Bakan Varank: Türkiye’deki siyasi provokasyonların olağan şüphelisi CHP’dir

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun 'siyasi cinayet' açıklamasını eleştirerek "Senaryo yazmak yerine yakın tarihe bakmaları yeterli. Şunu az buçuk siyasi hafızası olan herkes çok iyi biliyor ki, Türkiye'deki siyasi provokasyonların olağan şüphelisi CHP'dir" dedi.

Bakan Varank: Türkiye’deki siyasi provokasyonların olağan şüphelisi CHP’dir

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, bir dizi açılışlarda bulunmak üzere Tokat’ta geldi. Bakan Varank’ı, Tokat Havalimanı’nda Vali Ozan Balcı, AKP milletvekilleri Mustafa Aslan, Yusuf Beyazıt, Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu ve il protokolü karşıladı. Dün basketbol oynarken geçirdiği kaza sonucu sağ ayağında lift atması nedeniyle baston kullanan Varank, Tokat Belediyesi’nin Yap-İşlet-Devret (YİD) modeli ile kurulan Çamurdan Elektrik Üretim Tesisi’nin açılışına katıldı.

Açılışta konuşan Tokat Belediye Başkanı Eroğlu, Türkiye’de ilk kez yerli ve milli olarak üretilen dönerli yakma kazanı kullanılacak tesiste, yılda 44 milyon kilovatsaat elektrik elde edileceğini söyledi.

“BİLİN Kİ AK PARTİ KAOSA İZİN VERMEZ”

Bakan Varank konuşmasında şunları söyledi:

* Birileri de kapalı kapılar ardında ülkemiz için karanlık senaryolara kafa yoruyor. İşte ana muhalefetin başındaki zat, durduk yere ‘siyasi cinayetler işlenebilir’ tarzında bir açıklama yaptı. İttifak ortakları da bu açıklamayı destekler tutum sergiledi.

* Türkiye için bir projesi olmayanlar, böyle karanlık senaryolarla, siyaseten bir şeyler elde etmenin peşinde koşar. Muhalefete tavsiyemiz; korku senaryoları üzerinden beklentiye girmemeleridir. Siyasetin öznesi; karanlık komplolar değil, bizzat milletin iradesidir.

* Bugünlere milletimizin iradesiyle geldik. Asla karanlık senaryolara tenezzül etmedik. Ne edenlerle yol yürüdük ne de bu karanlık senaryoların gündemi meşgul etmesine müsaade ettik. Kılıçdaroğlu ve şürekası şunu bilmelidir ki; AK Parti siyasette kaosa, kirliliğe ve komploya asla izin vermez.

* Milletin iradesinin üstünde de hiçbir güç tanımaz. Kılıçdaroğlu, karanlık güç görmek istiyorsa ittifak ortaklarına bakabilir. Senaryo yazmak yerine yakın tarihe bakmaları yeterli. Şunu az buçuk siyasi hafızası olan herkes çok iyi biliyor ki, Türkiye’deki siyasi provokasyonların olağan şüphelisi CHP’dir. Bu yüzden ana muhalefet lideri, korku iklimi oluşturmanın peşinde koşmak yerine eğer gerçekten elinde bir bilgi belge varsa bunu emniyetle, adli makamlarla paylaşmalıdır.

* Aksi takdirde, yalan siciline bir yenisini eklemekten başka bir şey elde edemez. Kılıçdaroğlu ve ortaklarının özlemini duyduğu kaosların, faili meçhullerin hüküm sürdüğü dönemler çok geride kaldı. Çünkü bu ülkenin dümeninde sayın Cumhurbaşkanı’mız gibi bir lider var. Böyle bir düzene asla müsaade etmedik, bundan sonra da asla müsaade etmeyiz.

“BU PROJE TÜRKİYE’DE BİR İLK OLACAK”

Her zaman çalışmanın, emeğin ve çabanın peşinde olduklarını söyleyen Varank, şu ifadeleri kullandı:

* 2023, 2053 ve 2071 hedefleri doğrultusunda ‘durmak yok yola devam’ dedik. Yerelde belediyelerimizle, merkezde bakanlıklarımızla milletimizin refahını artıracak işlere odaklandık. İşte 14 medeniyete ev sahipliği yapmış Tokat’ımız da yerelde belediye başkanımız sayın Eroğlu liderliğinde değerli yatırımlara ev sahipliği yapmaya devam ediyor.

