400’ün üzerinde ürüne ilave gümrük vergisi geldi

Resmi Gazete'de yayımlanan İthalat Rejimi Kararına Ek Cumhurbaşkanı Kararı ile 400'den fazla ürüne ek gümrük vergisi getirildi.

400’ün üzerinde ürüne ilave gümrük vergisi geldi

Yaklaşık 400’ün üzerinde ürünün ithalatında, 30 Eylül’e kadar ürüne göre %20’ye varan oranlarda ek gümrük vergisi uygulanacak.

Resmi Gazetenin 28 Haziran tarihli sayısında yayımlanan ithalat rejimi kararına ek karar uyarınca, 400’ün üzerinde ürün için 30 Eylül’e kadar geçici olarak ürüne göre değişen oranlarda %20’ye kadar, bu tarihten sonra ise 10 puana kadar daha düşük
oranlarda ek gümrük vergisi uygulanacak.

Karar, tekstil, döküm ve kaynak makineleri, takım tezgahları, presler, tarım ve hasat makineleri, pompalar, gemi vinçleri gibi iş makineleriyle, römorklar, kord bezi, sitrik asit, camlar, ateş tuğlaları, emniyet kemerleri, yapışkanlar, termostat, tartı alet ve cihazları, peruklar, kar küreyiciler, fırınlar, davlumbazlar, demir-çelik eşya, kablo ve değerli süs eşyalarını kapsıyor.

Aynı gazetede yayımlanan bazı ithalat rejimi kararına ek kararlar hakkındaki Cumhurbaşkanı kararı ile 2430 Sayılı Cumhurbaşkanı kararında değişiklik yapılmasına ilişkin kararın yürürlüğe konulması hakkında kararla, güneş panellerinde kullanılması kaydıyla yansıtıcı film ithalatına uygulanan gümrük vergisi oranı %10 olarak belirlendi. Bu kararla ayrıca, plastik kart ve akıllı kart üretiminde kullanılmak üzere ithal edilecek plastik plakalar için gümrük vergisi de 30 Eylül’e kadar uygulanmak üzere %10 tespit edildi. (REUTERS)

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...