Joe Biden’dan Afganistan kararı: Sonsuz savaşı sona erdirmenin zamanı geldi

ABD Başkanı Joe Biden, ABD'nin eski Başkanı George W. Bush'un 7 Ekim 2001'de Afganistan'da savaşın başlangıcı olan Sonsuz Özgürlük Operasyonu'nu ilan ettiği odada yaptığı konuşmada, ABD askeri birliklerinin 1 Mayıs'tan itibaren Afganistan'dan geri çekilmeye başlayacağını ve tam çekilmenin 11 Eylül'e kadar tamamlanacağını duyurdu.

Joe Biden’dan Afganistan kararı: Sonsuz savaşı sona erdirmenin zamanı geldi

ABD Başkanı Joe Biden Başkanlık koltuğuna oturmasının ardından yaptığı açıklamalarda, ABD’nin Afganistan’da görev alan askeri birliklerinin geri çekileceğini ifade etmişti. Fakat ABD’nin eski Başkanı Donald Trump tarafından açıklanan 1 Mayıs tarihine kadar gerçekleştirilmesi planının geri çekilmenin planlanan tarihte gerçekleştirilmesinin zor olduğunu ifade eden Biden, geri çekilmenin net tarihi konusundaki soruları ise cevapsız bırakmıştı.

Son açıklamasının ardından Başkan Biden, ABD’nin eski Başkanı George W. Bush’un 7 Ekim 2001’de Afganistan’da savaşın başlangıcı olan Sonsuz Özgürlük Operasyonu’nu ilan ettiği odada basın açıklaması düzenledi. Dünya Ticaret Merkezi ve Pentagon’a yönelik terör saldırılarının 20. yıldönümünde, ABD’nin en uzun savaşını sona erdirmek adına Beyaz Saray Antlaşma Odası’nda konuşan Biden, ABD askeri birliklerinin 11 Eylül tarihine kadar Afganistan’dan geri çekme kararı aldığını açıkladı.

Biden, ABD birliklerinin geri çekilme sürecinin 1 Mayıs tarihinde başlayacağını belirterek, “Şu an, Afganistan’daki ABD askeri varlığına Başkanlık eden 4. ABD Başkanıyım. 2 Cumhuriyetçi, iki Demokrat. Bu sorumluluğu 5’ciye devretmeyeceğim. ABD’nin en uzun savaşını sona erdirme zamanının geldiğine karar verdim. ABD birliklerinin eve dönme zamanı” ifadelerini kaydetti.

“ÇIKIŞA ACELEYLE KOŞMAYACAĞIZ”

Gerçekleştirilecek olan geri çekilme çalışmalarında acele etmeden emin adımlar atılacağını ve bölgedeki müttefikler ile koordinasyon halinde olunacağını ifade eden Biden, “Çıkışa aceleyle koşmayacağız. Bunu sorumlu, bilinçli ve güvenli bir şekilde gerçekleştireceğiz ve bunu, şu anda Afganistan’da bizden daha fazla güce sahip olan müttefiklerimiz ve ortaklarımız ile tam koordinasyon içinde gerçekleştireceğiz. Taliban şunu bilmeli ki, eğer geri çekilirken bize saldırırlar ise, elimizdeki tüm ekipmanlarla kendimizi ve ortaklarımızı savunacağız” dedi.

“AFGAN KADIN VE ÇOCUKLARIN HAKLARINI DESTEKLEMEYE DEVAM EDECEĞİZ”

Başkan Biden, Afganistan’da kadın hakları konusunda dile getirilen endişelere ve ABD askerlerini geri çekilmesinin ardından kaydedilen ilerlemenin sonucunun ne olabileceğine değindi. Biden konuşmasında, “Önemli insani ve kalkınma yardımlarını sürdürerek Afgan kadın ve kız çocuklarının haklarını desteklemeye devam edeceğiz” ifadelerini kaydetti.

“DAHA FAZLASINI YAPMALARINI İSTEYECEĞİZ”

Biden bu süreç içerisinde, Afganistan’ın istikrarlı bir geleceği için büyük payı olan aralarında Türkiye’nin de bulunduğu müttefiklerinden destek isteyeceğini belirterek, “Bölgedeki diğer ülkelerden Afganistan’ı desteklemek için, özellikle Pakistan, ayrıca Rusya, Çin, Hindistan ve Türkiye’den daha fazlasını yapmalarını isteyeceğiz. Onların, Afganistan’ın istikrarlı geleceğinde her zaman önemli bir payları var. Önümüzdeki birkaç ay içinde, Afganistan’da devam eden ABD diplomatik varlığının nasıl görüneceğini de belirleyeceğiz” ifadelerini kaydetti.

