Sözcü Plus Giriş

Birleşmiş Milletler’den Türkiye’ye ‘İstanbul Sözleşmesi’ çağrısı

Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Yüksek Komiseri Bachelet, Türkiye'nin İstanbul Sözleşmesi'nden çekilmesine şaşırdığını söyledi. Bachelet karar için, "Geriye atılmış bir adım" dedi. Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Ofisi ise, Ankara'ya İstanbul Sözleşmesi'nden çekilme kararından geri dönme çağrısı yaptı.

Sozcu.com.tr
Güncellenme: 21:15, 23/03/2021
Birleşmiş Milletler’den Türkiye’ye ‘İstanbul Sözleşmesi’ çağrısı

Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Yüksek Komiseri Michelle Bachelet’nin ofisinden yapılan açıklamada “Yüksek Komiser, özellikle eşitsizlik ve kadınlara yönelik cinsiyet temelli şiddetin Türk toplumunda ciddi bir kaygı olduğu düşünüldüğünde, Türkiye’nin kadın haklarını ilerletme çabalarında önemli bir geri adım olan anlaşmadan çekilme kararını şaşkınlıkla karşıladı” denildi.

Açıklamada, İstanbul Sözleşmesi’nin, “kadınlara karşı her tür şiddetle mücadelede önemli bir bölgesel insan hakları sözleşmesi olduğu” vurgulandı. Ayrıca “Bachelet’nin, Türkiye’de insan haklarıyla ilgili kaygılarını, özellikle de sivil alanın daralmasıyla karar alma süreçlerinde anlamlı ve demokratik katılımın azalmasının altını çizdiği” kaydedildi.

“ÇEKİLME KARARI ŞOKE EDİCİ”

BBC Türkçe’de yer alan habere göre, açıklamada sözleşmeden çekilme kararının “parlamentoda tartışılmadan ve kadın örgütleri ile kadın hakları savunucularıyla istişare edilmeden alındığı” vurgulanarak şu ifadeler kullanıldı:

* Türkiye’nin sözleşmenin müzakeresindeki aktif rolü ve Mart 2012’de parlamentosunda sözleşmeyi onaylayan ilk ülke olarak sürece öncülük ettiği düşünüldüğünde, çekilme kararı daha da şoke edici oluyor.

Bachelet’in açıklamasında ayrıca “kadına yönelik şiddeti yok etmekte küresel bir taahhüt ve siyasi irade gerekirken, sözleşmeden çekilmenin dünyaya yanlış bir mesaj gönderdiği” ifadeleri de yer aldı. Açıklamada, Türkiye’ye sözleşmeden çekilme kararını geri alma, Türkiye’deki tüm kadınların güvenliğinin ve haklarının korunmasını garanti altına alması çağrısı yapıldı.

BM İNSAN HAKLARI OFİSİ’NDEN AÇIKLAMA

Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Ofisi, Türkiye’ye İstanbul Sözleşmesi’nden çekilme kararından geri dönme çağrısı yaptı. Açıklamada, muhalif siyasetçilerin ve aktivistlerin ‘eleştirel olarak algılanan sesleri bastırmak adına’ gözaltına alınmasından endişe duyulduğu ifade edildi. Konuya ilişkin açıklama yapan BM İnsan Hakları Sözcüsü Liz Throssell, “Belirsiz bir şekilde tanımlanan terör suçlamaları, muhalif olarak algılanan kişilerin hedef alınması ve susturulması için yöneltilmeye devam ediliyor” dedi.

“TEHLİKELİ BİR MESAJ”

Öte yandan, BM Kadına Karşı Şiddet Özel Raportörü Dubravka Simonoviç de sözleşmeden çekilme kararının “geriye doğru bir adım olduğunu” ve “tehlikeli bir mesaj gönderdiğini” söyledi. Simonoviç, “Karar, kadına karşı şiddettin arttığı bir dönemde, kadınların selameti ve güvenliğinin korunmasını zayıflatıyor ve onları daha da risk altına alıyor” dedi.

ʻʻ
Türkiye, Resmi Gazete'de Cumartesi gününün ilk saatlerinde yayımlanan Cumhurbaşkanlığı kararıyla İstanbul Sözleşmesi'nden çekilmiş, kadın örgütleri birçok kentte kararı protesto etmişti.
İlginizi ÇekebilirTürkiye'de 24 saatte 6 kadın öldürüldüTürkiye'de 24 saatte 6 kadın öldürüldüİlginizi ÇekebilirCHP'li kadın vekillerden Meclis'te İstanbul Sözleşmesi protestosuCHP'li kadın vekillerden Meclis'te İstanbul Sözleşmesi protestosuİlginizi ÇekebilirDavutoğlu'ndan Erdoğan'a İstanbul Sözleşmesi tepkisi: Dün söylediğini bugün reddediyorDavutoğlu'ndan Erdoğan'a İstanbul Sözleşmesi tepkisi: Dün söylediğini bugün reddediyor
Yayınlanma Tarihi:21:01,