Suna Kıraç son yolculuğuna uğurlandı

ALS hastalığı ile mücadele eden merhum iş insanı Vehbi Koç'un kızı ve Koç Holding'in eski Başkan Vekili Suna Kıraç dün hayatını kaybetti. Kıraç'ın cenazesi bugün Zincirlikuyu Mezarlığı’ndaki Aile Kabristanı’na defnedildi. Kıraç'ın tabutunun üzerinde Mustafa Koç'un da tabutunun üzerine örtülen örtüdeki "Lâ ilâhe İllallâhu el-Melikü'l-hakku'l-mubîn Muhammedun resûlullâh sadiku'l-va'di'l-emîn" (Hak ve gerçek olan kainatın sahibi Allah'tan başka ilah yoktur. Güvenilir ve sözünde sadık Muhammed, onun elçisidir) ifadesi yer alması dikkat çekti. Hacı Bayram Veli türbesindeki kubbenin eteğinde uçları yarım daire kemerlerle son bulan dikdörtgen kısımlarda da örtünün üzerindeki ifade yazıyor.

Suna Kıraç son yolculuğuna uğurlandı

Yıllardır ALS hastalığı ile mücadele eden Koç Holding eski Başkan Vekili, merhum iş insanı Vehbi Koç’un kızı Suna Kıraç dün hayatını kaybetti. Suna Kıraç'ın cenazesi bugün Altunizade'deki Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Tatbikat Camii'nden kaldırılarak Zincirlikuyu Mezarlığı'ndaki aile kabristanına defnedildi.

Suna ve İnan Kıraç'ın kızı, Koç Holding Yönetim Kurulu Üyesi İpek Kıraç annesine hitaben bir konuşma yaptı.

İMAMOĞLU: SAYGIYLA ANACAĞIZ

Kıraç için kılınan cenaze namazı siyaset, iş, spor ve sanat dünyasından birçok ismi bir araya getirdi. Cenazeye katılan İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, cami girişinde basın mensuplarına, “Başımız sağ olsun. Gerçekten hem iş dünyası açısından büyük iz bırakmış çok kıymetli bir hanımefendi hem de bu ülkenin ve bu şehrimizin özellikle gelişimine katkı sunan, eğitim, kültür, sanat; bütün alanlarda belki de örnek bir fedakarlığı ortaya koyan bir hanımefendi. Saygıyla, minnetle her zaman anacağız. Rahmet diliyorum. Mekanı cennet olsun” açıklamasını yaptı.

Suna Kıraç’ın hayat arkadaşı İnan Kıraç, tören sırasında eşinin tabutunun başına geldi.

Suna Kıraç'a veda töreninde Koç Holding CEO'su Levent Çakıroğlu da bir konuşma yaptı.


Suna Kıraç’ın cenazesi için camiye çok sayıda çelenk gönderildi.

KIRAÇ’IN TABUTUNA DA AYNI ÖRTÜ

Suna Kıraç’ın naaşının üzerine örtülen örtüde “Lâ ilâhe İllallâhu el-Melikü’l-hakku’l-mubîn Muhammedun resûlullâh sadiku’l-va’di’l-emîn” yazıyor. Bu ifade “Hak ve gerçek olan kainatın sahibi Allah’tan başka ilah yoktur. Güvenilir ve sözünde sadık Muhammed, onun elçisidir” anlamına geliyor. Örtü daha önce Vehbi Koç, Sevgi Gönül ve Mustafa Koç’un cenaze törenlerinde de kullanılmıştı. Vehbi Koç’un soyağacı Hacı Bayram-ı Veli’ye kadar gidiyor. Hacı Bayram Veli türbesindeki kubbenin eteğinde uçları yarım daire kemerlerle son bulan dikdörtgen kartuşlarda da “Lâ ilâhe İllallâhu el-Melikü’l-hakku’l-mubîn Muhammedun resûlullâh sadiku’l-va’di’l-emîn” yazıyor.


Koç Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Fenerbahçe Spor Kulübü Başkanı Ali Koç da halası Suna Kıraç’ın cenazesine katıldı.

Cenaze törenine Doğan Holding Onursal Başkanı Aydın Doğan da katıldı.

21 Ocak 2016 tarihinde hayatını kaybeden Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç’un cenaze töreninde tabutun üzerine örtülen örtü dikkat çekmişti.

 

ALS HASTALIĞI NEDİR?

ALS (Amyotrofik Lateral Skleroz) hastalığı, beyin ve omurilikte bulunan ve kasların hareket etmesini sağlayan sinir hücrelerinin hasar görmesi sonucu ortaya çıkıyor. Günümüzde hastalığın kesin tedavisi bulunmasa da erken tanı ile bazı semptomlar tedavi edilebiliyor ve daha uzun süre kas hakimiyeti sağlanıyor. Bulaşıcı olmayan ALS’de genetik nedenlerin rol oynadığı düşünülse de hastalığın temel nedeni bilinmiyor.

Fotoğraflar: Sözcü-DHA-Depo Photos

İşte Suna Kıraç'ın yaşam öyküsü İlginizi Çekebilir İşte Suna Kıraç'ın yaşam öyküsü
aile Ali Koç aydın Aydın Doğan beyin cami Corona Ekonomi Fenerbahçe genetik istanbul İstanbul Büyükşehir Belediye Marmara Üniversitesi Sanat Sözcü WhatsApp Zincirlikuyu Mezarlığı