Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’dan yerli aşıyla ilgili açıklama

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Yerli Aşı Ortak Çalışma Grubu’nun ilk toplantısına başkanlık etti. Konuşmasına “Türkiye’nin umudu bu odada” diyerek başlayan Koca, gelinen noktada 5 aşının hayvan denemelerinin tamamlandığını belirtti. Koca, Kayseri Erciyes Üniversitesi'nde ve Ankara Üniversitesi'nde geliştirilen iki aşı adayının insan üzerinde denemelerinin başlayacağını söyledi.

Yerli Aşı Ortak Çalışma Grubu toplantısına Türkiye'de Covid-19'a karşı aşı çalışmalarını yürüten bilim insanları, Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı (TÜSEB) Başkanı Prof. Dr. Erhan Akdoğan, Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal ve bakanlık yetkilileri katıldı.

“HIZLI BİR GAYRET İÇİNDE OLACAĞIZ”

Sağlık Bakanı Koca, toplantının açılış konuşmasına “Türkiye'nin umudu bu odada” diyerek başladı. Türkiye'de 14 farklı merkezde Covid-19 aşı çalışmasının devam ettiğini hatırlatan Bakan Koca, “Bu toplantıda yapılan çalışmaları değerlendirip sonuçlandırma noktasında hızlı bir gayret içinde olacağız” dedi.

FOTO: SÖZCÜ

“İKİ AŞI ADAYININ İNSAN ÜZERİNDE DENEMELERİ BAŞLAYACAK”

TÜSEB ve TÜBİTAK'ın salgının ilk günlerinde çağrıya çıktığını, başvuranlar arasından 14 projenin onaylanarak çalışmalarına başladığını söyleyen Koca, bu süre zarfında pre-klinik ve klinik safhada önemli mesafe alındığını belirtti.

Gelinen noktada 5 aşının hayvan denemelerinin tamamlandığını ifade eden Koca, Kayseri Erciyes Üniversitesi’nde ve Ankara Üniversitesi’nde geliştirilen iki aşı adayının insan üzerinde denemelerinin başlayacağını da ifade etti.

FOTO: SÖZCÜ

“GLP ÖZELLİKLERİNİ TAŞIYAN İLK LABORATUVARIMIZIN AKREDİTASYON SÜRECİ TAMAMLANDI”

Bakan Koca, açıklamasına şu sözlerle devam etti:

* Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumumuz (TİTCK) aşı kılavuzunu hazırlayarak geçen hafta yayınladı.

* Bu kılavuzda, klinik araştırma öncesi aşı çalışmalarında yapılması gerekenler detaylarıyla yer alıyor. Çalışmalar bu çerçevede ilerlemeye devam edecek.

* Öte yandan, büyük hayvan çalışmalarının yapılacağı ve GLP özelliklerini taşıyan ilk laboratuarımızın akreditasyon süreci tamamlandı.

* İstanbul Mehmet Akif Ersoy Hastanemizdeki bu laboratuarımız, Türkiye'nin tüm aşı, ilaç ve tıbbi cihaz çalışmalarına büyük güç katacak.

FOTO: SÖZCÜ

BİLİM İNSANLARI PROJELERİNDE GELDİKLERİ NOKTALARI ANLATTI

Koca toplantının devamında Covid-19 aşı çalışmalarını yürüten Erciyes, Marmara, Atatürk, Hacettepe, Yıldız Teknik, Ege, Ankara, Ortadoğu Teknik, Selçuk, Boğaziçi, Akdeniz Üniversitelerinden ve İzmir Biyotıp ve Genom Merkezi'nden bilim insanlarından detaylı bilgi aldı. Bilim insanları da projelerinde geldikleri noktayı ihtiyaçları ve çözüm önerilerini paylaştı.

Çin'den gelen corona aşısı, Tepecik Hastanesi'nde de uygulanıyor İlginizi Çekebilir Çin'den gelen corona aşısı, Tepecik Hastanesi'nde de uygulanıyor Corona hastalarında yeni belirtiler tespit edildi İlginizi Çekebilir Corona hastalarında yeni belirtiler tespit edildi