Ceren Damar’ın katilinin cezası belli oldu

Araştırma görevlisi Ceren Damar Şenel'in kopya çekerken yakaladığı öğrencisi tarafından öldürülmesine ilişkin davada, sanık Hasan İsmail Hikmet, 'kişiyi yerine getirdiği kamu görevi nedeniyle kasten öldürmek' suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırıldı.

Ceren Damar’ın katilinin cezası belli oldu

Araştırma görevlisi Ceren Damar Şenel’i üniversitedeki odasında tabancayla vurduktan sonra bıçaklayarak öldüren Hasan İsmail Hikmet’in yargılandığı dava, Ankara 33’üncü Ağır Ceza Mahkemesi tarafından karara bağlandı.

Mahkeme, Ceren Damar Şenel’in öğrencisi Hasan İsmail Hikmet’i ‘kişiyi yerine getirdiği kamu görevi nedeniyle kasten öldürmek’ suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırdı.

Sanığa ‘ruhsatsız silah bulundurmak’ ve ‘silahla tehdit’ suçlarından da 3 yıl hapis cezası verilirken, cezada takdir indirimi uygulanmadı.

Sanık Hikmet'in avukatı Vahit Bıçak daha önceki duruşmalarda tepki çeken ifadelerini yinelerken salondan tepkiler yükseldi.

FOTO: DHA/ Ceren Damar Şenel’in katili Hasan İsmail Hikmet.

TÜRKİYE’Yİ AYAĞA KALDIRAN CİNAYET

Çankaya Üniversitesi Hukuk Fakültesi İş ve Sosyal Güvenlik Hukuku Ana Bilim Dalı’nda araştırma görevlisi olan Ceren Damar Şenel, 2 Ocak 2019’da sınavda kopya çektiğini tespit ettiği öğrenci Hasan İsmail Hikmet tarafından üniversitedeki odasında öldürülmüştü.

Şenel, gözetmen olarak girdiği sınavda kopya çeken Hikmet’i önce uyarıp sonra hakkında tutanak tutmuştu. Hikmet, Şenel’e üniversitedeki odasında emekli polis babasının silahıyla iki el ateş etti ve 17 kez bıçaklamıştı.

İNFİAL YARATTI

Dehşet verici bu cinayet, Türkiye’de infial yaratmıştı. Davanın ilk duruşmalarında tanık olarak dinlenen Hikmet’in dedesi İsmail Elçi torunu ile Ceren Damar arasında ilişki olduğunu savunarak, “Ehli keyfe keyif verir kahvenin oynaması, eşeği baştan çıkarır sıpanın oynaması” demişti.

TEPKİ YAĞAN İFADELER

Sanığın avukatı da  “Bu bir kadın cinayeti değildir. Kadının cinsiyetinden dolayı işlenmiş bir cinayet değildir. Burada bir kadın cinayeti yoktur” ifadeleri ile büyük tepki çekmişti.

Katilin dedesi gibi annesi Hatice Hikmet de “Hasan İsmail Hikmet’in Ceren Damar’la ilişkisi bulunduğunu” iddia etmişti. Mahkeme Başkanı Hasan Şatır ilk duruşmada  sanığın “Tek hatam bu ilişkimi kimseye söylememem oldu” şeklindeki ifadesi bulunduğunu hatırlatmıştı.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...