Dünya Bankası Türkiye’nin büyüme tahminini düşürdü

Tüm dünyayı etkisi altına alan corona virüsü salgını nedeniyle tüm dünyada ülke ekonomileri zor bir dönemden geçiyor. Türkiye'de de corona virüsünün ekonomiyi olumsuz etkilemesi kaçınılmaz duruyor. Dünya Bankası da Türkiye ekonomisi için 2020'ye yönelik büyüme tahminini yüzde 3'den, yüzde 0.5'e düşürdü.

Dünya Bankası Türkiye’nin büyüme tahminini düşürdü

Dünya Bankası Türkiye ekonomisi için 2020’ye yönelik büyüme tahminini corona virüsü öncesinde açıkladığı %3’den %0.5’e düşürdü.

Dünya Bankası’nın bugün yayınladığı rapora göre, COVID-19’un etkisi hızla artıyor ve Türkiye’de büyümeyi ve hane halklarının gelirini düşürmesi bekleniyor.

Rapora göre, küresel ticarette aksama, sermayenin güvenli limanlara yönelmesi ve hızla artan risk primi, Türkiye’nin ihracatını ve turizmini, finansmana erişimi, para birimi istikrarını ve enflasyonu etkileyecek.

Dünya Bankası belirsizlikler göz önüne alındığında, daha olumsuz bir sonucun mümkün olduğunu ifade etti.

FRANSA YÜZDE 6 DARALMA BEKLİYOR

Fransa Merkez Bankası, corona virüsü salgını nedeniyle ekonominin büyük ölçüde durması sonucu ilk çeyrekte bir önceki çeyreğe göre yüzde 6 daralma beklediğini açıklamıştı.

Söz konusu daralma, İkinci Dünya Savaşı'ndan bu yana çeyreklik bazda en büyük daralma olacak ve Fransa'da geniş çaplı huzursuzluk, kitlesel öğrenci protestoları ve genel grevlerin yaşandığı 1968'in ikinci çeyreğinde görülen %5.3'lük daralma rekorunu aşacak. Fransa'da 17 Mart'tan bu yana ülke çapında uygulanan tecrit önlemleri resmi olarak 15 Nisan'da sona erecek ancak hükümet, sürenin uzatılabileceği konusunda uyardı.

Fransa İkinci Dünya Savaşı'ndan beri böylesini görmedi İlginizi Çekebilir Fransa İkinci Dünya Savaşı'ndan beri böylesini görmedi

ABD TAHMİNLERİ DE GERİLEDİ

HSBC, 2020'de ABD ekonomisinin yüzde 6,5 küçüleceğini, 2021'de yüzde 6 büyüyeceğini öngörmüştü. Ayrıca HSBC, 2019'da yüzde 2,6 büyüyen küresel ekonominin, 2020'de yüzde 3,3 daralacağı, 2021'de yüzde 5,4 büyüyeceği tahmininde bulunmuştu.

ÇİN TAHMİNLERİ DE DÜŞTÜ

ABD'li yatırım bankası JPMorgan, corona virüsü salgınının Çin'deki ekonomik büyüme oranını ciddi şekilde düşüreceği öngörüsünde bulunmuştu. 2020'nin ilk çeyreği için Çin büyüme tahminini yüzde 6.0'dan yüzde 5.6'ya çeken banka, tüm yıl içinse tahminini yüzde 5.9'dan yüzde 5.8'e düşürmüştü.

Öte yandan 2020 için küresel ekonomik büyüme beklentisini yüzde 2,9’dan yüzde 2,5’e indiren Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü (OECD), salgının yayılmaya devam etmesi durumunda oranın yüzde 1,5’e kadar düşebileceğini açıklamıştı. Bu da salgının küresel ekonomiye faturasının 1,2 trilyon doları bulabileceğini gösteriyor.

(REUTERS-sozcu.com.tr)

ABD banka büyüme Çin Corona Dünya Ekonomi Fransa Hükümet Merkez Bankası öğrenci para Reuters söz Türkiye