Epistaksis (Burun Kanaması) nedir? Nedenleri, tedavi yöntemleri…

Burun travması, kaza nedeniyle veya burunun iç kısmının hasarından kaynaklanan yaralanma nedeniyle meydana gelen epistaksis yani burun kanaması nedir? Nedenleri, tedavi yöntemleri ile ilgili merak edilen tüm detayları haberimizde bulabilirsiniz..

Epistaksis (Burun Kanaması) nedir? Nedenleri, tedavi yöntemleri…

Epistaksis veya burun kanaması sık görülen bir şikayettir. Nadiren hayati tehlike arz eder. Peki, Epistaksis (Burun Kanaması) nedir? Nedenleri, tedavi yöntemleri hakkında bilinmesi gerekenler haberimizde…

EPİSTAKSİS (BURUN KANAMASI) NEDİR?

Burun, kan damarları (vasküler) açısından zengin vücudun bir parçasıdır ve yüzde çıkıntı yapan savunmasız bir konumda bulunur. Sonuç olarak, yüze gelen travma burun yaralanmasına ve kanamaya neden olabilir. Kanama bol veya basit bir komplikasyon olabilir. Burun zarları kurur ve çatlarsa burun kanaması kendiliğinden oluşabilir. Bu, kuru iklimlerde veya havanın kuru ve ev ısıtıcılarından sıcak olduğu kış aylarında sık görülür.

EPİSTAKSİS NEDENLERİ

– Efeksiyon
– Travma, kuvvetli sümkürme, burun çekme ve burun karıştırma (bu, çocuklarda burun kanamasının yaygın bir sebebidir)
– Alerjik ve alerjik olmayan rinit
– Hipertansiyon (yüksek tansiyon)
– Kan sulandırıcı ilaçların kullanımı
– Alkol bağımlılığı
– Bazı hormonal hastalıklar
– Kanama bozuklukları (hemofili gibi)
– Sinüzit, soğuk algınlığı, nezle, grip gibi hastalıklar
– Burun içindeki kemik ya da kıkırdak eğriliği (deviasyon)
– Sürekli burun spreyi kullanımı
– Yüksek irtifada yaşamak
– Burun kanamasının daha az yaygın nedenleri arasında tümörler ve kalıtsal kanama problemleri de bulunur.
– Hamilelikteki hormonal değişiklikler burun kanaması riskini artırabilir.

EPİSTAKSİS TEDAVİ YÖNTEMLERİ

Burun kanaması gelişen çoğu kişi, burun kanamasının nasıl durdurulacağına ilişkin aşağıdaki ilk yardım önerilerini izlerlerse, bir sağlık uzmanının tedavisine ihtiyaç duymadan sorunu çözebilir :

Baş hafifçe öne doğru eğilir. Sırtüstü ya da başın geriye doğru eğilmesi, kanın sinüslere ve boğaza geri dönmesini sağlar ve kanın birikmesine veya solunmasına neden olabilir.

Ağzınızda ve boğazınızda birikebilecek kanı tükürün. Yutulduğunda mide bulantısı , kusma veya ishale neden olabilir.

Yavaşça, burnunuzdaki kan pıhtılarını sümkürün . Bunu yaptığınızda burun kanaması hafif şekilde kötüleşebilir, ancak bu beklenen bir durumdur.

Burnun tüm yumuşak kısımlarını baş parmağınız ve işaret parmağınızla yüzün kemiklerine doğru sıkıştırın. Bunu yaparken ağzınızdan nefes alın.

Bu işlemi burun kanaması duruncaya kadar gerektiği kadar tekrarlayın.

Kafanızı kalp seviyesinden yüksek tutun. Düz durmayın veya başınızı bacaklarınızın arasına sokmayın.

Daha sonra burnunuza ve yanaklarınıza buz (havluya sarılmış) uygulayın.

Oksidatazolin, fenilefrin hidroklorür veya fenilefrin- DM – guaifenesin burun spreyi, yüksek kan basıncınız yoksa tıkanıklık ve küçük kanamalara yardımcı olmak için kısa süreli kullanılabilir. Bununla birlikte, bu spreyler tıkanıklığı ve burun kanaması durumlarını daha kötü hale getirebildiklerinden, bir kerede birkaç günden fazla kullanılmamalıdır.

Burnunuza kanı durdurmak için pamuk ya da benzeri şeyler sokmayın

Burun spreyleri hakkında korkutan gerçek! İlginizi Çekebilir Burun spreyleri hakkında korkutan gerçek! Mide kanaması nedir? Mide kanaması nedenleri belirtileri ve tedavisi... İlginizi Çekebilir Mide kanaması nedir? Mide kanaması nedenleri belirtileri ve tedavisi...