İstanbul’da tarihi Vaniköy Camisi’nde yangın

Tarihi Vaniköy Cami'inde çıkan yangına denizden Sahil Güvenlik ekipleri de müdahale etti. Yangın söndürüldü ancak tarihi caminin ahşap bölümü kül oldu. Yangın anı ve söndürme çalışmaları görgü tanıklarının kameralarına böyle yansıdı.

Üsküdar’da tarihi Vaniköy Camisi’nde çıkan yangına itfaiye ekipleri müdahale etti. Tarihi Vaniköy Cami’indeki yangına denizden Sahil Güvenlik ekipleri de destek verdi. Yangın söndürüldü ancak tarihi cami kül oldu.

VALİLİKTEN AÇIKLAMA

İstanbul Valiliği tarafından Tarihi Vaniköy Camii’ndeki yangınla ilgili olarak yazılı bir açıklama yapıldı.

Açıklamada, “Bugün öğlen saatlerinde tarihi Vaniköy Camimizde henüz tespit edilemeyen bir nedenle çıkan yangın, Sahil Güvenlik ve İBB itfaiye ekiplerinin denizden ve karadan yaptıkları hızlı ve yoğun müdahale çalışmaları neticesinde söndürülmüştür” denildi. ;

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“İl Emniyet Müdürlüğümüzce; itfaiye raporu, çevredeki kamera görüntüleri ve görgü tanıklarının bilgileri doğrultusunda yangının çıkış sebebi ve sorumluların tespitine yönelik geniş çaplı bir soruşturma başlatılmıştır. Vakıflar 2. Bölge Müdürlüğü'nce bir süre önce hazırlanan tarihi Vaniköy Camimizin rölöve ve restitüston projesi onaylatılarak, restorasyon projesi Koruma Kurulu'na sunulmuş olup, onay safhasında bulunmaktadır. Koruma Kurulu izinlerini müteakip, camimizin restorasyon çalışmalarına en kısa sürede başlanacaktır.”

350 YILLIK

Vaniköy Cami, 1670 yılında Vani Mehmet Efendi tarafından inşa edildi. Sultan I. Mahmut zamanında ise camiye hünkar mahfili ilave edildi.Tek minareli ve tek şerefeli olan cami dikdörtgen planlı, duvarları kargir, kırma yapılı idi.

Muğla'da farklı noktalarda aynı anda yangınlar İlginizi Çekebilir Muğla'da farklı noktalarda aynı anda yangınlar

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...