Sözcü Plus Giriş

Van’da cenazedeki vaka sayısı arttı!

Van'ın Edemit ilçesinde kalp krizi sonucu yaşamını yitiren kardeşinin evine il dışından taziyeye gelen bir kişi, cenaze evinde yakın temas kurduğu aile fertlerinden 12 kişiye corana virüsü bulaştırdı. Virüs tespit edilen Gülçek ailesine mensup 13 kişinin Van Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ndeki tedavileri sürerken, filyasyon ekiplerince yapılan çalışmalarda cenazeye katılan Gürpınar ilçesine bağlı Taşdönderen Mahallesi'nde de 2 kişide daha corona tespit edildi, mahalle karantinaya alındı.

23:47 -
Van’da cenazedeki vaka sayısı arttı!

İlçenin Eminpaşa Mahallesi Sağlık Çıkmaz Sokak’ta oturan Gülçek ailesinden bir kişi kalp krizi sonucu yaşamını yitirince, il dışında oturan kardeşi taziyeye geldi. Kardeşinin cenazesine katılan kişi, corona virüsü tedbirleri kapsamında il dışından geldiği için 14 süreyle evde karantina altında tutuldu.

TEST POZİTİF ÇIKTI

Ancak geçen Cuma günü rahatsızlanan ve hastaneye kaldırılan bu kişinin yapılan Covid-19 testi pozitif çıktı. Bunun üzerine filyasyon ekibi, testi pozitif çıkan bu kişinin temas ettiği yakınlarını belirlemek için çalışma başlattı.

232 KİŞİYE ULAŞILDI

232 kişiye ulaşılarak yapılan test sonuçlarında taziye evinde 9 kişi ile ailenin İpekyolu ilçesi Yalınağaç Mahallesi’nde oturan 3 akrabasının test sonuçları da pozitif çıktı.

Gülmaç ailesinin yaşadıkları 2 mahalledeki 2 ev karantina altında tutulurken, virüs tespit edilen aynı aileden 13 kişinin Van Bölge Eğitim Araştırma Hastanesi’ndeki tedavileri sürüyor.

MAHALLE KARANTİNAYA ALINDI

Van Valiliği’nden yapılan açıklamada, cenazeye Gürpınar ilçesine bağlı Taşdören Mahallesi’nde katılan iki kişinin daha test sonucunun pozitif çıktığı belirtildi. Açıklamada şöyle denildi;

*İlimiz Edremit İlçesi Eminpaşa Mahallesinde ikamet eden ve kalp krizinden vefat eden akrabalarının 09.05.2020 tarihindeki cenazesinin defin işlemine katılan Erdemir ailesinden 3 kişi ikamet ettikleri Gürpınar İlçesi Taşdöndüren mahallesine döndü.

*17.05.2020 tarihinde aynı aileden aynı ikamette oturan Erdemir ailesinden 1 kişi rahatsızlanarak hastaneye başvurdu. Hastane başvuran şahsın yapılan koronavirüs (Covid-19) testi pozitif çıkınca mahallede sağlık ekipleri tarafından tarama ve testler yapıldı.

*Bu testlerden de 1 kişinin daha Covid-19 testi pozitif çıktı. Bunu üzerine Gürpınar İlçe Hıfzıssıhha Kurulu, 40 hane 300 nüfuslu Taşdöndüren Mahallesinde karantina kararı alarak giriş çıkışları yasakladı.

KARANTİNA UYGULANAN MAHALLE’DE 4 KİŞİDE CORONA ÇIKTI

Öte yandan 23 Nisan’da corona virüsü nedeniyle karantina bölgesi olarak ilan edilen Gürpınar ilçesi Günbaşı Mahallesi’nde tespit edilmiş olan 14 pozitif vaka yapılan son testler sonucu negatif çıktı.

Kişilerin halen izlem ve gözlem altında bulundukları ve tedavilerinin devam ettiği mahallede, dün karantinanın sonlandırılması için sağlık ekipleri tarafından yapılan muayene ve tetkikte, Turgut ailesinden 4 kişinin Covid-19 testi pozitif çıkınca mahalledeki karantina uygulaması uzatıldı. DHA

İLGİLİ HABERVan'da maske kullanımı zorunlu hale getirildiVan'da maske kullanımı zorunlu hale getirildi İLGİLİ HABERTaziye evine gelen 12 kişide corona virüsü çıktı!Taziye evine gelen 12 kişide corona virüsü çıktı! İLGİLİ HABERTaziye kurulan mahalledeki vaka sayısı 103 olduTaziye kurulan mahalledeki vaka sayısı 103 oldu
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more