* Yollardan fuar alanlarına, kültür ve sanat projelerinden spor komplekslerine, kentsel dönüşümden otoparklara kadar birçok alanda gerçekleştirilen yatırımları ilgiyle takip ediyoruz. Bilhassa yeşil ve sürdürülebilir kalkınmaya yönelik yatırımlar bizleri ziyadesiyle mutlu ediyor. Malumunuz, geçen ay Sayın Cumhurbaşkanı’mız Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda Paris İklim Antlaşması’nın Meclis’e geleceğinin müjdesini vermişti. Bu müjdeden sonra anlaşma Meclis’te süratle onaylandı.

* Esasında iklim değişikliğiyle alakalı adımlarımızı zaten atmaya başlamıştık. AB Yeşil Mutabakatı’na uyum için hazırladığımız eylem planını devreye aldık. Tüm kurum ve kuruluşlarımız bu noktada yapısal dönüşümlere yönelik harekete geçtiler. İşte bugün de yine yeşil kalkınmaya katkı sağlayacak bir projenin Çamurdan Elektrik Üretimi Tesisi’nin resmi açılışını gerçekleştiriyoruz.

* Yap-İşlet-Devret modeliyle yaklaşık 100 milyon liralık yatırımla gerçekleşen bu tesis sayesinde, atık çamurundan elektrik üretilerek temiz enerji elde ediliyor. Gazlaştırma ve doğrudan yakma teknolojisinin aynı tesis içerisinde bulunması bu projeyi Türkiye’de bir ilk yapıyor. Sadece bu tesisteki atık dönüşümü sayesinde yıllık 25 bin hanenin elektrik ihtiyacı karşılanacak.

“AKŞENER LÜTFEN TİYATROLARI BIRAKIN”

Konuşmasında İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’i de eleştiren Bakan Varank, şunları belirtti:

* Biliyorsunuz, İYİ Parti’nin Genel Başkanı Meral Akşener, şehirlere gittiğinde zaman zaman videolar paylaşıyor. İncelediğimizde görüyoruz ki, bu videolarda karşılıklı konuştuğu vatandaşların tamamı aslında bir senaryo. Vatandaşlarla yaptığı konuşmaların tamamı bir senaryodan ibaret.

* Sanırım dün ya da ertesi gün yine Tokat’a gelmiş. Burada da bir sokakta vatandaşla videosunu yayınlamış. O vatandaş kendisine diyor ki; çiftçi çocuğuyum, çok büyük sıkıntı yaşıyoruz ve bize yardımcı olun, bizim büyük sıkıntılarımız var. Bu vatandaşımızı incelediğimizde, bu hadise Zile’de oluyor. Bu vatandaşın Zile İYİ Parti İlçe Başkan Yardımcısı’nın oğlu olduğunu görüyoruz.

* Peki, ilçe başkan yardımcısı çiftçi mi? Hayır, o da emekli bir öğretmen. Bu tip senaryolara, bu tip yalan söylemelere ihtiyaç yok. Eğer siyaset yapacaksanız, dürüstlükle siyaset yapacaksınız. Eğer şu anda yalan konuşup, iki alkış alıyorum diyerek seviniyorsanız emin olun, bunun bir sonucu olmaz. Türkiye’de siyaset vatandaşlarımızla doğru, samimi ve ilişki kurarak olur.

* Ve 19 yılda hamdolsun AK Parti olarak bunun en güzel örneğini sergiliyoruz. Burada Sayın Meral Akşener’e de bir çağrıda bulunmak istiyorum; lütfen ortaya koyduğunuz tiyatroları bırakın. Kendi teşkilatlarınızdan vatandaşlarla, onların çocuklarıyla çevirdiğiniz tiyatroları bırakın, siyaset yapmak istiyorsanız bu ülkeye nasıl projeler geliştiririz, bunlarla ilgili fikirleri ortaya koyun. Bu manada bizi eleştirin.

Konuşmasının ardından Varank, iplik fabrikası açılışı için helikopterle Erbaa ilçesine geçti.

