Sözcü Plus Giriş

Brezilya Devlet Başkanı, hakkındaki haberleri yalanladı!

Brezilya Devlet Başkanı Jair Bolsonaro, Corona virüsü testinin pozitif çıktığına yönelik haberleri yalanladı. Twitter hesabından bir açıklama yapan Bolsonaro, "Medyanın sahte haberlerine inanmayın. Size ihtiyacımız var" dedi.

Sozcu.com.tr
17:40 -

Corona virüsü salgını nedeniyle 85 kişinin karantina altına alındığı Brezilya'da, Devlet Başkanı Jair Bolsonaro'nun virüs testlerinin pozitif çıktığı iddia edilmişti.

Bolsonaro, testin pozitif çıktığı yönündeki haberleri yalanladı.

Twitter hesabından açıklama yapan Bolsonaro, test sonucunun negatif olduğunu duyurdu.

Testin pozitif çıktığı yönündeki haberlere tepki gösteren Brezilya Devlet Başkanı, “Medyanın sahte haberlerine inanmayın. Size ihtiyacımız var” ifadelerini kullandı.

CORONA VİRÜSÜ NEDİR?

Corona virüsleri, hayvanlar arasında yaygın olan bir grup virüstür. Nadiren bazı durumlarda, bilim insanları Corona virüslerinin “zoonotik” olduğunu belirtiyor. ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi’ne göre; “zoonotik” ifadesi, virüslerin hayvandan insana geçebileceği anlamına geliyor.

CORONA VİRÜSÜ BELİRTİLERİ

Corona virüsü semptomları şöyle: Burun akıntısı, öksürük, boğaz ağrısı, muhtemelen baş ağrısı, kesin olmamakla birlikte birkaç gün sürebilecek ateş. Bağışıklık sistemi zayıf olanlar, yaşlılar ve çok gençler için virüsün zatürre ve bronşit gibi ciddi solunum yolu hastalıklarına yol açma ihtimali bulunuyor. MERS ve Sars gibi ölümcül olabilen ve insana geçen bazı Corona virüsleri olduğu biliniyor.

CORONA VİRÜSÜ NASIL YAYILIYOR?

Corona virüsleri insanların hayvanlara temasıyla yayılabiliyor. Virüsün insandan insana geçmesi ise bir kişinin virüsle enfekte olmuş bir kişinin salgısıyla temasıyla gerçekleşiyor. Çinli bir virolog, virüsün kaynağının muhtemelen yarasalar olduğunu öne süren bir çalışma yayınladı.

CORONA VİRÜSÜ TEDAVİSİ

Corona virüslerinin spesifik bir tedavisi bulunmuyor. Çoğu zaman semptomlar kendi kendine geçiyor. Hekimler, ağrı kesici ve ateş düşürücü ilaçlar yazarak semptomatik (belirtilerin giderilmesine yönelik) tedavi uyguluyor.

Doktorlar, oda nemlendirici ve sıcak duşun boğaz ağrısına ve öksürüğe iyi geleceğini söylüyor. Hastalanan insanların bol sıvı tüketmesi, mümkün olduğunca dinlenmesi ve uyuması gerekiyor.

İLGİLİ HABERCorona virüs hakkında doğru bilinen 12 yanlışCorona virüs hakkında doğru bilinen 12 yanlış İLGİLİ HABERBakan Koca'dan, corona virüsüne karşı '14 Kural' paylaşımıBakan Koca'dan, corona virüsüne karşı '14 Kural' paylaşımı

 

Son güncelleme: 20:15 16.03.2020
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more