Black Friday ne zaman başlıyor? Black Friday indirimleri için uzmanlar uyardı

Her yıl alışveriş çılgınlığının doruğa çıktığı Black Friday indirimleri başladı. ABD'de Şükran Günü'nden sonra gelen ilk cuma günü yapılan Black Friday 26 Kasım Cuma günü başlayacak, ancak ülkemizde bilinen adıyla "Efsane Cuma" indirimlerinin tarihleri farklılık gösterebiliyor. Uzmanlar Black Friday öncesi vatandaşları siber dolandırıcılığa karşı uyardı.

Black Friday ne zaman başlıyor? Black Friday indirimleri için uzmanlar uyardı

1932 yılından beri Noel alışveriş sezonunun başlangıcı olarak Black friday kabul ediliyor. Black Friday süresince, mağazalar çok erken saatte açılıp, geç saatte kapanıyor. Pek çok mağaza bu süreç zarfında normalinden daha fazla indirimli satış yapılıyor. Alışveriş çılgınlığı sebebiyle trafik yoğunluğu, kazalar ve kalabalığın getirdiği zorluklar bugünün Black Friday olarak adlandırılmasına neden olabiliyor. Başlangıçta Amerika Birleşik Devletleri, Kanada ve İngiltere’deki mağazalarda etkili olan Black Friday, tüm dünyaya hızlı bir şekilde yayıldı. Koronavirüs pandemisiyle etkisini daha da hissettiren e-ticaret, Black Friday alışveriş çılgınlığının daha da fazla artmasını sağladı.

BLACK FRİDAY NE ZAMAN BAŞLIYOR?

Black Friday, ABD’de Şükran Günü’nden sonra gelen ilk Cuma gününe denir. Gün 1932’den bu yana Noel alışveriş sezonunun başlangıcı kabul edilir.

Black Friday 2021 yılında 26 Kasım tarihine denk geliyor.

BLACK FRIDAY NEDİR?

ABD'de, Black Friday Şükran Günü'nden sonra gelen ilk cuma günüdür. Mağazalar çok erken saatte açılır ve geç kapanırlar. Bugün beklenmedik derecede indirimli satış yaparlar. Black Friday resmi bir tatil sayılmaz. Kanada ve İngiltere'de de Black Friday günü vardır, ve Amazon gibi internet üzerinden iş yapan çeşitli şirketler de indirimli satış yaparlar. Son yedi yıl içinde, bu günde indirim yapan şirketlerin kârları sürekli artmıştır.

Bu alışveriş gününe tarihte ilk defa 1961 yılında gazetelerde Black Friday olarak bahsedilmiştir. O günde, Philadelphia'da, alışverişten dolayı oluşan yoğun trafik ve zorluklar nedeniyle bu isim verilmiştir. Son yıllarda, bu gün, hem insanlar hem de mağazalar için olumlu şekilde karşılanmaktadır. Walmart gibi ünlü mağazalar her yıl, kapılarını müşterilerine daha erken açmaktadırlar, ve işçilerin mesaisi daha yoğun geçmektedir. Black Friday gününde 2000'li yıllara kadar sabah 06:00'da açılan mağazalar bu tarihten sonra sabah 04:00 ila 05:00 saatlerinde hizmet vermeye başladı. 2011 yılından sonra bazı mağazalar Black Friday gününde 24 saat hizmet verme kararı aldı.

ALIŞVERİŞ YAPARKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER  

Koronavirüs nedeniyle Black Friday indirimlerinden yararlanmak isteyen tüketicilerin, fiziksel mağazalar yerine online alışveriş sitelerini daha fazla ziyaret ettiğine dikkat çeken ekonomist Rahmi İncekara, Bu noktada tüketiciler Black Friday heyecanı ile tedbiri de elden bırakmamalıdır. Pandemi döneminde alışverişlerin daha çok mobil ve internet üzerinden gerçekleştiği düşünüldüğünde tüketicilerin, siber dolandırıcılık konusunda dikkatli olması gerekmektedir. Alışverişlerde sanal kart kullanımı, maillerin doğruluk kontrollerinin yapılması, güvensiz ağlar ve sahte linklerden uzak durulması, mobil cihazların güvenilirliği gibi bir dizi önlem akılcı ve güvenli bir alışverişi temin etmektedir dedi.

FİRMALARA DA VATANDAŞI MAĞDUR ETMEYİN UYARISI  

Black Friday’in arz tarafında yer alan firmaların, kampanyalarını, tüketicileri yeterli seviyede bilgilendirecek şekilde kurgulaması gerektiğini hatırlatan İncekara, Lojistik süreçler, sipariş yoğunluğundan etkilenmeyecek şekilde planlanmalıdır. Pandemi döneminde yıldızı daha da parlayan e-ticaret altyapısının ulusal ve küresel yönergelerle uyumlu hale getirilmesi şarttır. E-ihracat ile ilgilenen firmaların çeşitli ve farklı yabancı pazarlar için strateji oluşturması da elzemdir diye konuştu.  DHA

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...