KYK burs başvurusu başladı mı, kimler başvurabilir?

Üniversite öğrencileri açısından önem taşıyan KYK burs başvuruları için bekleyiş devam ediyor. Her yıl ağustos ayı itibarıyla alınan KYK burs başvuruları bu yıl corona virüsü salgını nedeniyle aksadı. YÖK'ün yaptığı açıklamaya göre; KYK burs başvurularının kısa bir süre sonra başlaması bekleniyor.

KYK burs başvurusu başladı mı, kimler başvurabilir?

Yükseköğretim programlarına girmeye hak kazanan hazırlık, birinci sınıf öğrencileri ile ara sınıf öğrencilerinin yararlanacağı başvuruların, YÖK takvimine göre belli olacağı duyuruldu.

KYK BURS BAŞVURU EKRANI

KYK BURS BAŞVURUSU NE ZAMAN YAPILACAK?

KYK yurt başvuruları geçen sene 19 Ağustos'ta başlayıp 26 Ağustos’ta son bulmuştu. Yükseköğretim Kurumu da geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, üniversite yönetimlerinin yeni dönem için 1 Ekim'den sonra planlama yapmasını söylemişti.

KYK yurt başvuruları bu tarihe göre planlanarak açıklanacak. Başvurular e-Devlet üzerinden yapılacak.

Foto: shutterstock / KYK yurt ve burs başvurularının kısa bir süre sonra başlaması bekleniyor

KYK BURS BAŞVURU SORGULAMA EKRANI

KİMLER KYK BURS BAŞVURUSUNDA BULUNABİLİR?

1. Yükseköğretim Kurumları Sınavına girerek ilk defa bir yükseköğretim programına girmeye hak kazanan hazırlık, birinci sınıf öğrencileri ile ara sınıf öğrencilerinin yurt başvuruları; Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından sınav sonuçları açıklandıktan sonra e-Devlet portalı üzerinden yapılmaktadır. Normal öğrenim süresinde öğrenimlerini tamamlayamayan öğrencilere bir öğretim yılı daha yurtlarda barınma imkânı sağlanır, bu öğrenciler ara sınıf öğrencileri ile birlikte başvuru yapacaklardır.

2. ÖSYM tarafından ek kontenjanla bir yükseköğretim programına yerleştirilen öğrenciler,

3. Özel yetenek sınavı ile yükseköğretim kurumlarına giren öğrenciler, lisansüstü öğrencileri, yatay ve dikey geçiş yapan öğrenciler,

4. Başvurularını Genel Müdürlükçe belirlenecek süre içinde e-Devlet portalı üzerinden yapacaklardır.

5. Değerlendirme sonuçlarını e-Devlet üzerinden sorgulayabilirsiniz.

Ağustos ayı Corona e-devlet KYK KYK burs başvurusu öğrenci ÖSYM sınav YÖK