Covid-19 uyarıları: Kalın giyinin, odanızı havalandırın

Türkiye'de ve dünyada corona virüsü vakalarında tekrar artış yaşanıyor. Kış aylarında corona virüsüne karşı alınabilecek basit ama etkili önlemler olduğunun altını çizen İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Alihan Oral, kışın yapılması gerekenleri anlattı. Oral, özellikle kalın kıyafetlere ve odaların sık sık havalandırılması önlemlerine dikkat çekti.

Covid-19 uyarıları: Kalın giyinin, odanızı havalandırın

Kış aylarının gelmesi ile birlikte yaşanan soğuk algınlığı vakaları bağışıklık sisteminin gardını düşürebilecek türden birçok enfeksiyona yol açabiliyor. Corona virüsünde en çok bağışıklığı zayıf olan vücudu sevdiğine dikkat çeken İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Alihan Oral, alınabilecek önlemlere değindi.

“ODANIZI SIK SIK HAVALANDIRIN”

Soğuk havalarda insanların genellikle oda ısısını kaybetmekten korktuğunu anlatan Dr. Öğr. Üyesi Alihan Oral, “Pencerelerimizi açarak odalarımızı havalandırmayı çoğunlukla es geçiyoruz. Bu durum içeride bulunan hava kalitesini olumsuz etkilerken aynı zamanda virüslerin odanızda hapsolmasına neden olabiliyor. Son zamanlarda özellikle corona virüsü hastalarının daha çok aynı ortamda yaşayan veya çalışanların arasından çıkması da bu durunun önemini göstermektedir. Çalıştığınız ofiste ya da evinizde en az saatte bir kez odadaki hava sirkülasyonunu sağlamak, virüse yakalanma riskinizi azaltacaktır” diye konuştu.

FOTO: SHUTTERSTOCK

“FİZİKSEL AKTİVİTE DE BAĞIŞIKLIĞI KORUYOR”

Kış aylarının gelmesi ile birlikte televizyon karşısında geçirilen sürenin arttığını hatırlatan Oral, “Battaniyemize sarılıp film izlemeyi hepimiz çok severiz. Fakat kışın fiziksel aktivitenin azalması, bağışıklık sistemini doğrudan, olumsuz etkileyen bir faktör. Bu nedenle açık havada yapılamıyorsa bile ev içerisinde basit egzersiz hareketleri ile fiziksel aktivite arttırılmalı ve bağışıklık sistemi güçlendirilmelidir” tavsiyesinde bulundu.

“BOL BOL SIVI VE C VİTAMİNİ”

Abur cubur olarak tabir edilen sağlıksız gıdaların tüketilmesinin hem gereksiz kilo alımına hem de bağışıklığın zayıflamasına neden olduğunu hatırlatan Oral, “Bu aşamada hayvansal gıdaların tercih edilmemesi, kalorisi az fakat ihtiva ettiği protein ve vitamin açısından zengin ürünlerin vücuda alınması önerilmektedir. Bol bol sıvı alın ve bol C vitamini almaya çalışın. Bu, kış aylarında enfeksiyonlarla mücadelede yardımcınız olacaktır” dedi.

“SOSYAL İZOLASYONU ARTTIRIN, MASKENİZİ ÇIKARMAYIN”

Corona virüsü salgınında tedbirlerin gevşediğinin altını çizen İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Alihan Oral, son olarak şu uyarılarda bulundu:

“Sosyal faaliyetlere ara verilmeli ve maskeler kesinlikle çıkarılmamalıdır. Maskelerin çıkarılmaması diğer tüm önlemlerden çok daha büyük önem taşımaktadır. Maske ile aynı zamanda alacağınız virüs miktarını da azaltmış olacaksınız. Bu da aslında virüsü alsanız bile hastalığı kolay atlatabilmeniz anlamına gelmektedir. Kendinizi ve sevdiklerinizi korumak için bireysel tedbirlerinizi ihmal etmeyin.” (DHA)

İstanbul'da vakalar arttı; hekimlerden uyarılar geldi İlginizi Çekebilir İstanbul'da vakalar arttı; hekimlerden uyarılar geldi
Alihan Corona Covid-19 Egzersiz film istanbul Maske soğuk algınlığı Türkiye
Loading...