Sözcü Plus Giriş

Çin’den korkutan açıklama: Salgın insandan insana bulaşıyor

Salgın hastalıkla boğuşan Çin'den korkutan açıklama geldi... Bu ay sonunda kutlanacak "Çin yeni yılı" dolayısıyla milyonlarca kişinin seyahat edeceği ülkede son birkaç haftada artan zatürre salgınının insandan insana bulaşabildiği açıklandı. Daha önce bu virüsün sadece hayvanlardan insana bulaştığını açıklayan yetkililer birkaç haftada 6 kişinin yaşamını yitirdiğini açıkladı. Dünya Sağlık Örgütü, birkaç gün içerisinde salgının diğer ülkelere de sıçrama riskinin olduğunu açıkladı.

Sozcu.com.tr
09:15 -
Çin’den korkutan açıklama: Salgın insandan insana bulaşıyor

Çin’de sadece birkaç hafta içerisinde yüzlerce kişiyi etkileyen ve en az dört kişinin ölümüne yol açan virüsün, insandan insana bulaşabildiği açıklandı. Çinli yetkililer, Wuhan kentinde başlayıp ülkenin büyük kentlerine yayılan salgını kontrol altına almaya çalışıyor. Bugün resmi makamlar ölü sayısının arttığını ve toplamda 6 kişinin yaşamını yitirdiğini açıkladı.

Bir tür zatürreye yol açan virüs, son olarak 89 yaşındaki bir erkeğin ölümüne neden oldu. Yapılan resmi açıklamalarda şu ana kadar 200’den fazla kişinin salgına yakalandığı ifade ediliyor. Ancak viral hastalık uzmanları sayının 2.000’e yakın olabileceği uyarısını yapıyor.

MASKELER KAPIŞ KAPIŞ
Reuters haber ajansı, servis ettiği fotoğraflarda başta başkent Pekin olmak üzere birçok kentte insanların hastalığa önlem olarak beyaz ağızlık ve maskeler satın aldığını aktardı.

Çinli yetkililer ve Dünya Sağlık Örgütü, Wuhan’da ortaya çıkan virüsün ülkenin diğer noktalarına da sıçradığını açıkladı. Daha önce benzer bir salgın 2002/2003 yıllarında yaşanmış ve Çin’de yaklaşık 800 kişi yaşamını yitirmişti.

Henüz virüs hakkında yeterli bilgiye sahip olmadıklarını açıklayan yetkililer 15 sağlık uzmanının da enfeksiyon kaptığı duyurdu. Hastalık karşısında bir aşı geliştirilemediğini açıklayan yetkililer incelemelerin devam ettiğini duyurdu.

Salgının hızla yayılması ülke genelinde panik yarattı.

11 MİLYONLUK KENTTE ORTAYA ÇIKTI
Çin Ulusal Sağlık Komisyonu, Guangdong kentinde iki kişinin virüsü başka hastalardan kaptığını duyurdu. Daha önce virüsün sadece hayvandan insana bulaştığı sanılıyordu. Hastalık ilk olarak geçen yıl Aralık ayında, 11 milyon kişinin yaşadığı Wuhan kentinde ortaya çıkmıştı.

Çin yeni yılı nedeniyle milyonlarca kişinin gelecek birkaç gün içerisinde seyahat etmesi bekleniyor. Bu süreçte salgının yayılma hızının artmasından endişe ediliyor. Çin dışında vakalara da rastlanmış durumda. Tayland’da iki, Japonya ve Güney Kore’de de birer kişinin virüse yakalandığı tespit edildi. Bu kişilerin kısa süre önce Wuhan’ı ziyaret ettikleri de açıklandı.

Sosyal medyada paylaşılan videoda özel kostümlü görevlilerin bütün yolcuların derecelerini ölçtüğü ve kontrol ettiği görülüyor. Görüntülerde Wuhan’dan Macau’ya 12 Ocak’ta giden Air China’ya ait yolcu uçağında çekildiği açıklandı.

