ABD’den Esad’a yönelik yeni yaptırım kararı!

ABD, Suriye Devlet Başkanı Esad ve yönetimine mali olarak destek sağladığı belirtilen bazı Suriyeli yetkilileri ve 13 kurumu yaptırım listesine aldı.

ABD’den Esad’a yönelik yeni yaptırım kararı!

ABD, Sezar Suriye Sivil Koruma Yasası kapsamında Esad rejimine yönelik uyguladığı yaptırım listesini genişletiyor. Yasa kapsamında ABD, Suriye Merkez Bankası Başkanı dahil olmak üzere 13 kurum ve 6 kişiye yaptırım uyguladı. Beşar Esad’a mali destek veren kişilerin ve birlikte iş yapan kurumların yaptırım listesine eklendiği ifade edildi.

Yaptırım listesinde Esad rejimine bağlı 5. Ordu Komutanlığı ve Suriye’de ateşkesin engellenmesinde rol aldığı gerekçesiyle 5. Ordu Komutanı Milad Jedid, Esad’a mali yardım sağladığı belirtilen Suriyeli iş adamları bulunuyor.

ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin yaptığı açıklamada, “Rejimin Suriye’nin Armanaz kasabasında Suriyeli sivilleri katletmesinden bu yana 3 yıl geçerken ABD, Esad rejiminin Suriye halkına yönelik istismarından faydalanan veya bunu kolaylaştıran herkesin mali durumunu hedef alarak tüm otoritelerini kullanmaya devam edecek” ifadelerini kullandı.

SEZAR YASASI NEDİR?

Yasa ismini “Sezar” kod adlı bir askeri fotoğrafçıdan alıyor. Sezar Yasası olarak da bilinen Sezar Suriye Sivil Koruma Yasası, 21 Aralık 2019 tarihinde ABD Başkanı Donald Trump tarafından imzalanmıştı.

Esad rejimini hem ekonomik hem de askeri olarak kuşatan Sezar Yasası, 17 Haziran 2020 tarihinde yürürlüğe girdi. Yasa, Esad rejimine destek sağlayan firma ve şahıslara yaptırım uygulamayı öngörüyor. Yasa aynı zamanda Esad’a destek veren Rusya ve İranlı kuruluşları da hedef alıyor. (İHA)

ABD'nin İncirlik Üssü'nü boşaltacağı iddiası... Mike Pompeo açıkladı İlginizi Çekebilir ABD'nin İncirlik Üssü'nü boşaltacağı iddiası... Mike Pompeo açıkladı İran savaş kılıcını çekti! ABD üslerini vurabilecek füzeler ilk kez görücüye çıktı İlginizi Çekebilir İran savaş kılıcını çekti! ABD üslerini vurabilecek füzeler ilk kez görücüye çıktı