Sözcü Plus Giriş

Pandemi sosyal yardım başvuruları devam ediyor! Nakdi yardım ödemesi kimlere yapılıyor?

Corona virüsü ile birlikte ekonomik olarak zor günler geçiren vatandaşlara, Aile, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı kanalıyla yardım yapılıyor. Üç kısım olarak planlanan yardımlara başvurular e devlet üzerinden alınıyor.

13:38 -
Pandemi sosyal yardım başvuruları devam ediyor! Nakdi yardım ödemesi kimlere yapılıyor?

Nakdi olarak 1000 TL yardım almak isteyen vatandaşlar, e devlet üzerinden başvuru sonuçlarını da öğrenebiliyor. E devlete giriş yaptıktan sonra, sizden istenilen TC Kimlik Numarası, isim soyisim, resmi ikamet adresi, doğum tarihi, medeni durumu, çocuk sayısı, telefon numarası, e-posta adresi, çalışma durumu, çalışııyorsa aylık toplam maaş, sosyal yardım alınıp alınmadığı, kirada oturup oturulmadığı ve oturuluyorsa aylık kira gideri miktarı, aylık fatura miktarları, hanede yaşayan toplam kişi sayısı, hanenin toplam aylık geliri, banka hesabının olup olmadığı gibi bilgileri eksiksiz olarak doldurun ve başvuruyu tamamlayın.

Başvurunuzu tamamladıktan sonra yine aynı sayfa üzerinden ‘başvuru takibi' kısmına tıklayarak başvurunuzun sonucunu öğrenebilirsiniz.

Bakanlık tarafından üç kısım olarak planlanan pandemi sosyal yardımlarının ilk iki kısmı dernekler ve vakıflar aracılığıyla belirlenen ailelere ulaştırılmıştı. Foto: DepoPhotos

KİMLER SOSYAL YARDIM PARASI ALAMAZ?

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı pandemi sebebiyle verilen sosyal destek parası yardımlarından kimlerin yararlanamayacağını da açıkladı. Bu göre;

* Pandemi Sosyal Destek Programı Faz 1 ve Faz 2 kapsamında verilen 1000 TL’lik nakdi destekten faydalanmış olanlar,

* 5510 sayılı Kanunun 4/a maddesi kapsamındaki kamu işçileri,

* 5510 sayılı Kanunun 4/c maddesi kapsamındaki memurlar,

* Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK)’ndan gelir veya aylık alanlar (emekliler),

* İŞKUR İşsizlik Ödeneğinden faydalananlar,

* İŞKUR Kısa Çalışma Ödeneğinden faydalananlar pandemi sosyal yardım başvurusu yapamaz.

Son güncelleme: 14:07 07.09.2020
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more