DÜNYA TEYAKKUZDA
Ocak ayının sonunda Çin yeni yılını kutlayacak ülke vatandaşları hem ülke içinde hem de uluslararası seyahatler gerçekleştirecek. Çinlilerin yoğun olarak gideceği ABD, Japonya, Tayland, Singapur ve Güney Kore’de önlemler alındı.

İLGİLİ HABERTıp dünyası şaşkın: Genetik hastalığı olan 15 yaşındaki kızın akılalmaz değişimiTıp dünyası şaşkın: Genetik hastalığı olan 15 yaşındaki kızın akılalmaz değişimi

Singapur, zatürre hastası olan ve seyahatlerinden 14 gün önceye kadar Wuhan’a gitmiş olan yolcuların karantinaya alınacağını duyurdu. ABD, Japonya, Tayland, Singapur ve Güney Kore’de de havaalanlarında özel birimler oluşturuldu. Bu birimler Wuhan’dan gelen yolcuları ayrıca inceleyecek.

CANLI HAYVAN SATIŞINA YASAK
Öte yandan Reuters haber ajansının yerel haber kaynaklarına dayandırdığı haberde virüsün ülke içerisinde yayıldığını aktardı. Çin’in Henan bölgesinde salgın hastalığın yayılmasının engellenmesi için canlı hayvan satışına yasak getirildiği belirtildi.

Çin’in devlet ajanslarında yer alan haberlerde 20 Ocak’ta 291 yeni hastanın tedavi altına alındığını açıkladı. Wuhan kentinin bulunduğu Hubei bölgesinde toplamda 270 hasta olduğu açıklandı. Diğer hastaların Pekin, Şangay ve Guangdong’un kuzeyinde bulunduğu belirtildi. Bu güne kadar 6 kişinin yaşamını yitirdiğini açıklayan yetkililer Zhejiang kentinde de 5 vaka görüldüğünü açıkladı.

GEÇEN YIL 403.000 ÇİNLİ TÜRKİYE’YE GELDİ
Türkiye ile Çin, 1993 yılında kültürel ortaklık anlaşması imzalamıştı. Spor, eğitim ve haberleşme konusunda ortaklıkların yapıldığı bu anlaşma son yıllarda ticaretin de gelişmesiyle yoğunlaştı. Çok sayıda Türk iş insanı Çin’e giderken aynı şekilde Çin’den de çok sayıda insan Türkiye’yi ziyaret etti.

Resmi rakamlara göre 2019’un ilk 11 ayında Türkiye’ye toplam 403.000  Çinli turist geldi. Öyle ki 2018’de Çin’de “Türkiye yılı” ilan edilmişti.

Çin’de başlayan salgının ardından havalimanlarında önlemler üst seviyeye çıkarıldı.

DÜNYA SAĞLIK ÖRGÜTÜ’NDEN TAVSİYE
Dünya Sağlık Örgütü, canlı hayvanlarla “korunmasız/açık” temastan sakınılmasını, etlerin ve yumurtaların iyice pişirilmesini ve soğuk algınlığı ya da nezle türü belirtiler gösteren insanlarla yakın temastan kaçınılmasını tavsiye ediyor.

Solunumla ilgili semptomlar, ateş, öksürük, nefes darlığı ve güç nefes alma enfeksiyon belirtilerinden bazıları olarak dikkat çekiyor.

Dünya Sağlık Örgütü yaşanan salgın ile ilgili korkutan bir açıklama yaptı. Reuters haber ajansının son dakika gelişmesi şeklinde servis ettiği açıklamada, “Önümüzdeki günlerde salgının Çin’in diğer bölgelerine ve diğer ülkelerde de görüşmesini bekliyoruz” ifadesi kullanıldı.

Dünya Sağlık Örgütü bu hafta içerisinde acil bir toplantı düzenleneceğini ve toplantıda değerlendirme ve bu hastalıkla mücadele için plan yapılacağı belirtildi.

Çin ulusal sağlık komisyonu yarın bir basın toplantısı düzenleme kararı aldı.

İLGİLİ HABERGeçmiş bulgular yerle bir! Haftada en az bir kez seks yapan kadınlarda...Geçmiş bulgular yerle bir! Haftada en az bir kez seks yapan kadınlarda...
Son güncelleme: 17:16 21.01.2020
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more