Türkiye karşıtlığı birleştirdi… İsrail’den Yunanistan’ın savunma şirketine yatırım

Türkiye ile Doğu Akdeniz'de yaşanan gerilimde yakınlaşan İsrail ve Yunanistan savunma işbirliğini de geliştiriyor. İsrailli konsorsiyum, stratejik öneme sahip askeri araç üreticisi ELVO’nun en büyük hissedarı oldu.

Türkiye karşıtlığı birleştirdi… İsrail’den Yunanistan’ın savunma şirketine yatırım

İsrailli SK Group ve Plasan Sasa adlı şirketlerin oluşturduğu konsorsiyumun, Yunanistan Araç Sanayisi (ELVO) adlı şirketin hisselerinin çoğunluğunu satın aldığı açıklandı.

Yunanistan Maliye Bakanlığı, ülkenin en büyük askeri araç üreticisi olan ELVO'nun hisselerinin çoğunluğunun İsrailli konsorsiyuma satıldığını bugün yaptığı açıklamayla duyurdu.

Yunanistan Maliye Bakanı Hristos Staikuras konuyla ilgili ERT televizyon kanalına, “Yunanistan'ın savunma sanayisinin yeniden yapılandırılması için kararlılıkla çalışıyoruz” açıklamasını yaptı.

2014 İFLAS ETMİŞTİ

DW Türkçe’nin aktardığına göre ELVO, 2014 yılında iflas etmiş, fabrikaları devlet tarafından kamulaştırılmıştı. Yunan savunma sanayisi için stratejik öneme sahip olduğu belirtilen şirket, zırhlı araçlar üretiyor. Hatta şirketin Alman Leopard tanklarının üretim sürecinde, montajında yer aldığı belirtiliyor.

Yunanistan Maliye Bakanlığı kaynakları, ELVO'nun hisselerinin yüzde 79'unun İsrailli şirketlerin oluşturduğu konsorsiyumun kontrolü altında olacağı, yüzde 21 hissenin ise Yunanistan devletinde kalacağı bilgisini paylaştı.

İLK HEDEF İKİ ZIRHLI ARAÇ

İlk hedef, İsrail'in Guarder ve SandCat modeli askeri zırhlı araçlarının, AB ve NATO üyesi Yunanistan'da üretilmeye başlanması. Daha uzun vadede ise şirketin Selanik'teki fabrikasında hafif silahların üretilmesi planlanıyor.

İsrailli şirketlerin, Yunan savunma sanayisinin yeniden yapılandırılmasına stratejik yatırım yoluyla destek vermesi ve bu desteğin zamanlaması önem taşıyor.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...