Sözcü Plus Giriş

Danıştay’ın kararı sonrası Ayasofya önünde toplanmalar başladı!

Danıştay'ın 1934 tarihindeki Bakanlar Kurulu'nun kararını iptal etmesinin ardından Ayasofya önünde toplanmalar başladı. Ellerinde Türk Bayrakları bulunan çok sayıda kişi, dua edip tekbir getirdi.

18:02 -

Ayasofya önüne ellerinde Türk bayrağı ile gelenler dua etti. Ayasofya’nın önüne gelen Ayşe Alkan, şu ifadeleri kullandı:

* Ayasofya bizim, Ayasofya İslam’ın, Ayasofya kıl hakkı. Şu anda heyecandan titriyorum. İnanılmaz yoğun duygular içindeyim. Ne diyeceğimi bilemiyorum.

* Sadece ağlamak istiyorum, hüngür hüngür ağlamak istiyorum. Yargının böyle bir karar vereceğini bekliyorduk, umuyorduk. Ellerini vicdanlarına koyarak böyle bir karar vereceklerini biliyorduk.

* Hazırlıklı gelmiştik. Evde duramadım, ‘muhakkak burada olmalıyım’ dedim. Bu ana şahit olmalıyım. Rabbim de nasip etti.

VATANDAŞLARIN BEKLEYİŞİ SÜRÜYOR

Danıştay’ın, 1934’teki Bakanlar Kurulu’nun camiden müzeye dönüştürülmesi kararını iptal etmesinin ardından Ayasofya önünde toplanan vatandaşların bekleyişi devam ediyor.

Türk bayraklarıyla Ayasofya önüne gelen ve kararı sevinçle karşıladıklarını belirten vatandaşlar tekbir getiriyor.

Polis ekipleri ise Ayasofya çevresinde güvenlik önlemlerini artırdı. Güvenlik güçleri belirli aralıklarla drone ile Ayasofya önündeki vatandaşlara sosyal mesafe kuralına uymaları konusunda uyarılarda bulunuyor.

“ŞU AN İSTANBUL’UN MANEVİ FETHİ”

Karar sonrası Ayasofya önüne gelen bir vatandaş, “İstanbul’u fiziki olarak 1453’te, manevi olarak 2020’de fethettik. Şu an İstanbul’un manevi fethi. Bütün İslam alemine hayırlı olsun. Zafer Allah’a el açanların. Zafer başını secdeye koyanların” diye konuştu.

Ayasofya önüne gelen Halil İbrahim Gündüz adlı vatandaş, “Fatih Sultan Mehmet şu an rahat uyuyabilir” dedi. (DHA)

ʻʻ
Danııştay 10'uncu Dairesi, Atatürk tarafından imzalanan Ayasofya'yı müze yapan 24 Kasım 1934 tarihli Bakanlar Kurulu kararını oy birliğiyle iptal ederek, ibadete açılması önündeki engeli kaldırdı.

 

İLGİLİ HABERDanıştay Ayasofya'da son sözü söyledi... Müze kararı iptalDanıştay Ayasofya'da son sözü söyledi... Müze kararı iptal İLGİLİ HABERDanıştay'ın Ayasofya kararı dünyanın gündemine bomba gibi düştüDanıştay'ın Ayasofya kararı dünyanın gündemine bomba gibi düştü İLGİLİ HABERDanıştay'da açtığı Ayasofya davasını kazandı!Danıştay'da açtığı Ayasofya davasını kazandı!
Son güncelleme: 19:11 10.07.2020
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more