“ÜLKEMİZ 2021’DE REKOR BÜYÜME GERÇEKLEŞTİRDİ”

Erbaa’da kurulan iplik fabrikası, soğuk hava deposu ve kesimhanenin açılışlarını yapmak üzere helikopterle Erbaa ilçesine gelen Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, şöyle konuştu:

* Ülkemizin babayiğit girişimcileri dünyada yatırımların durduğu şu dönemde dahi yatırımlarına son sürat devam ediyorlar. Tabii bu gayrette devlet olarak aldığımız tedbirlerin ve onlara sunduğumuz imkânların etkisi büyük.

* Atılan kararlı ve titiz adımlar, salgına rağmen ülkemizde çarkların dönmesini sağladı. Sanayi üretimi Ağustos 2021 döneminde de tam gaz yoluna devam etti. Yıllık bazda yüzde 13,8lik bir artış kaydetti. Burada esas sevindirici olan da yüksek ve orta yüksek teknolojili sektörler başta olmak üzere üretimin bütün alt başlıklarında yaşanan artış. Türkiye üreterek büyümeye devam ediyor.

* Türk sanayisi adeta tarih yazıyor. Ülkemiz 2021 yılı ikinci çeyreğinde yüzde 21,7lik rekor bir büyüme gerçekleştirdi. Uluslararası kuruluşlar Türk ekonomisine yönelik büyüme tahminlerini güncellemekten adeta yorgun düştüler.

* İşte bakınız, son olarak IMF Türkiye’nin 2021 yılı büyüme tahminini yüzde 5,8den yüzde 9a yükseltti. Bu durum 2008 krizini sıyrıklarla atlatan ülkemizin pandemi koşullarından da güçlenerek çıkacağının göstergesidir.

“KARALAMA SİYASETİ GÜDÜYORLAR”

2008’de Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın o zamanki krizle ilgili ‘Kriz bizi teğet geçecek’ sözünü hatırlatan Varank şöyle devam etti:

* Şu anda birtakım partiler kurup, siyaset arenasında boy göstermeye çalışan insanlar bile o ifadeye inanmamışlardı. Sayın Cumhurbaşkanımızın bu sözlerine inanmamışlardı. Ama bugün geldiğimiz noktada bütün rakamlar ortada. Biz o zamanki krizde gerçekten teğet geçmiştik.

* Ülkemiz o krizi başarıyla atlatmıştı. Şimdi bakıyoruz muhalefet her gün ‘yandık, bittik’ demeye devam ediyor. Siyasi çıkarları uğruna karalama siyaseti gütmeye devam ediyor. Ama biz eserlerle, hizmet siyasetiyle yolumuza devam ediyoruz.

* Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde, milli teknoloji hamlesi ışığında, üretim ekosistemini tahkim etmeyi sürdürüyoruz. İşte en güzel örneklerinden bir tanesi bugün burada, Erbaa’da, organize sanayi bölgesi içerisinde iplik fabrikası gibi değerli bir tesisin, 7 ay gibi rekor bir sürede tamamlanan bir tesisin resmi açılışını gerçekleştiriyoruz.

* Tabii muhalefetin tutumunu dile getirdiğimizde bize itiraz edenler oluyor. Ama siyaset yapıyoruz. Vatandaşlarımızın diğer muhalefet partileri tarafından kandırılmasını biz içimize sindiremiyoruz.

“TÜRKİYE KÜRESEL LİG OLACAK”

Türkiye’nin bütün altyapı ve üstyapı yatırımlarıyla bölgede itibar sahibi bir ülke konumuna geldiğini belirten Bakan Varank “Türkiye bütün bu altyapı ve üstyapı yatırımlarıyla bölgesinde itibar sahibi bir ülke konumuna geldi. İnşallah Teknofest nesliyle, Teknofest kuşağıyla bu itibarı daha da yukarılara taşıyacak ve Türkiye’yi küresel ligde bir oyuncu haline getireceğiz. Şüphesiz ülkemizin yarınları bugünlerden çok daha aydınlık bir durumda. Biz devlet olarak müteşebbislerimizin ve gençlerimizin önünü açmak üzere reform gündemimize kesintisiz bir şekilde devam ediyoruz” ifadelerini kullandı. DHA

CHP'lilere broşür gözaltısı İlginizi Çekebilir CHP'lilere broşür gözaltısı

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...