Sözcü Plus Giriş

Maskesiz dışarı çıkmanın cezası ne kadar? İşte maske takmama cezası…

Geçtiğimiz gün İstanbul’da Vali Yardımcısı Cemalettin Özdemir başkanlığında yapılan toplantı ile birlikte maskesiz sokağa çıkan vatandaşlara 900 TL para cezası kesileceği karara bağlandı. Maskesiz dışarı çıkmak birçok ilde yasaklandı ve maske takmak virüse karşı en etkili önlemler arasında yer alıyor. İşte maskesiz çıkma cezası...

11:44 -
Maskesiz dışarı çıkmanın cezası ne kadar? İşte maske takmama cezası…

Maske takmak corona virüsü için önemli önlemler arasında yer alıyor vatandaşlara zaman zaman polis ekiplerince, il valiliklerince ve İçişleri Bakanlığı tarafından maske takma konusunda uyarılarda bulunuyor. Türkiye genelinde birçok ilde maske takmak zorunlu. Maske takmamanın cezası ise, Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun 282’nci maddesi çerçevesinde ve İçişleri Bakanlığı’nın talimatı doğrultusunda belirlendi.

MASKE TAKMAMA CEZASI İÇİN RESMİ AÇIKLAMA

Maskesiz sokağa çıkma cezası ilçelerde bulunan kaymakamlıkların kararını bırakılmış durumda. İçişleri Bakanlığı’nın para cezası ile ilgili yaptığı açıklama şu şekilde;

“Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282'nci maddesi gereğince idari para cezası verilmesi başta olmak üzere aykırılığın durumuna göre Kanunun ilgili maddeleri gereğince işlem yapılmasına, konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanunu'nun 195 inci maddesi kapsamında gerekli adli işlemlerin başlatılacağı hususu kamuoyuna saygı ile duyurulur.”

Maskesiz sokağa çıkma cezası kaç lira? Maske takmazsanız bu cezaya hazır olun!

MASKE TAKMAMA CEZASI NE KADAR?

Polis, jandarma, zabıta ve bekçilerin ceza yazma yetkisinin bulunduğu maske takmama cezasında geçtiğimiz günlerde değişikliğe gidildi. Maske takmama cezası 900 TL olarak belirlendi.

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more