“ÖNÜMÜZDEKİ ZORLUKLARA ODAKLANMALIYIZ”

ABD’nin artık yurtdışındaki diğer önceliklere odaklanmasının zamanının geldiğini belirten Başkan Biden, “20 yıl önce meydana gelen korkunç bir saldırı nedeniyle Afganistan’a girdik. Bu, 2021’de neden orada kalmamız gerektiğini açıklayamaz” ifadelerini kullandı.

ABD’nin odaklanması gereken başlıklara değinen Biden, “Taliban ile savaşa geri dönmek yerine, önümüzdeki zorluklara odaklanmalıyız. 11 Eylül’den bu yana Afganistan’ın çok ötesine yayılan terör ağlarını ve operasyonlarını takip etmeli ve bozmalıyız. Giderek güvence altına alınan Çin’den gelen sert rekabet ile yüzleşmek adına ABD rekabetçiliğini desteklemeliyiz. Bir sonraki salgına hazırlanmak için bu salgını yenmek ve küresel sağlık sistemlerini güçlendirmek zorundayız çünkü başka bir salgın daha olacak. Son 20 yıl için değil, önümüzdeki 20 yıl için mücadele edersek, uzun vadede düşmanlarımıza ve rakiplerimize karşı çok daha zorlu olacağız” dedi.

BIDEN, BUSH’A ASKERLERİ GERİ ÇEKME KARARINDAN BAHSETTİ

Başkan Biden, dün eski Başkan Bush ile görüştüğünü ve kendisine Mayıs ayında Afganistan’dan ABD’li askeri birliklerini geri çekme kararını anlattığını bildirdi. Biden, “Yıllar boyunca politik olarak birçok anlaşmazlığımız olsa da, ABD silahlı kuvvetlerinde görev yapan kadın ve erkeklerin mertliğine, cesaretine ve bütünlüğüne olan saygı ve desteğimiz konusunda kesinlikle birleşmiş durumdayız” dedi.

Düzenlediği basın toplantısının ardından Biden, Arlington Mezarlığı’nda yer alan ve Afganistan’da hayatını kaybeden ABD askerlerinin mezarlarını ziyaret etti. Mezarlık ziyaretinde Biden, “Ülkeleri için canlarını vermeye hazır olan kadınlara ve erkeklere nesilden nesile hep hayran oluyorum. Canlarını ülkeleri için vermiyorlar, aslında anneleri, erkek kardeşleri, kız kardeşleri, babaları, amcaları, halaları için veriyorlar” ifadelerini kaydetti.

ABD’NİN ARDINDAN NATO’DA ÇEKİLMEYE HAZIRLANIYOR

Belçika'nın başkenti Brüksel'de Afganistan konulu NATO Konseyi Toplantısı düzenlendi. Toplantı, NATO Kararlı Destek Misyonu Çerçeve Ülkelerin Dar Katılımlı Konsey Toplantısı ile dışişleri ve savunma bakanlarının katılımıyla gerçekleştirildi. Toplantıya Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu yüz yüze, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ise çevrimiçi olarak katıldı.

Toplantının ardından yapılan ortak yazılı açıklamada, Müttefikler'in 2001'de NATO tarihinde ilk kez Washington Antlaşması’nın 5. Maddesini uygulandığı ve birlikte Afganistan’a gittikleri aktarılırken, NATO'nun Afganistan bulunma nedeninin ise terör örgütü El Kaide ve 11 Eylül’de ABD'ye saldıranlarla yüzleşmek ve teröristlerin Afganistan’ı güvenli bir sığınak olarak kullanmasını engellemek olduğu ifade edildi.

Bu süreçte Afganistan devleti ile ortaklaşa çalışıldığı ifade edilen açıklamada, “Afganistan’ın karşı karşıya olduğu zorluklara askeri bir çözüm bulunmadığını kabul eden Müttefikler, Kararlı Destek Misyonu güçlerinin 1 Mayıs’a kadar geri çekilmesine başlayacağımızı belirlediler” denildi.

