Sözcü Plus Giriş

AYM Başkanı Arslan: Adil yargılanma hakkı ihlali oranı yüzde 52

Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan, AYM'nin yeni üyesi Basri Bağcı'nın yemin töreninde konuştu. Arslan, "Yüzde 52.1 oranında adil yargılanma hakkının ihlal edildiğini görüyoruz. Bu da adil yargılanmayla ilgili önemli bir mesele olduğunu gösteriyor" dedi.

Sozcu.com.tr
Güncellenme: 11:54, 09/06/2020
AYM Başkanı Arslan: Adil yargılanma hakkı ihlali oranı yüzde 52

Anayasa Mahkemesi üyeliğine seçilen Basri Bağcı’nın yemin töreninine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu da katıldı.

Törene katılan az sayıda davetlinin tamamı maske takarken, oturma düzeninde sosyal mesafeye de dikkat edildi. Erdoğan, salona girdiğinde tokalaşmazken, Kılıçdaroğlu’na da elini göğsüne koyarak selam verdi. (FOTO: İHA)

40 BİN BİREYSEL BAŞVURU SONUÇLANDI

Törende bir konuşma yapan Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan, AYM’ye 2019 yılında 43 bin başvuru yapıldığını, bunlardan 40 binin sonuçlandırıldığını belirtti. “Bireysel başvuruyu başarıyla uygulayan hiçbir ülkede bizde olduğu kadar başvuru yapılmamaktadır” dedi.

Zühtü Arslan, “Yüzde 52.1 oranında adil yargılanma hakkının ihlal edildiğini görüyoruz. Bu da adil yargılanma ile ilgili önemli bir mesele olduğunu, bu meselenin çözülmesi gerektiğini bize söylüyor” şeklinde konuştu.

Yayınlanma Tarihi:11:07,