Maske takmak corona virüsünden korur mu? İşte virüs hakkında doğru bilinen yanlış…

Corona virüsüne karşı en yaygın önlem olarak vatandaşlar toplu taşıma araçlarında ve sokaklarda maske takmaya başladı. Peki corona virüsüne karşı maske koruma sağlar mı?

Maske takmak corona virüsünden korur mu? İşte virüs hakkında doğru bilinen yanlış…

Başta metropol şehirler olmak üzere, vatandaşlar maske ile dolaşmaya başladı. Corona virüsünden yakalanmaktan endişe duyanlar virüsten maske takarak korunup korunamayacaklarını merak ediyor. Sağlık Bakanlığı Corona Virüsü Bilimsel Danışma Kurulu Üyesi Prof. Dr. Alpay Azap maske hakkında doğru bilinen yanlışı anlattı…

“SAĞLIKLI KİŞİLERE MASKE VE ELDİVEN ÖNERMİYORUZ”

“Maske kullanımını sağlıklı kişilere önermiyoruz” diyen Sağlık Bakanlığı Corona Virüsü Bilimsel Danışma Kurulu Üyesi Prof. Dr. Alpay Azap, “Çünkü maske ancak hasta bir insanı ancak bir metreden mesafede 15 dakikadan daha uzun bir süre kalırsanız sizi korur. Onun dışında ekstra bir koruyuculuğu fazladan bir koruyuculuğu yoktur. Tersine maskeyi doğru kullanmadığınızda maske bir enfeksiyon kaynağı olur. Örneğin çıkarttığınızda onu cebinize koyduğunuzda tekrar kullanmaya kalkarsanız, dış yüzeyine dokunursanız maskenin kendisi bir bulaşma kaynağı olur. Bu nedenle maskeyi sadece hastalara öneriyoruz, hastalık belirtisi gösterenlere öneriyoruz. Sağlıklı kişiler kullanmasın. Eldiven asla önermiyoruz. Eldiven sadece hastanede hastalara bakım veren sağlık çalışanlarını koruyacak bir yöntem ve doğru kullanımı da çok önemli. Normal vatandaşlarımızın gün içeresinde eldiven kullanmalarını önermiyoruz” şeklinde konuştu.

ABD’de bulunan John Hopkins University’nin verilerine göre; Türkiye’deki corona virüsü bağlantılı (Covid-19) vaka ve ölüm sayısını anlık olarak görebilirsiniz. Canlı grafiğin sağ ve sol altındaki okları kullanarak dünya genelindeki veri ve istatistiklere ulaşabilirsiniz.

“SU VE SABUN HİJYENİ ÖNEMLİ”

Virüsten korunmak için etkili bir aşının olmadığını belirten Azap, “Çok hızlıca geliştirilmesini de beklemiyoruz. Geliştirilmekte olan 30’dan fazla aşı çalışması yürüyor. Ancak bunların sonunda etkili bir aşı elimizde olacak mı bu henüz belirsizliğini koruyor. O yüzden bu virüsten korunmanın en etkili yolu aslında el temizliği, el hijyenine uyum sağlamak gerekiyor. El temizliğini biz su ve sabun ile öneriyoruz” dedi.

“VİRÜS GENELLİKLE ELLE BULAŞIYOR”

Virüsten korunmanın hijyenin dışında alınacak önlemleri de bulunduğunu açıklayan Prof. Dr. Alpay Azap, “Genellikle ellerle bulaşıyor bu hastalık. O yüzden elimizi yüzümüze, gözümüze ve burnumuza götürme alışkanlığını olabildiğince azaltmamız lazım. Bir diğer önlem ise solunum hijyeni dediğimiz önlemler. Nezle isek, grip olabilir, solunum belirtileri olduğunda maske takarak dolaşmak lazım. Toplumu koruyabilelim. Öksürürken, hapşırırken ağzımızı ne olursa olsun mutlaka bir mendil ile kapatıp, sonra o mendili hemen çöpe atıp yine el temizliği sağlamak lazım” diye konuştu.

ABD canlı Corona Dünya Facebook Grip nezle Ölüm Sağlık Sağlık Bakanlığı Türkiye