Litvanya’dan İstanbul iddiası: Uçaklarla gönderiyorlar

Litvanya Başbakanı Simonyte, Belarus'tan gelen mültecileri engellemek için sınıra dev duvar inşa etme kararı aldıklarını duyurdu. Simonyte, "İstanbul'daki mültecileri Minsk'e götürüyorlar" iddiasında bulundu.

Litvanya’dan İstanbul iddiası: Uçaklarla gönderiyorlar

Litvanya, Belarus sınırından gelen mülteci akınını engellemek için bir duvar inşa edeceğini duyurdu. Açıklamayı Litvanya Başbakanı Ingrida Simonyte düzenlediği basın tıplantısında yaptı.

Simonyte, Belarus sınırına çok sayıda asker yerleştirileceğini de duyurdu. Belarus’un Avrupa Birliği’nin yaptırımları sonrasında sınırlarını Avrupa ülkelerine açma kararı sonrasında Simonyte, “Fiziksel olarak bariyerler yerleştirerek Litvanya ve Belarus’u ayıracağız. Bu hamlelerin yasa dışı göçmen akışı yaratmak isteyenleri durdurmasını bekliyoruz” dedi.

İSTANBUL İDDİASI

Öte yandan Litvanya Başbakanı Simonyte düzenlediği basın toplantısında Türkiye ile ilgili de iddialarda bulundu.

Simonyte, “Belarus, mültecilere ücretsiz uçuş sunuyor. Bağdat’tan ve muhtemelen İstanbul’dan mültecileri uçaklarla Belarus’a götürüyorlar. En az bir mültecide bunu tespit ettik” dedi.

Uçak krizinin başkahramanı Protasevich konuştu... Polonya ve Litvanya'yı suçladı İlginizi Çekebilir Uçak krizinin başkahramanı Protasevich konuştu... Polonya ve Litvanya'yı suçladı Litvanya, Belaruslu diplomatları 'istenmeyen kişi' ilan etti İlginizi Çekebilir Litvanya, Belaruslu diplomatları 'istenmeyen kişi' ilan etti