Türk Eczacıları Birliği’nden ‘maske’ açıklaması

Eczanelerde maske satışının yasaklanmasıyla elinde maske kalan eczacıların durumu hakkında Türk Eczacıları Birliği Başkanı Erdoğan Çolak'tan açıklama geldi. Çolak, konu hakkında an itibarıyla bir bilinmezlik olduğunu söyledi. Çolak, eczacıların halka maske teminini sağlamak adına fahiş fiyatlardan maske almak zorunda kaldığını hatırlatarak, maske bedelini devletin sübvanse etmesinin son derece olumlu ve doğru bir yaklaşım olacağını belirtti.

Türk Eczacıları Birliği’nden ‘maske’ açıklaması

Eczanelerde maske satışı yasaklandı. Vatandaşlar eczanelere gittiğinde maske satın alamayacak. Peki eczacıların elinde kalan maskeler ne olacak?

Türk Eczacıları Birliği Başkanı Erdoğan Çolak eczanelerde maske satışlarının yasaklanması hakkında sozcu.com.tr’ye açıklamalarda bulundu.

Çolak halk sağlığını önceleyen bir sağlık meslek örgütü olarak öncelikli taleplerinin; konuya ilişkin düzenlemenin ayrıntılarının, bir an evvel kamuoyuyla şeffaf bir şekilde paylaşılması olduğunu söyledi.

“DEVLETİN SÜBVANSE ETMESİ SON DERECE OLUMLU BİR YAKLAŞIM OLUR”

Bunun yanı sıra eczacıların, halka maske teminini sağlamak adına fahiş fiyatlardan maske temin etmek zorunda kaldığını söyleyen Çolak, “Bu nedenle, maske bedelini devletin sübvanse etmesi son derece olumlu ve doğru bir yaklaşımdır. Bu yaklaşım, gerek sağlık çalışanlarının gerek vatandaşımızın maskeye ücretsiz ve kolay bir biçimde ulaşmasını sağlayacaktır. Ancak maskenin halka ulaştırılması ile ilgili net bir yöntemin belirlenmesinin ve bu yöntemin sürdürülebilir olmasının da hayati derecede önemli olduğu unutulmamalıdır.” dedi.

Devletin, eczacıların elinde bulunan maskeleri alacağını zannetmediğini söyleyen Çolak, “Elindeki maskeleri iade edebilen, iade edecek. Edemeyenin ise ürünler elinde kalacak.” dedi.

Çolak, “Pandemi süreci uzun sürecek. Eczaneler maskeleri çalışanlarına da kullandırabilir.” açıklamasında bulundu.

ERDOĞAN PARAYLA SATIŞI YASAK DEMİŞTİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan geçen günlerde yaptığı açıklamada, “Kesinlikle parayla maske satışı yasaktır. Marketlerde verilen maskeler de ücretsizdir.” açıklamasında bulunmuştu.

Erdoğan’ın bu açıklamalarının ardından Türk Eczacıları Birliği de bir açıklama yaparak “Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın bugün akşam saatlerinde yaptığı açıklamada, maske satışının yasak olduğu ifade edilmiştir. Konu hakkında yapılacak ikinci bir açıklamaya kadar, meslektaşlarımızın eczanelerinden maske satışı yapmaması uygun olacaktır.” ifadelerini kullanmıştı.