Baharda alerjilerle mücadele için 9 ipucu

Bahar güzel yüzünü gösterse de alerjileri olanlar için zorlu bir sürecin başlangıcı... Hastane Derindere İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Ergün Kasapoğlu’ndan alerjilerle mücadele etmenin ipuçlarını öğrendik…

Baharda alerjilerle mücadele için 9 ipucu

Bahar her ne kadar içimizi neşeyle doldursada kimileri için işkenceye dönüşebiliyor. Bahar alerjilerinin hayatınızı mahvetmesini engelleyebilmeniz için 9 ipucu…

Sabahın erken saatlerinde yaptığınız aktiviteleri en aza indirin; çünkü polen sayıları genellikle sabah saat 4 ile 8’de en yüksektir.

Pencereleri açmak yerine klimayı çalıştırın. Klimalar havadaki polen parçacıklarını filtreler; oysa pencereleri açarsanız polen çiçekleri içeri girebilir.

Klima filtrenizi düzenli olarak temizleyin.

Polen mevsimi için birkaç “güvenli” kıyafet bulundurun. Bunlar, yalnızca iç mekanlarda giyinip eve girer girmez değiştirebileceğiniz kıyafetler olsun.

Cilt ve saçlarınızdan poleni akıtmak için eve girer girmez duş yapın.

Belirtilerin ciddiyetini azaltmak için alerjenlere maruz kalmadan önce bir saat önce göz damlası, burun spreyi ve alerji ilaçlarınızı kullanın.

Arılara alerjiniz varsa parlak renkli, çiçek baskılı kıyafetler veya çiçek kokuları olan parfüm ve losyonlardan kaçının.

Çimlerin içinde yürürken daima ayakkabı giyin ve dışarıda çalışırken vücudunuzu olabildiğince örtün
Acil bir durumda ilaç taşımayı unutmayın.