Bekir Coşkun’a veda

Üç yıldır kanser tedavisi gören SÖZCÜ Gazetesi yazarı Bekir Coşkun önceki gün akşam saatlerinde Ankara Şehir Hastanesi’nde yaşamını yitirdi. Coşkun, Bilkent Doğramacızade Ali Sami Paşa Camii'nden son yolculuğuna uğurlandı. Şanlıurfa'nın Tülmen Köyü'nde toprağa verilecek.

Türk basınının duayen ismi, SÖZCÜ Gazetesi Yazarı Bekir Coşkun, Ankara Bilkent Doğramacızade Ali Sami Paşa Camii'nden son yolculuğuna uğurlandı. Coşkun'un törenine ailesi, yakınları, gazeteci arkadaşları, siyasetçiler ve okurları katıldı. Coşkun, “Bu ayrılıklar bana göre değil. Elimde beyaz mendil. Peşlerinden koşup ‘ağlamayın’ diye diye, tüm ıslak gözleri silesim gelir” şiiri ile uğurlandı.

Cenaze töreninde eşi Andree Coşkun, oğlu Tolga Coşkun ve kızı Ebru Coşkun ile kardeşleri Halil, Haluk, Hakan ve Haldun taziyeleri kabul etti. Coşkun'u SÖZCÜ ailesi son yolculuğuna uğurladı. Genel Yayın Yönetmenimiz Metin Yılmaz, Genel Müdürümüz Asım Akgül, Ankara Temsilcimiz Saygı Öztürk, Ankara Haber Müdürümüz Emin Özgönül ve Ankara Büro çalışanları tam kadro Coşkun'un cenaze töreninde hazır bulundu. Yazarlarımız Emin Çölaşan, Deniz Zeyrek, Çiğdem Toker ile gazetemizin avukatı İsmail Yılmaz, da Coşkun'u son yolculuğunda yalnız bırakmadı. Cenazede Korkusuz yazarı Ümit Zileli de hazır bulundu.

Emekli Orgeneral Hurşit Tolon, PMD Başkanı Göksel Bozkurt, RTÜK üyesi İlhan Taşçı, Kumpasder Genel Başkanı Ahmet Tatar, TÜGİAD Yönetim Kurulu Başkanı Anıl Alirıza Şohoğlu, Ankara Mimarlar Odası Başkanı Tezcan Karakuş Candan, DSP Genel Başkanı Önder Aksakal da cenazeye katılanlar arasındaydı.

Eşi Andree Çoşkun, eşinin cenaze aracındaki tabutuna çiçek bırakıp tabutuna uzun süre sarıldı. Fotoğraf: Zekeriya ALBAYRAK/SÖZCÜ

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun yanı sıra tüm parti yönetimi ve çok sayıda milletvekili cenaze töreninde yer aldı. Katılımcılar arasında Meclis Başkanvekili Haydar Akar, CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, CHP Genel Başkan Yardımcıları Gülizar Biçer Karaca, Gamze Akkuş İlgezdi, Veli Ağbaba; milletvekilleri Erdoğan Toprak, Mehmet Göker, Yıldırım Kaya, Tuncay, Özkan, Mahmut Tanal,  Bülent Tezcan, Uğur Bayraktutan, Ünal Demirtaş, Utku Çakırözer yer aldı. Belediye Başkanları Şişli Muammer Keskin, Bodrum Ahmet Aras, Ardahan Faruk Demir de cenazeye katıldı. CHP'li siyasetçiler Muharrem İnce, Yılmaz Ateş, Umut Oran ve CHP Kadın Kolları Başkanı Aylin Nazlıaka da hazır bulundu.

Cenaze törenine İYİ Parti'yi temsilen İYİ Parti Grup Başkanvekili Lütfü Türkkan, Genel Başkan Yardımcısı Cihan Paçacı ve Edirne Milletvekili Orhan Çakırlar katıldı.

(FOTO: SÖZCÜ)

MESLEKTAŞLARI ORADAYDI

Cenazeye gazeteciler Muharrem Sarıkaya, Murat Çelik, Mustafa Balbay, Sertaç Eş, Mehmet Şehirli, Şükrü Küçükşahin, İsmet Özçelik, Özlem Akarsu Çelik ve Süleyman Demirkan ve Anka Haber Ajansı Genel Müdürü Ahmet Dirican da katıldı. SÖZCÜ'nün yanı sıra Cumhuriyet, Posta, Fanatik, Milliyet, Hürriyet gazetelerinden çelenkler de gönderildi. Çelenk gönderenler arasında şu isim ve kuruluşlar da yer aldı:

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, CHP Genel Başkan Yardımcıları Oğuz Kaan Salıcı ve Gülizar Biçer Karaca, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, ATO Başkanı Gürsel Baran, Mimarlar Odası, Kadıköy Belediye Başkanı Şerdil Dara Odabaş, Beylikdüzü Belediye Başkanı Mehmet Murat Çalık, CHP Elazığ Milletvekili Gürsel Erol, Türkiye Barolar Birliği, Sema Yazar Gençlik Vakfı,  Avukat Turhan Hançerili, Siyasetçi Yaşar Okuyan, Halkın Kurtuluş Partisi, Gazeteci Ruhat Mengi, Eski milletvekili Ertuğrul Kumcuoğlu, Sanatçı Erol Evgin ve eşi, Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Nazmi Bilgin, Türker İnanoğlu, Beyazıt Bağcı, Sedat Aloğlu, İsmet Özkan, Timur Özkan, Ali Haydar Veziroğlu ve eşi Nisa Veziroğlu, Sanatçı Ayten Gökçer, Suna ve İnan Kıraç Vakfı, Eski milletvekili Özden Özcan, Gazeteci Hıncal Uluç, Doğal Hayatı Koruma Vakfı, Karikatürcüler Derneği, Sanatçı Müjdat Gezen, Tevfik Terzi, Sanatçı Nebahat Çehre, 10. Köy Derneği, ÇYDD Genel Başkanı ve ÇYDD şubeleri, Prof Dr. Ümit Özyurda, Parlamento Muhabirleri Derneği.

SÖZCÜ okurları, Bekir Coşkun’un cenaze törenine çelenk gönderdi.

Bekir Coşkun'un vefatı okuyucularını da üzdü. Cenazeye okuyucular adına çelenk gönderilirken, çok sayıda okurumuz SÖZCÜ'ye taziye mesajlarını iletti.

Okuyucularımızdan gelen mesajlardan bazıları şöyle:

– Mesai arkadaşınız değerli gazeteci Bekir Coşkun'un vefatını üzüntüyle öğrendim. Kendisini şanhsen tanımam, bilmem ama kaleminden anladığım kadarıyla yüreği Türkiye sevgisiymle dolu bir vatansever olduğundarn şüphem yoktur. Mekanı cennet olsun. Recep Sanal – E.Mülkiye Müfettişi

-Sadece yazılarından tanıdığım Bekir Coşkun benim kardeşimdi. Nur içinde yatsın. Mehmet Yenal

– İyi insan, iyi insanlar içinde son zamanlarını geçirmiş. Allah rahmet eylesin, mekanı cennet olsun. Başınız, başımız sağolsun, huzur içinde yatsın. Naci Ersoy

-Evet bir efsaneyi, bir hümanisti, bütün canlıları seven, bir babayı, bir abiyi, velhasıl bir güzel insan geri gelmemek üzere güzel insanların yanına gitti. Hepimizin başı sağ olsun. Seyfettin Taş

– Sözcü ailesine Bekir Coşkun’un vefatı nedeniyle taziye dileklerimi sunarım. Prof.Dr. Hikmet Özdemir.

-Sonbahar hüzün verir, yaprak döker ve de arada bir ışık da söndürürmüş meğer… Kalemi soyadı gibi Coşkun'du, hem düşündürür hem de güldürürdü…Güle güle Bekir Coşkun, mekanın cennet olsun. Salim Taşçı

– Doğduğu toprakta, ana bağrının sıcaklığı içinde yatsın Bekir Coşkun. Allah rahmet eylesin. Fevzi Öztürk

– Bekir Coşkun, kalemiyle, yüreğiyle çok sevdiğim bir insandı .Allah rahmet eylesin. Ramazan Kara
– Değerli bir kalem arkadaşınızı kaybetmiş olmanızın üzüntüsüyle başsağlığı diliyorum. Değerli usta Bekir Coşkun'un mekanı cennet, toprağı bol olsun. Ali Önder Uysal.
– Bekir Coşkun’a…Güzel insan bırakıp gitti. Güzeli kaldı, insanı gitti. Gülüşü kaldı. Coşku bitti. O güzel insan gitti. Ali Uzel

-Yazar arkadaşlarınızdan Bekir Coşkun’un vefat haberini okuyucuları olarak derin bir üzüntüyle öğrendik. Türk Milleti bir yazarını değil, çağlar boyu çok zor yetiştirdiği bir Filozof’unu da kaybetti. Başınız sağ olsun. Şinasi Akay

-Sevgili Bekir Coşkun’un kaybı, seven yüreklere bir ateş düşürdü! Doğadaki ağaçların, kedilerin, köpeklerin ve yılan ve kaplumbağaları da öksüz bırakıp, sonsuzluğa gitti sayın Bekir Coşkun! Aşağıdaki şiirimi kendisine adıyor, ışıklar içinde uyumasını diliyorum.

Bir sevdadır adın, düşmeyecek asla dilimden,
Geçse de aylar, yıllar, silinmezsin gönülden,
Zamanın yok bir hükmü, aldığım nefes senden,
Geçse de aylar, yıllar, silinmezsin gönülden.

Ömer Akbıyık / Avustralya.

Bekir Coşkun, 14 Mart 2014’te Sözcü’deki ilk yazısını yazdı.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...