6 kentte daha gri pasaport soruşturması

İçişleri Bakanlığı, gri pasaportla yurt dışına iltica olayları hakkında 6 belediye hakkında soruşturma başlattı. Ayrıca, yerel idareler tarafından kamu personeli olmayanların yurt dışına gönderilmesi geçici olarak durduruldu.

6 kentte daha gri pasaport soruşturması

İçişleri Bakanlığı AKP’li belediyeler aracılığıyla kamu görevlisi olmayan kişilerin hizmet damgalı pasaport sağlanarak yurt dışına çıkış yapmalarına yönelik başlatılan soruşturma genişletti. 6 belediye soruşturma kapsamında incelemeye alınırken, yerel idareler tarafından kamu personeli olmayanların yurt dışına gönderilmesi de geçici olarak durduruldu.

6 KENTE MÜFETTİŞ GÖNDERİLDİ

Bakanlıktan soruşturma ile ilgili yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

* Belediyeler aracılığıyla kamu görevlisi olmayan kişilere hizmet damgalı pasaport sağlanarak yurt dışına çıkış yapmalarına yönelik, 12 Mart tarihinde Bakanlığımızca başlatılan soruşturma genişletiliyor.

* Bu kapsamda, Balıkesir Gömeç, Adıyaman Gölbaşı, Burdur Yeşilova, Yozgat Yerköy, Şanlıurfa Suruç, Ordu Korgan belediyelerince “dans (folklor) gösterisi”, “kültür turu”, “gençlik programları” adı altında sivil toplum kuruluşları ile işbirliği protokolü düzenlenerek, yurt dışına kişiler gönderildiği tespit edilmiştir.

* Söz konusu olaylarla ilgili Bakanlığımızca Mülkiye Müfettişi görevlendirilerek, soruşturma başlatılmıştır. Bakanlığımızca, belediyelere imkan sağlayan mevzuatın suistimalinin önlenmesi amacıyla tedbirleri arttırıcı yeni bir düzenleme yapılıncaya kadar, mahalli idarelerce yurtdışına görevlendirilen kamu personeli olmayan kişilere hizmet damgalı pasaport düzenlenmesi uygulaması geçici olarak durdurulmuştur.

MALATYA VALİ YARDIMCISI GÖREVDEN ALINMIŞTI

İçişleri Bakanlığı, daha önce de Malatya Yeşilyurt Belediyesi için soruşturma başlatmış soruşturma kapsamında vali yardımcı ve iki il müdürünün da aralarında olduğu 4 personel görevden alınmıştı.

AKP'li belediyenin yurt dışına insan kaçırma skandalını corana engelledi İlginizi Çekebilir AKP'li belediyenin yurt dışına insan kaçırma skandalını corana engelledi Almanya gri pasaport skandalına el koydu! İlginizi Çekebilir Almanya gri pasaport skandalına el koydu! Yeşilyurt Belediyesi tarafından yurt dışına gönderilen kişilerin kimlikleri ortaya çıktı İlginizi Çekebilir Yeşilyurt Belediyesi tarafından yurt dışına gönderilen kişilerin kimlikleri ortaya çıktı Almanya skandalına soruşturma! Vali yardımcısı ve 3 kişi görevden alındı İlginizi Çekebilir Almanya skandalına soruşturma! Vali yardımcısı ve 3 kişi görevden alındı

 

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Adıyaman AKP Almanya Balıkesir Bingöl Burdur CHP Corona İçişleri Bakanlığı Malatya Ordu Şanlıurfa söz Yozgat
Loading...