Asansördeki bir kişi 71 kişiye virüs bulaştırdı

Çin'de corona virüsü taşıyan bir kişinin bindiği asansör nedeniyle 71 kişiye daha virüsü bulaştırmış olabileceği öne sürüldü. Asemptomatik kişinin hikayesi ve asansörle ilişkisi madde madde anlatıldı.

Asansördeki bir kişi 71 kişiye virüs bulaştırdı

Çin'deki araştırmacılar, semptom göstermeyen bir corona virüsü taşıyıcısının bir asansöre binmesi sonucu 71 kişiye virüs bulaştığını düşünüyor.

19 Mart'ta, bölgedeki son vakanın kayda geçmesinden sekiz gün sonra ABD'den Çin'in Heilongjiang ilindeki evine dönen kişinin semptom göstermediği, testinin de negatif çıktığı, fakat buna rağmen kendini evinde karantinaya almak istemesi sonucu virüsün daha fazla kişiye bulaşmadığı belirtildi.

Uzmanlar asansörler gibi kapalı mekanların zorunlu olunmadıkça kullanılmamasını tavsiye ediyor. Fotoğraf: Shutterstock

ASANSÖRDEKİ RİSK MADDE MADDE ANLATILDI

BBC’nin haberine göre, Çin Salgın Kontrol ve Önleme Merkezi’nin Yeni Ortaya Çıkan Bulaşıcı Hastalıklar adlı bilimsel dergisinde yer alan makalede virüsü taşıyan kadın, evine giderken kullandığı asansöre tek başına bindi.

Ondan bir süre sonra da alt komşusu aynı asansör kullandı.

Alt komşuyu evinde ziyaret eden annesi ve erkek arkadaşı 29 Mart'ta bir partiye katıldı.

2 Nisan'da, o partiye katılmış biri felç geçirerek hastaneye kaldırıldı.

Corona virüsü testi yapılmamış bu kişiye 6 Nisan'a kadar iki oğlu baktı.

O tarihte başka bir hastaneye gönderildiler.

Sonradan corona virüsü testi yapılması ve sonucun pozitif çıkmasının ardından yapılan geriye dönük incelemede baba ve iki çocuğunun ilk hastanede 28, ikinci hastanede de 20 kişiye virüs bulaştırdığı anlaşıldı.

Makaleyi yazan araştırmacılar, “Bulgularımız, asemptomatik bir SARS-Cov-2 vakasının bir toplulukta ne kadar çok kişiye hastalık bulaştırabileceğini gösteriyor” dedi.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
ABD baba Çin Corona Kadın
Loading...