TALİBAN’A GÖZDAĞI

Tüm ABD ve Kararlı Destek Misyonu güçlerinin geri çekilmesinin birkaç ay içinde tamamlanmasının planlandığı ifade edilen açıklamada, “Bu geri çekilme sırasında Müttefik birliklerine yönelik herhangi bir Taliban saldırısı, güçlü bir yanıtla karşılanacaktır” denildi.

“BARIŞ SÜRECİNİ DESTEKLEMEYE DEVAM EDECEĞİZ”

Açıklamada, “Barış sürecini desteklemeye devam edeceğiz. İstanbul Konferansı’nı barış sürecini ileriye taşımak ve Doha’da kaydedilen ilerlemeyi pekiştirmek için bir fırsat olarak karşılıyoruz. Afgan hükümetini ve Taliban’ı ABD-Taliban anlaşması ve ABD-Afganistan Ortak Bildirgesi ile başlatılan barış sürecine olan taahhütlerine bağlı kalmaya çağırıyoruz” ifadelerine yer verildi.

“NATO AFGAN HALKININ YANINDA”

“NATO Müttefikleri ve ortakları, güvenliği artırmak ve son 20 yılın kazanımlarını sürdürmek için Afganistan’ın, halkının ve kurumlarının yanında olmaya devam edecekler” denilen açıklamada, askerlerin geri çekilmesinin Afganistan ile ilişkilerin sona erdirilmesi anlamına gelmediği belirtildi.

“AFGANİSTAN’IN BİR DAHA ASLA TERÖRİSTLER İÇİN SIĞINAK”

“Afganistan’da sürdürülebilir bir barış, temelinde şiddete son veren, başta kadınlar, çocuklar ve azınlıklar olmak üzere tüm Afganların insan haklarını koruyan, hukukun üstünlüğünü gözeten ve güvence altına alan kalıcı, kapsamlı ve kapsayıcı bir barış anlaşmasına sahip olacağı” ifade edilen açıklamada, Afganistan’ın bir daha asla teröristler için güvenli bir sığınak olamayacağına vurgu yapıldı.

“ŞİMDİ BİRLİKTE AYRILIYORUZ”

“Birliklerimiz birlikte Afganistan’a gitti, birlikte uyum sağladık ve şimdi birlikte ayrılıyoruz” denilen açıklamada “Afganistan güvenlik güçleri de dahil olmak üzere bu misyonda görev yapan ve destekleyen herkese minnettarız. Ona hizmette nihai bedeli ödeyenlerin fedakarlıklarını onurlandırıyoruz” ifadelerini yer verildi.

AFGANİSTAN CUMHURBAŞKANI’NDAN AÇIKLAMA

ABD Başkanı Joe Biden'ın ilerleyen saatlerde, ABD askerlerinin 11 Eylül terör saldırılarının 20. yıldönümüne kadar ABD askeri birliklerinin Afganistan’dan geri çekileceğini duyurması beklenirken Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani, Başkan Biden ile telefonda görüştüğünü açıkladı.

Cumhurbaşkanı Gani sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, “Bu gece Başkan Biden ile ABD'nin Eylül ayı başlarına kadar Afganistan'dan kuvvetlerini çekme kararını tartıştığımız bir telefon görüşmesi yaptım. Afganistan İslam Cumhuriyeti ABD’nin kararına saygı duyuyor ve sorunsuz bir geçiş sağlamak için ABD’li ortaklarımızla birlikte çalışacağız” dedi.

“Ortaklığımızın bir sonraki aşamasına geçerken, devam eden barış çabalarında ABD / NATO ortaklarımızla birlikte çalışmaya devam edeceğiz” ifadelerini kullanan Ghani, Afganistan güvenlik ve savunma güçlerinin halkını ve ülkesini tam anlamıyla savunabilecek güçte olduğunu vurguladı.

ABD savaş gemilerinin Boğaz'dan geçişine protesto İlginizi Çekebilir ABD savaş gemilerinin Boğaz'dan geçişine protesto ABD Afganistan'daki birliklerini geri çekiyor iddiası İlginizi Çekebilir ABD Afganistan'daki birliklerini geri çekiyor iddiası

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...