İş Bankası Genel Müdürü: Merkez’in pas geçmesini bekliyorum

Faizi daha fazla indirmenin enflasyonu ve kuru başıboş bırakmak anlamına geleceğini belirten İş Bankası Genel Müdürü Hakan Aran, iki gün sonraki toplantıda Merkez Bankası'nın pas geçmesini beklediğini söyledi.

İş Bankası Genel Müdürü: Merkez’in pas geçmesini bekliyorum

Merkez Bankası'nın (TCMB) iki gün sonra açıklayacağı faiz kararı öncesinde TL'de değer kaybı hızlanırken, Türkiye İş Bankası Genel Müdürü Hakan Aran'dan faiz çıkışı geldi.

BloombergHT'ye konuşan Aran, faiz indirimine devam edilmesinin enflasyon ve kuru başıboş bırakmak anlamına geleceğini söyledi.

Aran, 18 Kasım'da Merkez Bankası'nın faizi sabit bırakmasını beklediğini, doğru olanın da bu olduğunu düşündüğünü dile getirdi.

‘FAİZDEN ÖNCE ENFLASYONU KONUŞMALIYIZ'

Kredi faizlerine ilişkin soru üzerine Aran, “Bugün konuşmamız gereken şey kredi maliyetlerinden önce enflasyon. Çünkü bizim sorunumuz enflasyon beklentilerinin bozulması, enflasyonun bozulması ve enflasyonun kontrol altına alınmasının güçleşmesi” dedi.

“Enflasyon bu sevideyken, zaten verdiğimiz reel faiz negatife geçmişken, kredi faizlerini indirmek, enflasyonu ve kuru başıboş bırakmak anlamına gelir” diyen Aran, böyle bir şeyin kimsenin hayrına olmayacağını düşündüğünü dile getirdi.

‘TÜRKİYE İÇİN YARAR DEĞİL ZARAR GETİRİR’

Aran, “Zaten Merkez Bankası faiz indirimlerini yaptı, öngördüğümüzün ötesinde yaptı. Hem zamanlama açısından öncesinde yaptı hem düşündüğümüzün ötesinde yaptı. Ön almış oldu. Ben artık faizde ilave bir düşüşün Türkiye için yarar değil zarar getireceğini düşünüyorum. Enflasyonu kontrol altına almadan, kurları kontrol altına almadan…” ifadelerini kullandı.

Önceliğin enflasyon ve kurlar olması gerektiğini, ondan sonra faize bakılması gerektiğini belirten Aran, enflasyon ve kurların düştüğü, beklentinin pozitife döndüğü bir ortamda faiz indirmenin tekrar mümkün olabileceğini ama faizin artık enflasyonu takip etmesi gerektiğini vurguladı.

Merkez Bankası öncülük yaptı, reel faizi negatife getirdi ancak bunun ötesinin fayda getirmeyeceğini düşünüyorum diyen Aran, 18 Kasım'daki toplantıya ilişkin ise “Merkez Bankası'nın pas geçmesini bekliyorum, doğru olanın da bu olduğunu düşünüyorum” dedi.

‘GARANTİ BANKASI ADIMI HAVAMIZI DEĞİŞTİRDİ’

İspanyol banka BBVA'nın Garanti’de kendisine ait olmayan yüzde 50.15’lik payın tamamını almak üzere gönüllü pay alım teklifi yapmaya karar vermesi hakkında da konuşan Aran, “Türkiye'de bankaların değerlemesi akıl dışı bir noktadaydı. Böyle bir değerlemeyle hisse senetlerinin neden alınmadığı, neden bu yatırımın yapılmadığı konusu hepimiz için soru işareti olduğu için, ben ‘imkanım olsa, SPK izin verse, hepsini alırım' demiştim. O yüzden Garanti Bankası'nın yaptığı bu hareketi çok iyi anlıyorum. Son derece yerinde, isabetli, kendileri adına bir fırsatı görme olarak yorumluyorum ki bu haber ülkemizin reklamını yapma, içeride bizim söylediğimiz şeyi dışarıdan bir yatırımcının görmesi anlamında son derece kıymetli” dedi.

Bu adımın, borsa, sermaye piyasaları, bankacılık sektörü açısından kıymetli olduğunu vurgulayan Aran, “Hepimiz dünden beri Garanti Bankası'nın bu açıklamasıyla birlikte çok ciddi primler yapıyoruz. Hâlâ ben daha bunun gidilecek yolu olduğunu görüyorum, hâlâ bankacılığın ucuz olduğunu düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

“Garanti Bankası'nın bu teklifinin çok durgun ve hiç fiyatın artmadığı bir yerde geldiği için çok kıymetliydi. Sarsıcı bir şekilde yatırımcıyı kendine getirdiğini umut ediyorum” diyen Aran, önümüzdeki süreçte bunun devamının geleceğini düşündüğünü dile getirdi.

BBVA'nın kararının bir açıdan kendisini şaşırtmadığını bir yandan da hiç beklemedikleri bir adım olduğunu belirten Aran, “Uzun süredir bir haftaya bu kadar iyi başlamamıştık. Haber geldiği andan itibaren nasıl bir hafta, nasıl bir yıl geçireceğimizi görmeye başladık. Böyle olumlu bir habere ihtiyacımız varmış” dedi.

Bunun arkasının gelmesini ve içerideki kasvetli havanın dağılmasını ümit ettiğini belirten Aran, “Bir süredir çok karamsar bir moddaydık. Bir haber havamızı değiştirdi hepimizin. Umarım böyle devam eder” dedi.

Dolarda rekor üstüne rekor geliyor İlginizi Çekebilir Dolarda rekor üstüne rekor geliyor Altın fiyatları tarihinin en yüksek seviyelerinde İlginizi Çekebilir Altın fiyatları tarihinin en yüksek seviyelerinde Bitcoin'de sert düşüş İlginizi Çekebilir Bitcoin'de sert düşüş

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...