Sözcü Plus Giriş
MURAT MURATOĞLU

Batan ekonominin bahanesi Amerika mı?

14 Haziran 2019

Erdoğan'ın; “Türkiye S-400'ü alacaktır demiyorum, almıştır!” açıklamasına karşın; “Ekonomide zor günler henüz başlamadı, bu günlerinizin tadını çıkartın” diyorum.
Sahi Türkiye ekonomide neyine güveniyor? Bile bile lades mi oluyor. Zaten batırdık, bahane de Amerika'dan gelsin bari… İnsan ister istemez artık bunu düşünmeye başlıyor.

★★★

Hani diyorlar ya; en kötüsü geride kaldı… Hiçbir şey henüz geride kalmadı. Hatta daha yarıya varılamadı. Sahi “geride kalması” için ne yapıldı? Buldum! Seçim tekrarı…
Dolar, kafayı kaldırdı tekrar. Sen yine hobi olarak S-400'leri al… Ben size ne olacağını söyleyeyim de ekonomide, sonra “Yok efendim ben bilmiyordum”, “Vay efendim neden şirketlerimiz battı?” deme!

★★★

Trump dediğin, bildiğin “köyün delisi!” Rusya ile ilişkiye kim girerse girsin yaptırım oluyor ilk cümlesi… Ekonominin durumu malum… Trump'ın tweetleri, Rahip Brunson ve 7.20 dolar kuru hafızalarda…
ABD Senatosu'na; “Türkiye'nin uluslararası mali kuruluşlardan borç almasını kısıtlayan” bir yasa tasarısı gelmişti. Şu şansa bakın ki birkaç gün sonra sağlık nedenleri dolayısıyla papaz salıverildi! Bu sefer ne yapacağız? S-400'leri havai fişek niyetine mi salacağız?

★★★

Trump'a Meksika yetmedi, Çin kesmedi, İran zaten kolay lokma. Sıra geldi Almanya'ya… Almanya dediğin ülke yılda 300 milyar dolar cari fazla veriyor. Avrupa Birliği'ni neredeyse tek başına yönetiyor.
Amerika, Rusya'dan başlayıp Ukrayna'yı pas geçerek Almanya'ya ulaşacak olan Kuzey Akım 2 doğal gaz boru hattının inşasında yer alan firmalara yönelik, cezalandırıcı önlemler alınacağı uyarısında bulundu. Almanya'ya yaptı bunu! Türkiye mi? Güldürmeyin beni!

★★★

Tabii S-400 nedeniyle NATO ile de sorunlarımız var! Yemişim NATO'yu… Bir ara Avrupa ile ilişkileri kesip, Şangay Beşlisi'ne giriyorduk. Bizi çok istiyorlardı! Onlar bile almadı.
Oysa şurup gibi gruptu. Şangay Beşlisi denilen ülkeler; Çin, Rusya, Kazakistan, Kırgızistan, Tacikistan ve Özbekistan… Girmek istediğimiz birlikte demokrasinin yanından geçen ülke yoktu!
Üyesi ve gözlemcileri diktatörlük, komünizm ve şeriatla nam salmış ülkelerin oluşturduğu muhteşem altı ülke… Girseydik, ufaktan onlar gibi olmuşken bir tatlı huzur bulurduk belki…

★★★

Ya İslam Birliği'ne ne oldu? Onu da kuruyorduk! O da mı olmadı? Türki Cumhuriyetler Ekonomik Topluluğu'nu da konuşmuştuk. Belli ki unuttuk!
Hani İslam Ordusu tasarlamıştık? Bari oranın kantinini işletseydik, bütçeye gelir kaydederdik.
Demem o ki; ülkeyi yönetirken karar almayı bırakıp yazı tura atsalar, emin olun Türkiye bütün sorunlarını daha hızlı aşar. Hiç değilse yüzde 50 şansımız var!

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more