İran dehşet verici rakamı açıkladı: Tam 25 milyon…

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, dünyayı kasıp kavuran corona virüsü salgınından etkilenen İranlı sayısını 25 milyon olarak açıkladı. Dehşet verici raporu kamuoyuyla paylaşan Ruhani, gelecek aylara yönelik korkunç projeksiyonu da ilk kez duyurdu.

İran dehşet verici rakamı açıkladı: Tam 25 milyon…

Corona virüsünden en çok etkilenen ülkeler arasında yer alan İran’ın nüfusu kayıtlarda 81,8 milyon olarak görülüyor.

Corona Virüsü ile Ulusal Mücadele Kurulu tarafından hazırlanan raporu paylaşan İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, “Tahminimiz, 25 milyon İranlının bu virüse yakalandığı yönünde. 30-35 milyon kişinin daha gelecek aylarda virüsle enfekte olmasını tahmin ediliyoruz” dedi.

RESMİ RAKAMLARIN KATBEKAT FAZLASI

Ruhani’nin açıkladığı rakamlar, devletin bugüne kadar açıkladığı resmi rakamlarla kıyaslanabilecek boyutta değil. Tahran Yönetimi, beş ay önce ilk vakanın tespit edildiği günden bu yana 269 bin 440 kişiye Covid-19 teşhisi koyulduğunu açıklamıştı.

İran Sağlık Bakanlığı, cuma günü itibarıyla corona virüsünden ölenlerin sayısını ise 13 bin 791 olarak duyurmuştu.

İRAN’DA İKİNCİ DALGA YAŞANIYOR

Gelecek aylarda hastanelerde tedavi görecek hasta sayının, geride bırakılan 150 güne kıyasla iki katına çıkacağını öngördüklerini söyleyen Ruhani, bu öngörüye göre hazırlık yapılması talimatını verdi.

Ülkede salgında ikinci dalganın yaşandığını ifade eden Ruhani, “İkinci dalganın nedeni insanımızdaki korkunun azalması ve hayatı normal yaşamasından kaynaklanıyor” ifadelerini kullandı.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Corona Cuma Cumhurbaşkanı İran Sağlık Sağlık Bakanlığı son dakika Tahran
Loading...