Yöre halkı birlik oldu maden firmasının sondajını durdurdu

Ordu'nun Ünye İlçesinde altın madeni aramak için sondaj çalışması yapan şirketin çalışanlarına yöre halkı engel oldu. Köylüler, çalışanlardan izin belgelerini isteyince sözlü tartışma yaşandı. Bölgeye gelen jandarma ekipleri iki tarafı da sakinleştirmeye çalışırken, vatandaşlar sondaj yapılmasına engel oldu. Tepkilerin artması üzerine şirket çalışanları sondaj makinelerini ve aletlerini toplayarak alandan ayrıldı. Bu sırada köylüler de çalışanları alkışlarla uğurladı.

Ordu Ünye’nin Yeşilkent, Çiğdem ve Üçpınar Mahallelerinde maden arama çalışmaları kapsamında sondaj yapmak için hazırlık yapan şirket görevlilerine köylüler bir kez daha izin vermedi. Bir ay önce çalışmaları engelleyen yöre halkı, şirketin sondaj çalışması yapmadığını öğrenince bölgeye giderek çalışmaları engelledi. Köylülerle şirket çalışanları arasında yaşanan gerginlik üzerine olay yerine jandarma ekipleri geldi. Bu sırada şirket elemanları da sondaj yapmaya devam etmek istedi.

Tepkilerin artması üzerine şirket çalışanları sondaj makinelerini ve aletlerini toplayarak alandan ayrıldı.

ALKIŞLARLA GÖNDERDİLER

Maden araması yapılacağı konusunda kendilerinin bilgilendirilmediğini ileri süren yöre halkının tepkisinin artması üzerine çalışmaları durutan işçiler, daha sondaj makinelerini ve aletlerini söktü. Kamyonlarla bölgeden ayrılan şirket işçilerini köylüler alkışlarla gönderdi. Maden arama çalışmalarının bölge halkının sağlığına ve doğaya zarar vereceğini ifade eden yöre halkı, “Madenciler gelince biz de toplandık. Tepki gösterince yetkili birileri gelecek dediler. Ama gelmedi. Köylüler nöbete başladı. Tepkiler artınca jandarma geldi. Bu çalışmayı kim yapıyor diye soruyoruz? Çalışma izni yok, gelenlerin personel kartı yok, CİMER’den gelen cevapta MTA buraya çalışma yapmıyor. Onlar gitmeden biz gitmeyeceğiz. En sonunda makinelerini alıp gittiler” diye konuştu.

Direnişlerini sürdüren madenciler bakanlık yetkilileri ile görüşecek İlginizi Çekebilir Direnişlerini sürdüren madenciler bakanlık yetkilileri ile görüşecek Kadınların maden direnişi sürüyor İlginizi Çekebilir Kadınların maden direnişi sürüyor Kirazlıyaylalıların ÇED zaferi! Maden yapılmayacak! İlginizi Çekebilir Kirazlıyaylalıların ÇED zaferi! Maden yapılmayacak!