’dan ortaklık!

Toyota ve Subaru 2005'ten bu yana geliştirme, üretim ve satış olmak üzere çeşitli alanlarda başarılı işbirlikleri yapmaya devam ediyor. Bu örnekler arasında 2012'de yapılan ve birlikte geliştirilen arkadan itişli Toyota 86 ve Subaru BRZ; Toyota'nın hibrit teknolojisiyle yapılan ve Amerika'da satışa sunulan plug-in hibrit Subaru Crosstrek Hybrid gibi modeller bulunuyor.

Yapılan işbirliği sayesinde Toyota ve Subaru ise, araç bağlantıları, otonom sürüş teknolojileri, sürücü yardımcıları, elektrikli güç ünitesi gibi teknolojik gelişimlerle her zamankinden daha hızlı bir dönüşüm içerisinde bulunuyor. Toyota ve Subaru, imza attıkları işbirliğiyle çeşitlenen ihtiyaçları daha hızlı bir şekilde çözmeyi amaçlıyorlar. Bu yönde ilk adım olarak ise iki şirket teknolojilerini birleştirerek yüzde 100 elektrikli araçlara özel olarak bir platform geliştirecekler. Bu platform ise geniş bir kullanıcı kitlesine hitap edecek şekilde C segmenti ve D segmenti sedanlar ile SUV'lar için kullanılabilecek.

Toyota markası 2025 yılında kadar yaklaşık olarak 5.5 milyon adet tam elektrikli, hibrit ve hibrit teknolojisinin farklı çeşitleri olan mild, plug-in tarzda otomobiller satmayı hedefliyor. Bu hedefin 1 milyon adedi saf elektrikle hareket eden otomobiller olabilir.

Markanın Genel Müdür Yardımcısı ve Araştırma Geliştirme Sorumlusu Shigeki Terashi bu yeni gelecek planıyla alakalı belirli yol haritası açıkladı. Solid-State batarya üzerine çalışan marka Tokyo olimpiyatlarında bu çalışmanın meyvesini gösterecek. Bu teknoloji sayesinde otomobiller daha hafif, daha uzun menzilli ve daha kısa sürede şarj olabilecek.

Toyota Genel Müdür Yardımcısı ve Araştırma Geliştirme Sorumlusu Shigeki Terashi

Terashi, “Sadece yapmak istemek yeterli değil, gerçekten bu sürede ürünleri teslim edebilmelisin!” dedi ve “Mümkünse gelecek yıl Olimpiyatlar için bir araya geldiğimizde Solid-State bataryamızı halka göstereceğimizden emin olmak istiyoruz” ekledi.

Yeni elektrikli otomobillerin farklı önceliklerinin olduğunu belirten firma 2020 yılında Japonya’da satılması planan 2 koltuklu tam elektrikli ve 100 km menzilli bir otomobil üreteceğini belirtti.

Son güncelleme: 16:07 07.06.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more